Xalqaro va mahalliy olimlar qum va chang bo‘ronlariga qarshi kurashning innovatsion usullarini muhokama qildilar
3613
Samarqandda BMTning cho‘llanish, yerlarning degradatsiyasi va qurg‘oqchilikka qarshi Konvensiyasi ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasi (CRIC-21) doirasida mahalliy va xalqaro olimlar, mutaxassislar ishtirokida ilmiy anjuman bo‘lib o‘tdi.
“Ta'lim va yerdan foydalanishning ilmiy asoslangan, innovatsion yondashuvi yer degradatsiyasi hamda qum va chang bo'ronlarining salbiy oqibatlarini yumshatishga yordam bera oladimi?” mavzusiba g‘ishlangan o‘tkazilgan tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalar ilmiy-tadqiqot instituti, UNCCD (BMTning cho'llanishga qarshi kurash to'g'risidagi konvensiyasi) va UNDP (BMT Taraqqiyot dasturi) vakillari, 10 ga yaqin xorijiy davlat ilmiy-tadqiqot institutlari xodimlari, olimlar ishtirok etdi.
“Tadbirda asosiy masala qurg‘oqchilik, yerlarning degradatsiyasi va cho‘llanishga qarshi kurashda ta’lim, ilm-fanning ahamiyatini oshirish, innovatsion yondashuvlarga qaratildi,dedi Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalar ilmiy-tadqiqot instituti  direktori Baxtiyor Po‘latov.Chet ellik mutaxassislarga yurtimizda qilinayotgan ishlar haqida ma’lumot berdik. Ularga, Orol dengizi hududida cho‘llanishga qarshi olib borilayotgan ishlar, ayniqsa, juda ko‘p miqdorda saksovul o‘simligi ekilayotganligi ma’qul keldi.  Bugungi kunda cho‘llanishga qarshi kurashda suv resurslarini saqlab qolish juda muhim hisoblanadi. Olimlar bilan muhokamalarda shu mavzuga ham e’tibor qaratdik”.
Muzokaralar davomida chang va qum bo‘ronlari asosiy e'tibor qaratilishi kerak bo‘lgan masalalardan ekanligi ta'kidlandi.
“Cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurashda innovatsiyalar va yangi texnologiyalar juda muhim hisoblanadi. Biz turli xil amaliyotlarning biofizik va ijtimoiy-iqtisodiy jihatlarini ko'rib chiqdik, qum va bo'ronlarning qaynoq nuqtalarini aniqlash kabi masalalarni ko‘rib chiqdik, dedi BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti vakili Feras Ziadat.Maqsadimiz qum va changni keltirib chiqaradigan omillarni aniqlash va bartaraf etishdir. Chunki bu nafaqat Markaziy Osiyo, balki boshqa qit’alarga ham salbiy ta’sir ko’rsatmoqda. Xususan, qum va chang bo'roni dunyoning 151 ga yaqin davlatiga ta'sir qilmoqda”.
Tadbir davomida O'zbekistonda ekologiya va cho'llanish muammolari bo'yicha tadqiqotlar olib borayotgan universitetlar va ilmiy muassasa vakillari o‘z fikr va takliflarini bildirishdi. Shuningdek, UNCCD va UNDP kabi xalqaro tashkilot vakillari chang va qum bo'ronlariga qarshi kurashish sohasida hamkorlik va qo'llab-quvvatlash imkoniyatlarini muhokama qildilar. Qolaversa, Orol dengizidagi cho‘llanishga qarshi kurash choralari ham kun tartibidan o‘rin oldi.
