O‘zbekistonda ekologiya va suv muammolari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining (BMT) O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida “O‘zbekistonda ekologik va suv muammolarini hal qilish: BRM (Barqaror rivojlanish maqsadlari) kun tartibini ilgari surish uchun BMT va hukumat hamkorligini mustahkamlash” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad hukumat va xalqaro tashkilotlar o‘rtasida asosiy yo‘nalishlar hamda atrof-muhit va suv resurslarining bugungi holatiga e’tibor qaratgan holda muloqot o‘rnatishdan iborat.
Tadbirda mamlakatimiz hukumati, parlamenti, fuqarolik jamiyati vakillari, yoshlar, olim va ekspertlar, rivojlanish bo‘yicha xalqaro va milliy hamkorlar ishtirok etdi.
Davra suhbati davomida BMTning Barqaror rivojlanish bo‘yicha hamkorlik asoslari doirasidagi atrof-muhit va suv tashabbuslari hamda faoliyati hamda 2023-yilgacha suvni rivojlantirish bo‘yicha Jahon hisoboti taqdimoti taqdim etildi.
Shuningdek, tadbir davomida atrof-muhit va suv dasturlari hamda tashabbuslarini amalga oshiruvchi davlat idoralari va BMT tashkilotlari vakillari O‘zbekistonda suv resurslarini boshqarishdagi asosiy muammolarga to‘xtalib o‘tgan holda o‘z tashabbuslari haqida qisqacha ma’lumot berishdi.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston iqlim o‘zgarishi, suv sohasini noto‘g‘ri boshqarish va yuqori oqimdagi to‘g‘on qurilishi kabi omillar ta’sirida jiddiy suv tanqisligi inqiroziga duch kelmoqda.
Bundan tashqari, O‘zbekiston suv havzalari, jumladan, daryo va ko‘llar qishloq xo‘jaligi suvlari, sanoat chiqindilari va oqava suvlarning yetarli darajada tozalanmagani natijasida ifloslanishdan aziyat chekmoqda.
Taklif etilayotgan hamkorlik Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlariga, xususan, 6-maqsad (Toza suv va sanitariya), 13-maqsad (Iqlim boʻyicha harakat) va 15-maqsad (Quruqlikdagi hayot) bilan juda mos keladi. Ushbu muammolarni hal qilish barqaror rivojlanishga erishish uchun global sa'y-harakatlarga hissa qo'shadi. Ushbu muammolarni birgalikda hal qilish orqali BMT va O‘zbekiston hukumati barqaror rivojlanish yo‘lida yetakchilikka sodiqligini namoyish qilishi va boshqa mamlakatlarni ham xuddi shunday choralar ko‘rishga jalb qilishi mumkin.

В Узбекистане обсудили экологические и водные проблемы
Министерство водного хозяйства Республики Узбекистан и Организация Объединенных Наций (ООН) в Узбекистане провели круглый стол на тему «Решение экологических и водных проблем в Узбекистане: укрепление сотрудничества ООН и правительства для продвижения повестки дня ЦУР».
Цель мероприятия – установление диалога между правительством и международными организациями с акцентом на ключевые тенденции и текущее состояние окружающей среды и водных ресурсов.
В мероприятии приняли участие представители правительства страны, парламента, гражданского общества, молодежь, ученые и эксперты, международные и национальные партнеры по развитию.
В ходе круглого стола ООН в Узбекистане представил экологические и водные инициативы и мероприятия в рамках Рамочной программы ООН по сотрудничеству в области устойчивого развития и презентацию Доклада о мировом водном развитии 2023.
Также в рамках мероприятия представители государственных учреждений и организации ООН, реализующие экологические и водные программы и инициативы, представили краткую презентацию своих инициатив, подчеркнув основные проблемы в управлении водными ресурсами Узбекистана.
Для справки: Узбекистан сталкивается с серьезным кризисом нехватки воды, усугубляемым такими факторами, как изменение климата, неэффективное управление водными ресурсами и строительство плотин в верхнем течении.
Кроме того, водные объекты Узбекистана, включая реки и озера, страдают от загрязнения сельскохозяйственными стоками, промышленными сбросами и недостаточной очисткой сточных вод.
Предлагаемое сотрудничество органично согласуется с Целями ООН в области устойчивого развития, в частности с Целью 6 (Чистая вода и санитария), Целью 13 (Борьба с изменением климата) и Целью 15 (Жизнь на суше). Решение этих проблем способствует глобальным усилиям по достижению устойчивого развития. Совместно решая эти проблемы, ООН и правительство Узбекистана могут продемонстрировать свою приверженность лидерству в области устойчивого развития и вдохновить другие страны предпринять аналогичные действия.