Toshkent tumani Qorasaroy mahallasidan oqib o‘tuvchi suv bo‘yiga qurilish chiqindilari to‘kib ketildi. Holat ushbu hududdagi xonadonlardan biriga o‘rnatgan kuzatuv kamerasiga tushib qolgan.
Toshkent viloyati Ekologiya boshqarmasi xodimlari tomonidan tezkor ekologik surishtiruv ishlari natijasida Toshkent tumani, Qorasaroy MFY, Istiqolol ko‘chasida yashovchi fuqaro A.T. davlat raqami "10 D 781 LA" bo’lgan "Zil" rusumli yuk avtotransportida qurilish chiqindilarini belgilanmagan joyga to‘kkanligi aniqlandi.
Ta'kidlash kerakki, A.T. avval ham shunday huquqbuzarlik sodir etgan va joriy yilning 7-sentabr kuni MJtKning 91Prim 1-moddasi, 3-qismi bilan dalolotnoma tuzilib, bazaviy hisoblash miqdorining besh barobarida — 1 million 650 ming so‘m jarima qo‘llanilgan edi. Oradan 8 kun o‘tib esa fuqaro  tomonidan takror huquqbuzarlik sodir etildi.
Ma'lumot uchun, MJtKning 91Prim 1-moddasida huquqbuzarlik maʼmuriy jazo chorasi qoʼllanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan boʼlsa, huquqbuzarlik quroli musodara qilinishi belgilab qo‘yilgan.
Shunga asosan, ayni damda A.T.ning transport vositasi vaqtincha saqlash uchun jarima maydonchasiga qo’yilib, musodara qilinishi yuzasidan hujjatlar to’planib, sudga da’vo arizasi kiritilmoqda.

Житель Ташкентской области дважды сбросил строительный мусор в неположенном месте. Его транспортное средство конфисковано
3536
Строительный мусор был сброшен в реку, протекающую по территории махалли «Карасарай» Ташкентского района. Ситуацию зафиксировала камера наблюдения, установленная на одном из домов этого района.
В результате оперативно-экологического расследования, сотрудниками Управления экологии Ташкентской области был задержан гражданин А.Т., проживающий в махалле «Карасарай» Ташкентского района, который сбросил строительный мусор в неположенном месте с грузового автомобиля Zil с регистрационным номером «10 D 781 LA».
Следует отметить, что ранее А.Т. уже совершил подобное правонарушение, в следствие чего 7 сентября текущего года был составлен протокол по статье 91 прим.1 части 3 КоАО РУз и назначен штраф в размере 5 БРВ – 1 650 000 сумов. Спустя 8 дней гражданин совершил очередное нарушение.
Для справки, часть 1 статьи 91 Административного кодекса предусматривает, что в случае повторного совершения правонарушения в течение одного года после наложения административного взыскания, средство, с помощью которого совершено нарушение, будет конфисковано.
На этом основании в настоящее время автомобиль А.Т. временно помещен на штрафную стоянку. Необходимые документы переданы в суд.