Chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni tashkil etish tizimini isloh qilishga doir imtiyozlar qanday natija bermoqda?
22:33
3315
2022-yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan imzolangan “Chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni tashkil etish tizimini isloh qilish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 189-son farmoni bilan maishiy chiqindilarni to‘plash, tashish, saralash va qayta ishlash faoliyati bilan shug‘ullanuvchi sanitar tozalash korxonalariga qator imtiyozlar taqdim etildi.
Taʼkidlash joizki, ushbu preferensiyalarning taqdim etilishi turli qiyinchiliklar taʼsiridan chiqib keta olmayotgan soha korxonalari uchun ayni muddao bo‘lib xizmat qilmoqda. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi va viloyatlar hokimlari raisligida tashkil etilgan tender komissiyalari tomonidan ochiq tenderlarda ishtirok etgan va davlat-xususiy sheriklik bitimini imzolash huquqini qo‘lga kiritib, g‘olib bo‘lgan barcha tadbirkorlar bir qancha ijtimoiy va iqtisodiy imtiyozlarga ega bo‘lishdi.
Farmon ijrosi yuzasidan amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida quyidagi yutuqlarga erishildi:
• 126 ta tuman-shaharlarda xizmat ko‘rsatib kelayotgan xususiy sheriklar – tadbirkorlik subyektlari tomonidan 67 ta davlat-xususiy sheriklik (DXSh) loyihalari ishga tushirildi;
• sohada xususiy sektor ulushi 80 foizga yetkazildi;
• xizmat ko‘rsatish bilan qamrov darajasi DXSh loyihalari amalga oshirilgan hududlarda 98 foizga oshdi;
• xizmat ko‘rsatish hajmi 2021-yilning mos davriga nisbatan 36 foizga ortdi va 66,1 mlrd so‘mni (2021-yil mart oyida 48,7 mlrd so‘m), majburiy to‘lovlarni undirish darajasi esa 38 foizga ortib, 50,5 mlrd so‘mni (2021-yil mart oyida 35,8 mlrd so‘m) tashkil qildi va bu ko‘rsatkichlar o‘sishda davom etmoqda;
bugunga qadar 174,3 mlrd so‘m xususiy investitsiya mablag‘lari jalb etilgan.
DXSh loyihalari doirasida imzolangan bitimlarga muvofiq xususiy sheriklar tomonidan jami 1261 mlrd so‘mlik investitsiya kiritish hisobiga 1129 ta chiqindi tashish maxsus texnikasi va 7827 ta chiqindi konteyneri xarid qilish, 1017 ta chiqindi yig‘ish shoxobchasi, 72 ta qayta yuklash stansiyasi, 60 ta saralash va 49 ta qayta ishlash zavodlarini qurish nazarda tutilgan.
Shu o‘rinda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni boshqarishda tashabbus ko‘rsatayotgan xususiy sektordagi sanitar tozalash korxonalari faoliyatini tashkil etish bilan bog‘liq hujjatlar bilan yaqindan tanishtirish, yutuq va kamchiliklarni o‘rtoqlashish uchun hamkorlikka doim tayyor ekanligini maʼlum qiladi.

Каковы преимущества реформ в сфере обращения с отходами?
В 2022 году в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №189 «О первоочередных мерах по реформированию системы организации обращения с отходами», санитарно-очистным предприятиям, осуществляющим сбор, транспортировку, сортировку и переработку бытовых отходов, был предоставлен ряд льгот.
Стоит отметить, что предоставление данных преференций служит возможностью для предприятий отрасли, оказавшихся под влиянием различных трудностей. Все предприниматели, принявшие участие в открытых конкурсах и получившие право на подписание договора о государственно-частном партнерстве конкурсными комиссиями под руководством Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей, получили ряд социальных и экономических льгот.
В результате проведенных мероприятий в целях исполнения Указа достигнуты следующее:
• запущено 67 проектов государственно-частного партнерства (ГЧП) со стороны частных партнеров-субъектов хозяйствования, оказывающих услуги в 126 районах-городах;
• Доля частного сектора в промышленности достигла 80%;
• Охват услугами увеличился до 98% на территориях, где реализовывались проекты ГЧП;
• Объем оказания услуг увеличился на 36% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года и составил 66,1 млрд сумов (48,7 млрд сумов в марте 2021 года), а уровень сбора обязательных платежей увеличился на 38% до 50,5 млрд сумов (35,8 млрд сумов в марте 2021 года). Эти показатели продолжают расти;
• на сегодняшний день привлечены частные инвестиционные на сумму 174,3 миллиарда сумов.
В соответствии с соглашениями, подписанным в рамках проектов ГЧП, на общую сумму 1 261 млрд. сумов, предполагается закупить 1129 спецтехники для перевозки отходов и 7827 мусорных контейнеров, строительство 1 017 станций для сбора мусора, 72 перегрузочных станций, 60 сортировочных и 49 перерабатывающих заводов.
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата сообщает, что всегда готово к сотрудничеству для ознакомления с документами, касающимися организации деятельности частных санитарно-очистных предприятий, которые берут на себя инициативу в управлении работой, связанной с отходами, а также поделиться своими достижениями и недостатками.