TXTY-2023: O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasining yirik turizm tadbirida ishtirok eting
2023-yilning 15–17-noyabr kunlari Toshkent shahrida “Ipak yo‘lida turizm” 28-Toshkent xalqaro turizm yarmarkasi (TXTY-2023) bo‘lib o‘tadi.
TXTY turizm mahsulotlarini targ‘ib qiluvchi va hamkorlik uchun biznes aloqalarini o‘rnatuvchi eng yirik axborot tadbiridir. Yarmarka 1995-yildan beri Birlashgan Millatlar Tashkilotining Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) ko‘magida o‘tkazib kelinmoqda. Tadbir har yili turizm sohasining yuzlab mutaxassislarini o‘zida jamlaydi va ushbu sohani xalqaro miqyosda rivojlantirish uchun qulay shart-sharoit yaratadi.
Ma’lumot uchun, 2022-yilda 2 yillik tanaffusdan so‘ng TXTY o‘z tarixida birinchi marta byudjet mablag‘larini jalb qilmasdan, davlat-xususiy sheriklik ko‘rinishida tashkil etildi. 30-noyabrdan 2-dekabrgacha bo‘lgan uch kun davomida yarmarkada 11 mingdan ortiq ishtirokchi qatnashdi. Shuningdek, tadbir yakunlari bo‘yicha yarmarkada 300 ta korxona vakillari ishtirok etib, 7 mingga yaqin shartnoma imzoladi.
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Turizm qo‘mitasi, “Milliy PR markazi” DUK va “Team & Co Group” kompaniyasi TXTY-2023 tashkilotchilari hisoblanadi. Bu yil bosh hamkor “O‘zbekiston havo yo‘llari” AK bo‘ldi. Yarmarka “O'zekspomarkaz” Milliy ko'rgazmalar majmuasi pavilyonida o‘tkaziladi.
Yarmarka doirasida Fransiya, Chexiya, Yaponiya, Malayziya, Tailand, Singapur, Hindiston, Koreya, Rossiya, Qozog‘iston, Belarus, Ozarbayjon, Xitoy va boshqa 20 davlatning sayyohlik tashkilotlari milliy stendlari taqdim etiladi.
Bundan tashqari, tadbirning biznes qismida turizm sohasidagi yetakchi xalqaro va mahalliy mutaxassislar ishtirokida Xalqaro forum hamda sessiyalar o‘tkaziladi. Shuningdek, turli mamlakatlarning xususiy kompaniyalari vakillari o‘rtasida B2B uchrashuvlari, davra suhbatlari, sayyohlik xizmatlari va hunarmandchilik ko‘rgazmalari, O‘zbekistonning turizm salohiyatiga ega hududlari taqdimotlari, mahalliy va xorijiy oshpazlar ishtirokida gastro-bozor tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Yarmarkada ishtirok etish uchun www.titf.uz veb-saytida onlayn ro‘yxatdan o‘tish lozim.
Eng yirik xalqaro sayyohlik tadbiri ishtirokchisi bo'lishga shoshiling va jahon turizm sanoati mutaxassislari bilan xalqaro hamkorlikni yo'lga qo'ying.

ТМТЯ-2023: Примите участие в масштабном туристическом мероприятии Узбекистана и Центрально-Азиатского региона
3662
С 15 по 17 ноября 2023 года в Ташкенте состоится 28-я Ташкентская международная туристическая ярмарка «Туризм на Шёлковом пути» (ТМТЯ-2023).
ТМТЯ — это крупнейшее информационное событие, способствующее продвижению туристических продуктов и установлению деловых контактов и связи для сотрудничества. Ярмарка проводится с 1995 года при поддержке Всемирной Туристкой Организации ООН (UNWTO). Каждый год выставка собирает сотни профессионалов из индустрии туризма и создает лучшие условия для развития этой отрасли на международном уровне.
В прошлом 2022 году, после 2-летней паузы впервые за свою историю ТМТЯ была организована в форме государственно-частного партнерства без привлечения бюджетных средств.  В течении трех дней, с 30 ноября по 2 декабря, ярмарку посетили более 11 000 человек. Также по итогам мероприятия, в работе ярмарки приняли участие представители 300 компаний, договор же подписано около 7 тысяч.
Организаторами ТМТЯ-2023 выступают Министерство Экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Комитет Туризма, Государственное унитарное предприятие «Национальный PR-центр» и компания «Team & Co Group». Генеральным партнером в этом году стала авиакомпания АО «Uzbekistan Airways». Местом проведения ярмарки традиционно выбран павильон Национального выставочного комплекса «УзЭкспоЦентр».
В рамках ярмарки пройдёт международная выставка с участием туристических организаций из 20 стран: Франция, Чехия, Япония, Малайзия, Таиланд, Cингапур, Индия, Корея, Россия, Казахстан, Беларусь, Азербайджан, Китай и другие с национальными стендами.
В деловой части мероприятия состоится Международный форум и сессии с участием ведущих международных и отечественных специалистов в сфере туризма. Также запланированы B2B встречи между представителями частных компаний из разных стран, круглые столы, выставки туристических услуг и ремесленного искусства, презентации регионов Узбекистана с туристическим потенциалом, гастро-базар с участием отечественных и международных шеф-поваров.
Стать посетителем ТМТЯ-2023 и ознакомиться с правилами посещения мероприятия может каждый, пройдя онлайн-регистрацию на сайте www.titf.uz.
Успейте стать участником крупнейшего туристического события международного масштаба и наладить международное сотрудничество с профессионалами мировой туриндустрии.