O‘zbekistonda tashlanmalar Milliy reyestri yaratiladi
BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha 28-konferensiyasi (COP28) doirasida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov va "Industrial Innovation Group" bosh direktori Taryam Matar Taryam o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladilar. Hujjat Milliy uglerodli kredit tizimini yaratish doirasidagi hamkorlikka qaratilgan.
Ma’lumot uchun: Industrial Innovation Group – bosh qarorgohi BAAda joylashgan transmilliy kompaniyalar guruhi. U murakkab, yuqori texnologiyali tizimlarni yaratish, yirik sanoat va innovatsion majmualarni loyihalash va qurish bo‘yicha 30 yillik katta tajribaga ega. Tashkilot turli biznes tarmoqlari uchun barqaror yo'llarni ishlab chiqadi, uglerod xavfini kamaytirish tashabbuslarini konseptuallashtiradi, turli uglerod kredit registrlari uchun dizayn hujjatlarini yaratadi, shuningdek, bioko'mir - "Hemporama Biochar"ning global ishlab chiqaruvchisi hisoblanadi.
Memorandum O‘zbekistonning tashlanmalarni kamaytirish bo‘yicha milliy strategiyasiga muvofiq tuzilgan. Bunga qadar Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi atmosferaga chiqarilayotgan gazlarni hisobga olish bo‘yicha Milliy reyestrni yaratish tashabbusi bilan chiqqandi.
Uchrashuvda Aziz Abduhakimov reyestrning yaratilishi iqlim o‘zgarishi muammosini hal etishda samarali yondashuv ekanligini, mavjud tashlanmalarni tartibga solish  va kamaytirish bo‘yicha loyihalarni rag‘batlantirish tizimlarini integratsiyalashda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
O‘z navbatida Matar Taryam mazkur reyestrni yaratishga hissa qo‘shish tashkilot uchun katta sharaf ekanligini qayd etdi. U ushbu hamkorlikning yo‘lga qo‘yilgani O‘zbekistonning barqaror rivojlanish va ekologik xavflarni kamaytirishga intilishidan dalolat berishini, bu esa bugungi kundagi global iqlim muammolari sharoitida, ayniqsa, muhim ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, kompaniya vitse-prezidenti Anna Chekanova reyestrning muhimligini qayd etdi.
“Dunyo iqlim inqirozini yumshatish va tashlanmalarni kamaytirish texnologiyalarini ishlab chiqishda sezilarli yutuqlarga erishdi. Bugun barcha bilim va innovatsiyalarni amaliyotga tatbiq etishning ayni vaqti. Reyestr iqlim ekotizimining barcha ishtirokchilarini birlashtirgan yagona platforma bo‘lib, belgilangan ekologik maqsadlarga samarali va amaliy erishishga xizmat qiladi”, — dedi A.Chekanova.
O‘zbekistonning birgalikdagi tashlanmalar inventarizatsiyasi mamlakatning ekologik izlarini to‘g‘ri baholash va uglerodni nazorat qilish tashabbuslari asosini ishlab chiqish uchun ishonchli yondashuv hisoblanadi. Reyestr tashlanmalarni muntazam ravishda kuzatib borish va uglerod xavfini kamaytirish loyihalarini aniq baholashi mumkin bo'lgan keng qamrovli platforma bo'lib xizmat qiladigan muhim havolani yaratadi.

В Узбекистане создадут Национальный реестр для учета выбросов
В рамках участия в 28-ой Конференции ООН по изменению климата (COP28) министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов и председатель совета директоров Industrial Innovation Group Тарьям Матар Тарьям подписали Меморандум о взаимопонимании. Документ направлен на сотрудничество в рамках создания Национальной системы углеродных кредитов.
Для информации: Industrial Innovation Group — транснациональная группа компаний со штаб-квартирой в ОАЭ. Имеет большой 30-летний опыт создания сложных, высокотехнологичных систем, проектирования и строительства масштабных индустриально-инновационных комплексов. Организация разрабатывает устойчивые пути для различных секторов бизнеса, концептуализацию инициатив по удалению углерода, создает проектную документацию для различных реестров углеродных кредитов, а также является глобальным производителем биочара – Hemporama Biochar.
Меморандум заключен в соответствии с общенациональной стратегией Узбекистана по снижению выбросов. Ранее Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата инициировало создание Национального реестра для учета выбросов.
В ходе встречи Азиз Абдухакимов отметил, что создание реестра – эффективный подход к решению проблемы изменения климата, интеграции системы регуляций существующих выбросов и системы мотивации проектов по уменьшению выбросов. Также узбекской стороной было отмечено, что национальный реестр – это инструмент для достижения данной интеграции.
В свою очередь, Матар Тарьям подчеркнул, что для организации большая честь и гордость внести вклад в создание Национального реестра учета выбросов Республики Узбекистан. Гендиректор отметил, что установление сотрудничества демонстрирует приверженность страны устойчивому развитию и сокращению экологических рисков, что особенно актуально в условиях глобальных климатических вызовов сегодня.
Также вице-президентом компании Анной Чекановой было подчеркнуто значение создаваемого реестра.
«Мир сделал значительный шаг вперёд в освещении климатического кризиса и в разработке технологий, позволяющих уменьшить выброс. Сегодня наступил тот ключевой момент, когда все эти знания и инновации должны быть воплощены в жизнь. Создаваемый реестр — это объединенная платформа, интегрирующая всех участников климатической экосистемы, которая будет способствовать эффективному и практическому достижению поставленных экологических целей», – сказала А.Чеканова.
Реестр выбросов Узбекистана, создаваемый в рамках совместного сотрудничества – это надежный подход к точной оценке национального экологического следа и разработке структуры для инициатив по улавливанию углерода. Реестр создаст важнейшую связь, выступая комплексной платформой, на которой организации смогут регулярно контролировать свои выбросы, а проекты по секвестрации углерода смогут точно оценить.