O‘zbekistonda elektron chiqindilarni samarali boshqarishga doir forum o‘tkazilmoqda
Toshkentda “O‘zbekistonda elektron chiqindilarni boshqarish: hozirgi holat va keyingi qadamlar” Milliy forumi bo‘lib o‘tmoqda. Forum “Elektron chiqindilarning milliy monitoringi: Qozog‘iston, O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston” loyihasi doirasida o‘tkazilmoqda.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan ma’qullangan va qo‘llab-quvvatlangan mazkur loyiha  BMTning Ta’lim va tadqiqot instituti (UNITAR) tomonidan Germaniyaning Atrof-muhit, tabiatni muhofaza qilish, yadroviy xavfsizlik va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish federal vazirligi hamda Germaniya atrof-muhit agentligi ko‘magida amalga oshirilmoqda.
Barqaror rivojlanishga koʻmaklashish markazi tomonidan “EKOMAKTAB” Ekologik resurs markazi koʻmagida tashkil etilgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya vazirligi, Germaniya atrof-muhitni muhofaza qilish agentligi, BMTning Ta’lim va tadqiqot instituti (UNITAR) va Markaziy Osiyo uchun Atrof-muhit dasturi (UNEP), Risklarni boshqarish tizimlari markazi (RTS), Oʻzbekiston Statistika agentligi, bojxona nazorati, shahar va viloyatlar hokimliklari, chiqindilarni boshqarish boʻyicha xalqaro ekspertlar, elektron va elektr jihozlarini ishlab chiqaruvchilar va import qiluvchilar, chiqindilarni yigʻish va qayta ishlash tashkilotlari vakillari, tarmoq birlashmalari va nodavlat notijorat tashkilotlari, oliy o‘quv yurtlari vakillari ishtirok etmoqda.
Ma’lumot uchun, O’zikkilamchiranglimetall AJ tomonidan 2019-yilda 91,7 ming tonna, 2020-yilda 183 ming tonna, 2021-yilda 216 ming tonna, 2022-yilda esa 33,8 ming tonna elektron chiqindi qayta ishlashga qabul qilingan. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi 171-sonli qaroriga muvofiq, elektr energiyasi manbalari – akkumulyator, batareyka va boshqa mahsulotlarni ishlab chiqaruvchilarning mas’uliyatini oshirish maqsadida amaliy nazorat tizimi joriy etildi.
UNITAR ma'lumotlariga ko'ra, O‘zbekistonda ekologik toza usulda yig‘ilmagan va qayta ishlanmagan chiqindilar hajmi 2030-yilga kelib 1,2 million tonnaga, 2050-yilga kelib esa 5,6 million tonnaga yetishi mumkin. Shu bilan birga, 2050-yilga kelib boshqarilmaydigan chiqindilar tarkibidagi qo‘rg‘oshin va simob miqdori deyarli 1,4 ming tonnaga yetadi.
Ta'kidlash joizki, elektron chiqindilarni yig'ish va qayta ishlash faol rivojlantirilsa, ularning salbiy ta'siri sezilarli darajada kamayadi va bu chiqindilarni qayta ishlashning iqtisodiy samarasi yaxshilanadi. Masalan, 2050-yilda hosil bo‘ladigan chiqindilarning umumiy hajmidan 1,1 million tonnadan ortiq temir, 195 ming tonna alyuminiy, 392 ming tonna plastmassa qayta ishlanishi mumkin.
Forum doirasida “Elektron chiqindilar: muammolar va imkoniyatlar”, “Elektron chiqindilarni boshqarish bo‘yicha xalqaro tajriba”, “O‘zbekistonda elektron chiqindilar: statistika, boshqarish usullari va dolzarb muammolari”, “Elektron chiqindilarni qayta ishlash prognozlari – bu nima uchun muhim”, “O‘zbekistonda elektron chiqindilarni boshqarish tizimini yanada rivojlantirish”, “Elektron chiqindilar uchun ishlab chiqaruvchilarning kengaytirilgan mas’uliyatini (EPR) amalga oshirish” kabi mavzularda bir qator sessiyalar tashkil etiladi.
Forum davomida Markaziy Osiyoda elektron chiqindilarni boshqarish siyosatini rivojlantirishga hissa qo‘shish uchun platforma yaratish, manfaatdor tomonlarning elektron chiqindilarni boshqarish sohasida tajriba almashishi uchun sharoitlar yaratish va O‘zbekistonda ushbu tizimni takomillashtirish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqish, elektron chiqindilarni boshqarish bo‘yicha strategik rejalarni birgalikda amalga oshirish uchun davlat organlari, tadbirkorlik sohasi va jamoat tashkilotlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatish va boshda muhim masalalar muhokama qilinmoqda.

В Узбекистане проходит форум по эффективному управлению электронными отходами
28 ноября в Ташкенте начал свою работу Национальный форум «Управление электронными отходами в Узбекистане: текущая ситуация и дальнейшие шаги». Мероприятие проводится в рамках проекта «Национальный мониторинг электронных отходов: Казахстан, Узбекистан, Таджикистан, Кыргызстан».
Для информации, данный проект, поддержанный Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, реализуется Учебным и научно-исследовательским институтом ООН (ЮНИТАР) совместно с Немецким агентством по охране окружающей среды, Федеральным министерством охраны природы, ядерной безопасности и защиты потребителей.
В мероприятии приняли участие представители Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Немецкого агентства по охране окружающей среды, Учебного и научно-исследовательского института ООН (ЮНИТАР), Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) для Центральной Азии, Центра Системы управлениями рисками (СУР), Агентства по статистике Узбекистана, таможенного контроля, городских и региональных хокимиятов, международные эксперты в сфере управления отходами, производители и импортеры электронного и электрического оборудования, представители организаций по сбору и переработке отходов, отраслевых ассоциаций и ННО, высших учебных заведений и другие.
Для справки: ОАО "Узиккиламчиранглиметалл" в 2019 году приняло на переработку 91,7 тыс. тонн, в 2020 году - 183 тыс. тонн, в 2021 году - 216 тыс. тонн, в 2022 году - 33,8 тыс. тонн. В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года № 171 введена практическая система контроля в целях повышения ответственности производителей источников электрической энергии – аккумуляторов, аккумуляторов и другой продукции.
По данным ЮНИТАР, если не будут приняты строгие меры по налаживанию системы сбора и переработки электронных отходов в Узбекистане, то количество отходов, не собираемых и не перерабатываемых экологически чистым способом к 2030 году достигнет 1,2 млн тонн, а к 2050 – 5,6 млн тонн. В то же время к 2050 году количество свинца и ртути в неуправляемых отходах может достичь почти 1400 тонн.
Следует отметить, если активно развивать сбор и переработку электронных отходов, то их негативные последствия будут значительно снижены и повысится экономическая эффективность от переработки этих отходов. Например, к 2050 году можно будет перерабатывать более 1,1 миллиона тонн железа, 195 тысяч тонн алюминия и 392 тысячи тонн пластика.
В рамках форума организован ряд сессий, посвященных таким темам как «Электронные отходы: проблемы и возможности», «Международный опыт в управлении электронными отходами», «Электронные отходы в Узбекистане: статистика, методы обращения и актуальные проблемы», «Прогнозы по переработке электронных отходов - почему это важно», «Дальнейшее развитие системы управления электронными отходами в Узбекистане», «Внедрение расширенной ответственности производителей (РОП) по электронным отходам».
Стоит отметить, в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года под номером ПП-171 разрабатывается  соответствующий проект нормативного документа по внедрению системы «Зелёного» субсидирования для предпринимателей занимающихся  переработкой  вторичного сырья.