Noqonuniy qum-shag‘al qazib olish natijasida tabiatga 35 milliard so‘mga yaqin zarar yetkazildi. Hujjatlar Bosh prokuraturada
13:01
3820
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi davlat inspektorlari tomonidan navbatdagi nazorat tadbiri o‘tkazildi.
Toshkent shahri, Bektemir tumanidan oqib o‘tuvchi Chirchiq daryosi hududida olib borilgan nazorat tadbiri davomida daryoning qirg‘og'idagi muhofaza mintaqasida (damba) 1 dona ekskavator va 2 dona “ChAKMAN” rusumli yuk tashuvchi transport vositalari yordamida qum-shag‘al mahsulotlarini qazib olinib, ushbu hududda joylashgan tosh maydalash va qayta ishlash sexiga tashib olib ketilayotganligi aniqlandi.
Ekologiya vazirligi huzuridagi “Yashil loyiha” loyihalash instituti mutaxassislarini jalb qilgan holda qum-shag‘al mahsulotlari qazilgan joyda o‘lchov ishlari olib borildi. Natijada jami 57 833,53 m3 qum-shag‘al mahsuloti noqonuniy qazib olingani, bu bilan tabiatga 34 milliard 718 million 624 ming 729 so‘m zarar yetkazilganligi ma'lum bo‘ldi.
Ta'kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasining “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi qonuni 18-moddasi hamda “Yer osti boyliklari to‘g‘risida”gi qonuni 18-moddasi talablari buzilgan.
Holatga huquqiy baho berish, aybdorlarga nisbatan qonuniy chora ko‘rish va tabiatga yetkazilgan zararni undirishda maqsadida to‘plangan hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuroraturasiga yuborildi.

В результате незаконной добычи песка и гравия природе нанесен ущерб почти на 35 млрд сумов. Документы переданы в Генпрокуратуру
13:01
3816
Государственные инспекторы Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата провели очередное контрольное мероприятие.
В ходе рейда, проведенного в прибрежной зоне реки Чирчик, протекающей на территории Бектемирского района г. Ташкента в охраняемой зоне (плотина), с помощью 1 экскаватора и 2 грузовиков «ChAKMAN» на берегу реки была незаконно добыта песчано-гравийная продукция. Выяснилось, что смесь перевозили на расположенный в этом районе камнедробильный перерабатывающий завод.
С привлечением специалистов проектного института «Yashil loyiha» при Министерстве экологии были проведены обмерные работы на месте выкопки песчано-гравийной смеси. В итоге установлен факт незаконной добычи в общей сложности 57 833,53 м3 песчано-гравийной смеси, в результате чего природе причинен ущерб на сумму 34 миллиарда 718 миллионов 624 тысячи 729 сумов.
Следует отметить, что в этом деле нарушены требования статьи 18 Закона «Об охране природы» и статьи 18 Закона «О недрах» Республики Узбекистан.
Собранные документы направлены в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан с целью дачи правовой оценки ситуации, принятия законных мер по отношению к виновным и возмещения ущерба, причиненного природе.