Suv resurslarini asrash va atrof-muhitni muhofaza qilish “O‘zbekiston-2030” strategiyasining ustuvor vazifasi sifatida
5049
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2023-yil 11-sentabrdagi PF-158-son farmoni bilan O‘zbekistonni 2030-yilgacha rivojlantirish strategiyasi qabul qilindi.
Strategiyada bir qancha ustuvor maqsadlar va 5 ta asosiy vazifa belgilangan bo‘lib, ulardan biri suv resurslarini saqlash va atrof-muhitni muhofaza qilishdir.
Suv resurslarini tejash borasidagi islohotlar doirasida respublikada suvdan oqilona foydalanish madaniyatini oshirish, sug‘orish tizimi va suvni tejovchi texnologiyalarni rivojlantirish, “yashil energiya”ni keng joriy etish doirasida xususiy sektor boshqaruvi va davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini keng joriy etish hamda “yashil energiya” texnologiyalarini keng joriy etish doirasida nasos stansiyalari tomonidan elektr energiyasi iste’molini kamaytirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, har yili 200 million tup daraxt ekib borish va respublikada yashillik darajasini 30 foizga yetkazish, ekiladigan har bir daraxtni parvarish qilish va sugʼorish tizimini yaratish, Toshkent shahrida yashil maydonlar hududini 5 barobar koʼpaytirib, 5 ming gektarga yetkazish, Respublikada oʼrmon bilan qoplangan maydonlarni 6,1 million gektarga, daraxt va buta urugʼlari tayyorlashni 840 tonnaga oshirish, Orolboʼyi mintaqasidagi oʼrmonzorlarni 2,3 million gektarga yetkazish, choʼllanish, qurgʼoqchilik, chang-qum boʼronlari va haroratning koʼtarilishiga qarshi chora sifatida jami 600 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” – himoya oʼrmonzorlarini barpo etish, qattiq maishiy chiqindilarni toʼplash va olib chiqish xizmatlari bilan qamrab olish darajasini 100 foizga, chiqindilarni qayta ishlash darajasini 65 foizga oshirish, atmosferaga chiqarib tashlanayotgan ifloslantiruvchi moddalar miqdorini 10,5 foizga kamaytirish va boshqa muhim vazifalar belgilandi.
Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi islohotlar respublikada ekologik vaziyatni tubdan yaxshilash, inson hayotiga ta’sir etuvchi ekologik muammolarni bartaraf etish, ekologik vaziyatni barqarorlashtirish, o‘rmonlar maydonini kengaytirishga qaratilgan “Yashil Makon” milliy loyihasini kengaytirish, Orolboʻyida ekologik vaziyatni barqarorlashtirish va Orol dengizining qurishi natijasida yuzaga keladigan ekologik muammolarning salbiy taʼsirini yumshatish, iqlim oʻzgarishining salbiy taʼsirining oldini olish, biologik xilma-xillikning barqaror saqlanishini taʼminlash, qattiq maishiy chiqindilarni yig‘ish va olib ketish xizmati sifatini yaxshilash hamda havo ifloslanishining oldini olish, uning tabiiy tarkibini saqlash bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rishni nazarda tutadi.
Xalqimizning erkin va farovon, qudratli Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lidagi xohish-irodasini ro‘yobga chiqarish maqsadida qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining 5 ta asosiy g‘oyasi qatorida aholi uchun qulay ekologik sharoit yaratish ham alohida o‘rin tutganini alohida ta’kidlash joiz.

Сбережение водных ресурсов и охрана окружающей среды как приоритетная задача Стратегии «Узбекистан-2030»
5280
Указом Президента Узбекистана Шавката Мирзиеёва №УП-158 от 11 сентября 2023 года принята Стратегия развития Узбекистана до 2030 года.
В рамках Стратегии поставлены ряд приоритетных целей и 5 основных задач, одной из которых является Сбережение водных ресурсов и охрана окружающей среды.
В рамках реформ по сбережению водных ресурсов поставлены цели по повышению культуры рационального водопользования и эффективности расхода воды в республике, обеспечению рационального водопользования в сельскохозяйственной отрасли, развитию системы ирригации, и водосберегающих технологий, широкое внедрение в управление сферой частного сектора и механизмов государственно-частного партнерства и снижение потребления электроэнергии насосными станциями в рамках широкого внедрения технологий «зеленой энергии».
Также документом предусмотрена посадка ежегодно 200 миллионов саженцев деревьев и доведение уровня озеленения республики до 30 процентов, создание системы ухода и орошения каждого высаживаемого дерева; увеличение в городе Ташкенте территории зеленых площадей в 5 раз, доведение ее до 5 тысяч гектаров; доведение в республике площадей с лесными насаждениями до 6,1 миллиона гектаров, увеличение заготовки семян деревьев и кустарников на 840 тонн; увеличение лесопосадок в регионе Приаралья до 2,3 миллиона гектаров; создание на дне высохшего Аральского моря дополнительно 600 тысяч гектаров зеленых площадей, доведение их общего объема до 2,6 миллиона гектаров или до 80 процентов территории; уменьшение на 10,5 процента количества выбрасываемых в атмосферу загрязняющих веществ и т.д.
Реформы по охране окружающей среды предусматривают кардинальное улучшение экологической обстановки в республике, устранение экологических проблем, влияющих на жизнь человека, расширение общенационального проекта «Яшил макон», направленного на стабилизацию экологической обстановки, расширение площади лесов, стабилизацию экологической обстановки в регионе Приаралья, смягчение негативного воздействия экологических проблем, возникших в результате высыхания Аральского моря, предотвращение негативного воздействия изменения климата, обеспечение устойчивого сохранения биоразнообразия, улучшение качества услуг по сбору и вывозу твердых бытовых отходов и предотвращение загрязнения атмосферного воздуха, принятие решительных мер по сохранению его природного состава.
Стоит отметить, среди 5 основных идей Стратегии «Узбекистан-2030», принятой в целях обеспечения волеизъявления узбекского народа о строительстве свободного и процветающего сильного Нового Узбекистана – создание благоприятных экологических условий для населения.