“Prezidentimiz BMT minbarida Orol dengizi muammosini ko‘tarib chiqqanidan beri dunyo jamoatchiligi Orol dengizi muammosiga jiddiy e’tibor qaratmoqda. Bugungi anjumanda dunyoda bo‘layotgan iqlim o‘zgarishi, dengiz, daryolarning qurib ketishi, yerlarning degradatsiyaga uchrash masalalari muhokama qilindi. Orol muammosini hal qilish borasida qilingan va rejalashtirilgan ishlar haqida ma’lumot berildi.dedi Ekologiya, atrof-muhtini muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Orol dengizi xalqaro innovatsion markazi direktori Baxitjan Habibullaev.Hozirgi vaqtda 1 million 700 ming gektardan ziyod yerda saksovul ekildi. Kelajakda esa har yili 200 ming gektar yerga saksovul ekilishi rejalashtirilmoqda”.
Tadbir yakunida cho‘llanish, qurg‘oqchilikka qarshi kelajakda qilinishi kerak bo‘lgan ishlar belgilab olindi.

Международные и местные ученые обсудили инновационные подходы в борьбе с песчаными и пыльными бурями
3612
В рамках 21-й сессии Комитета по рассмотрению Конвенции ООН по опустыниванию (CRIC-21) в Самарканде прошла научная конференция с участием местных и международных учёных и экспертов в сфере экологии.
На мероприятии, посвященном теме «Может ли научно обоснованный инновационный подход к образованию и землепользованию помочь смягчить негативные последствия деградации земель и песчаных и пыльных бурь?» приняли участие Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, НИИ окружающей среды и природоохранных технологий, UNCCD (Конвенция ООН по борьбе с опустыниванием) и представители ПРООН (Программы развития ООН), сотрудники 10 зарубежных научно-исследовательских институтов, независимые учёные и эксперты.
«Основной вопрос мероприятия был сосредоточен на образовании, повышении значимости науки и инновационных подходов в борьбе с засухой, деградацией земель и опустыниванием»,сказал директор НИИ природоохранных и природоохранных технологий Бахтиёр Пулатов.«Мы проинформировали иностранных специалистов о работе, проводимой в нашей стране. Они были впечатлены действиями, предпринимаемыми против опустынивания в районе Аральского моря, особенно большим количеством высаженных растений саксаула. Сегодня очень важно сохранить водные ресурсы в борьбе с опустыниванием. Мы также обратили внимание ученых на эту тему».
В ходе переговоров было отмечено, что пыльные и песчаные бури являются одними из основных вопросов, на которых следует сосредоточить внимание.
«В борьбе с опустыниванием и засухой очень важны инновации и новые технологии. Мы рассмотрели биофизические и социально-экономические аспекты различных практик и такие вопросы, как выявление горячих точек песка и штормов, – сказал представитель Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН Ферас Зиадат. – «Наша цель – выявить и устранить факторы, вызывающие появление песка и пыли. Потому что это оказывает негативное влияние не только на Центральную Азию, но и на другие континенты. В частности, песчано-пылевая буря затронула около 151 страну мира».
В ходе мероприятия свои мнения и предложения высказали представители университетов и научных учреждений, проводящих исследования по проблемам экологии и опустынивания в Узбекистане. Также представители международных организаций КБО ООН и ПРООН обсудили возможности сотрудничества и поддержки в сфере борьбы с пыльными и песчаными бурями. Кроме того, на повестке дня стояли и меры по борьбе с опустыниванием в Аральском море.
«С тех пор, как наш Президент поднял проблему Арала на трибуне ООН, мировое сообщество уделяет ей серьезное внимание. На сегодняшней конференции обсуждались вопросы изменения климата, высыхания морей, рек, деградации земель. Была представлена информация о запланированных и проделанных работах по решению проблемы Арала», - сказал директор Международного инновационного центра Аральского моря при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Бахитжан Хабибуллаев.«В настоящее время саксаулом засажено более 1 миллиона 700 тысяч гектаров земли. В дальнейшем планируется ежегодно высаживать саксаул на 200 тысячах га земли», – добавил он.
По итогам мероприятия были определены действия, которые необходимо предпринять против опустынивания и засухи в будущем.