“CMS COP14”: BMTning rasmiy konferensiyasi logotipi va shiori e’lon qilindi
Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash to‘g‘risidagi konvensiya (CMS COP14) ishtirokchilari konferensiyasining bo‘lajak 14-yig‘ilishi arafasida O‘zbekiston hukumati va CMS kotibiyati tomonidan tadbirning rasmiy logotipi va shiori tasdiqlandi. Konferensiya O‘zbekistonning tarixiy shahri – Samarqandda 2024-yil 12–17-fevral kunlari bo‘lib o‘tadi.
Konferensiya logotipida O‘rta Osiyo yodgorliklarining mashhur jozibali koshinlarini eslatuvchi naqsh bilan bezatilgan qanotli qor qoploni tasvirlangan. Qor qoploni Oʻzbekistondagi asosiy yovvoyi tabiat turi boʻlib, 12 ta davlatga tarqalgan. Qudratli katta mushuk ham Samarqandning afsonaviy ramzi bo‘lib, u “Sherdor” madrasasi kirish joyidan tortib, O‘zbekiston milliy banknotlarigacha butun mamlakat bo‘ylab keng tarqalgan.
Garchi qor qoploni kuch va xayrixohlikning muqaddas ramzi bo'lsa-da, uning kamayib borayotgani katta tashvish uyg‘otadi, yovvoyi tabiatda bor-yo'g'i 2700 dan 3300 gacha qor qoploni mavjud (Manba: Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi xavf ostidagi turlarning Qizil ro'yxati).
Konferensiya “Tabiat chegara bilmaydi” shiori ostida tashkil etiladi, bu logotip bilan bir qatorda koʻchib yuruvchi turlarning sayohati siyosiy chegaralar bilan cheklanmagani va ularning omon qolishi tabiatni muhofaza qilish boʻyicha xalqaro hamkorlik va transchegaraviy hamkorlikka bogʻliqligini eslatadi.
Logotip va shiorning ochilishi hukumatlar, olimlar va manfaatdor tomonlarni migratsiya turlari va ularning yashash joylarini saqlash strategiyalari boʻyicha kelishib olish uchun birlashtiradigan muhim xalqaro yigʻilish — “CMS COP14” uchun zamin yaratdi.
“CMS COP14” 2022-yilda Kunming-Monreal Global Bioxilma-xillik asosi (GBF) qabul qilinganidan beri bioxilma-xillik bo‘yicha birinchi global yig‘ilish bo‘ladi va tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha keng ko‘lamli muhim ustuvorliklar va yangi tashabbuslarni, shu jumladan GBFni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlaydigan ko‘plab masalalarni ko‘rib chiqadi.
Uch yilda bir marta o'tkaziladigan xalqaro yig'ilishda yashash muhitini saqlash va tiklash masalalari, shuningdek, haddan tashqari ekspluatatsiya, yashash joylarining yo'qolishi va parchalanishi, ifloslanish va iqlim o'zgarishi kabi turlarga tahdidlar muhokama qilinadi.
Shuningdek, u yangi yirik hisobotlar va ko'rsatmalarni, jumladan, dunyodagi birinchi ko'chib yuruvchi turlarning holati to'g'risidagi hisobotni, yorug'lik ifloslanishi bo'yicha yangi global yo'riqnomalarni va ko'chib yuruvchi turlarga ta'sirni minimallashtirish uchun chiziqli infratuzilma bo'yicha ilg'or tajribalarni taqdim etish uchun noyob imkoniyat yaratadi.
O‘z navbatida, delegatlar konferensiyaga tayyorgarlik ko‘rayotganda, qanotli qor qoploni va “Tabiat chegara bilmaydi” shiori sayyoramizdagi ko‘chmanchi turlarni asrab-avaylash bo‘yicha jamiyat mas’uliyatini eslatib turadi.

Объявлен официальный логотип и слоган Конференции CMS COP14, которая пройдет в Самаркандне
В преддверии предстоящего 14-го заседания Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14) Правительство Узбекистана и Секретариат CMS утвердили официальный логотип и слоган мероприятия. Конференция пройдет в историческом городе Узбекистана – Самарканде с 12 по 17 февраля 2024 года.
На логотипе конференции изображен крылатый снежный барс, украшенный узором, напоминающим знаменитые лазурные изразцы памятников Центральной Азии. Снежный барс является одним из ключевых видов биоразнообразия в Узбекистане, ареал которого простирается на территории 12 стран. Могучая и неуловимая большая кошка также является легендарным символом Самарканда, который широко распространен по всей стране, от великолепного входа в историческую школу медресе Шер-Дор до национальных банкнот Узбекистана.
Хотя снежный барс является священным символом силы и доброжелательности, его охранный статус вызывает серьезную озабоченность: считается, что в дикой природе существует всего от 2700 до 3300 особей (Источник: Красный список исчезающих видов МСОП).
Конференция будет организована под лозунгом «Природа не знает границ», который, наряду с логотипом, является напоминанием о том, что путешествия мигрирующих видов не ограничиваются политическими границами и что их выживание зависит от международного сотрудничества и трансграничных усилий по сохранению.
Обнародование логотипа и слогана подготовило почву для CMS COP14, важной международной встречи, на которой представители правительств различных стран, ученые и заинтересованные стороны соберутся вместе, чтобы согласовать стратегии сохранения мигрирующих видов и мест их обитания.
CMS COP14 станет первым глобальным собранием по биоразнообразию после принятия Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы по сохранению биоразнообразия (GBF) в 2022 году, и на ней будет рассмотрен широкий спектр важных природоохранных приоритетов и новых инициатив, в том числе многие из них будут поддерживать реализацию GBF.
На международной встрече, проводимой раз в три года, будут освещены вопросы сохранения и восстановления среды обитания, а также такие угрозы для видов, как чрезмерная эксплуатация, утрата и фрагментация среды обитания, загрязнение и изменение климата. Это также предоставит уникальную возможность для запуска крупных новых отчетов и руководств, в том числе первого в истории отчета о «Состоянии мигрирующих видов в мире», новых глобальных руководств по световому загрязнению и передовых методов линейной инфраструктуры для минимизации воздействия на мигрирующие виды.
Мероприятия и встречи, которые пройдут в рамках COP14, такие как 54-е заседание Постоянного комитета CMS, сегмент высокого уровня и Ночь чемпионов мигрирующих видов, пройдут в том же месте 11 февраля.
В свою очередь, пока делегаты готовятся к конференции, крылатый снежный барс и лозунг «Природа не знает границ» служат мощным напоминанием об ответственности общества по сохранению мигрирующих видов на нашей планете.