Tabiat chegara bilmaydi: O‘zbekiston ilk bor BMTning yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash bo‘yicha konferensiyasiga mezbonlik qiladi
4949
2024-yilning 12–17-fevral kunlari O‘zbekistonning tarixiy shahri – Samarqandda Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash bo‘yicha Konvensiya (CMS COP14) ishtirokchilari konferensiyasining 14-yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
Ma'lumot uchun, CMS konvensiyasi 1979-yilda Bonnda (Germaniya) imzolangan va 1983-yilda kuchga kirdi. Konvensiyaga 133 davlat a'zo. O‘zbekiston Konvensiyaga 1998-yil 1-sentabrda qo‘shilgan.
Konvensiya ko'chib yuruvchi hayvonlar o'tadigan davlatlarni, poligon shtatlarini birlashtiradi va butun migratsiya zonasida xalqaro miqyosda kelishilgan tabiatni muhofaza qilish choralari uchun huquqiy asos yaratadi.
CMS COP14 yuqori darajadagi xalqaro konferensiya boʻlib, u hukumatlar, olimlar va manfaatdor tomonlarni migratsiya turlarini va ularning yashash joylarini saqlash strategiyasini kelishish uchun birlashtiradi.
Tomonlarning avvalgi 13-konferensiyasi 2020-yil 15-22-fevral kunlari Gandinagarda (Hindiston) o‘tkazilgan bo‘lib, unda 131 ishtirokchi davlatdan 1000 dan ortiq delegatlar ishtirok etgan. Qayd etish joizki, bunday tadbir ilgari MDH davlatlarida o‘tkazilmagan va uning o‘tkazilishi tarixiy ahamiyatga ega bo‘lib, Markaziy Osiyo va MDH davlatlari orasida birinchi bo‘lib o‘tkaziladigan tadbirga aylanadi.
Ta'kidlash joizki, joriy yilning avgust oyida O‘zbekiston hukumati va CMS kotibiyati tomonidan Markaziy Osiyo yodgorliklarining mashhur koshinlarini eslatuvchi naqsh bilan bezatilgan qanotli qor qoploni tasvirlangan tadbirning rasmiy shiori va logotipi tasdiqlandi.
Maʼlumot uchun, qor qoploni Oʻzbekistondagi asosiy biologik xilma-xillik turlaridan biri boʻlib, uning tarqalish yoʻnalishi 12 ta davlatni qamrab oladi. Qudratli katta mushuk ham Samarqandning afsonaviy ramzi boʻlib, uning tasviri tarixiy "Sherdor" madrasasining muhtasham peshtoqidan to Oʻzbekiston milliy banknotalarigacha butun mamlakat boʻylab keng tarqalgan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining konferensiyasi “Tabiat chegara bilmaydi” mavzusida oʻtkaziladi, bu tadbir logotipi bilan bir qatorda koʻchib yuruvchi turlarning sayohatlari siyosiy chegaralarga zid ekanligini va ularning omon qolishi, biologik xilma-xillikni saqlash  xalqaro hamkorlik va transchegaraviy saʼy-harakatlarga bogʻliqligini eslatib turadi.
Logotip va shior hukumatlar, olimlar va manfaatdor tomonlar ko'chib yuruvchi turlar va ularning yashash joylarini saqlash strategiyasi bo'yicha kelishib olish uchun yig'iladigan muhim xalqaro uchrashuv - CMS COP14 uchun zamin yaratadi.
Konferensiya 2022-yilda Kunming-Monreal Global Bioxilma-xillik asosi (GBF) qabul qilinganidan beri bioxilma-xillik bo‘yicha birinchi global yig‘ilish bo‘ladi. Konferensiya tabiatni muhofaza qilish bo'yicha keng ko'lamli muhim ustuvorliklar va yangi tashabbuslarni, shu jumladan GBFni amalga oshirishni qo'llab-quvvatlaydigan ko'plab tashabbuslarni ko'rib chiqadi.
Uch yilda bir marta o'tkaziladigan xalqaro yig'ilishda yashash joylarini saqlash va tiklash, shuningdek, haddan tashqari ekspluatatsiya, yashash joylarining yo'qolishi va parchalanishi, ifloslanish va iqlim o'zgarishi kabi turlarga tahdidlar muhokama qilinadi. Shuningdek, yangi yirik hisobotlar va yoʻl-yoʻriqlarni, jumladan, dunyodagi birinchi koʻchib yuruvchi turlarning holati toʻgʻrisidagi hisobotni, yorugʻlikning ifloslanishi boʻyicha yangi global tavsiyalarni va koʻchib yuruvchi turlarga taʼsirni kamaytirish uchun chiziqli infratuzilma boʻyicha ilgʻor tajribalarni taqdim etish uchun muhim imkoniyat yaratadi.

Природа не знает границ: В Узбекистане впервые пройдет Конференция ООН по сохранению мигрирующих видов диких животных
5069
С 12 по 17 февраля 2024 года в историческом городе Узбекистана – Самарканд, пройдет 14-ое заседание Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14).
Конвенция CMS подписана в 1979 г. в г. Бонн (ФРГ) и вступила в силу в 1983 г. Членами Конвенции являются 133 страны. Узбекистан ратифицировал Конвенцию 1 сентября 1998 г.
Конвенция объединяет государства ареала, через которые проходят мигрирующие животные, и закладывает правовую основу для согласованных на международном уровне мер по сохранению на всем миграционном ареале.
CMS COP14 – это международная конференция высокого уровня, на которой правительства различных стран, ученые и заинтересованные стороны соберутся вместе для согласования стратегии сохранения мигрирующих видов и их среды обитания.
Предыдущая 13-ая Конференция сторон была проведена 15-22 февраля 2020 г. в г. Гандинагар (Индия) в котором приняли участие более 1000 делегатов из 131 стран-участниц.
Следует отметить, что прежде подобное мероприятие в странах СНГ не проводилось и его проведение будет иметь историческое значение, который станет первым мероприятием среди стран ЦА и СНГ.
В августе текущего года Правительство Узбекистана и Секретариат CMS утвердили официальный слоган и логотип мероприятия, на котором изображен крылатый снежный барс, украшенный узором, напоминающим знаменитые лазурные изразцы памятников Центральной Азии.
Для информации: Снежный барс является одним из ключевых видов биоразнообразия в Узбекистане, ареал которого простирается на территории 12 стран. Могучая и неуловимая большая кошка также является легендарным символом Самарканда, который широко распространен по всей стране, от великолепного входа в историческую школу медресе Шер-Дор до национальных банкнот Узбекистана.
Конференция ООН пройдет под лозунгом «Природа не знает границ» (Nature Knows No Borders), который, наряду с логотипом мероприятия, является напоминанием о том, что путешествия мигрирующих видов не подчиняются политическим границам, и что их выживание зависит от международного сотрудничества и трансграничных усилий по сохранению биоразнообразия.
Обнародование логотипа и слогана подготовило почву для CMS COP14, важной международной встречи, на которой представители правительств различных стран, ученые и заинтересованные стороны соберутся вместе, чтобы согласовать стратегии сохранения мигрирующих видов и мест их обитания.
Конференция станет первым глобальным собранием по вопросам биоразнообразия с момента принятия Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы по сохранению биоразнообразия (GBF) в 2022 году. На конференции будет рассмотрен широкий спектр важных приоритетов сохранения и новых инициатив, в том числе многие, из которых будут поддерживать реализацию GBF.
На проводимой раз в три года международной встрече будут освещены вопросы сохранения и восстановления среды обитания, а также такие угрозы для видов, как чрезмерная эксплуатация, утрата и фрагментация среды обитания, загрязнение и изменение климата. Это также предоставит уникальную возможность для запуска новых крупных отчетов и руководств, включая первый в истории отчет о «Состоянии мигрирующих видов в мире», новые глобальные рекомендации по световому загрязнению и лучшие практики для линейной инфраструктуры для минимизации воздействия о мигрирующих видах.
На мероприятии ожидается участие Исполнительного директора Программы ООН по окружающей среде И.Андерсен, Генерального директора Международного союза охраны природы Г. Агилар, Председателя и Генерального директора Глобального экологического фонда К.Родригеса, министров окружающей среды стран-участниц конвенции, руководителей секретариатов международных природоохранных соглашений и ведущих научных кругов.
Мероприятия и встречи, связанные с COP14, такие как 54-е заседание Постоянного комитета CMS, сегмент высокого уровня и Ночь чемпионов по мигрирующим видам, пройдут в том же месте 11 февраля.