Ekologiya vazirligida davlat tilining nufuzini oshirishga qaratilgan tadbir bo’lib o’tdi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida davlat tilida ish yuritishga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi. Tadbirni Ekologiya vazirining birinchi o‘rinbosari Obidjon Qudratov ochib berdi.
Shuningdek, unda davlat tili masalalari bo‘yicha vazir maslahatchisi Matnazar Elmurodov, Аlisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi Davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazi direktori In’omjon Аzimov, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbek tilini rivojlantirish jamg‘armasi direktori Аzizjon Eminov, vazirlik markaziy apparati va hududiy boshqarmalar xodimlari ishtirok etishdi.
Obidjon Qudratov o‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzini oshirish borasida Ekologiya vazirligi oldida qator muhim vazifalar turganini alohida taʼkidladi va bu borada asos bo’lib xizmat qiluvchi hujjatlarni alohida qayd etdi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi “Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni va “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini taʼminlash, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi islohotlarni izchil amalga oshirishda ekolog xodimlarning davlat tilida ish yuritishga doir bilim, tajriba va ko‘nikmalarini muntazam oshirib borish zarurati tug‘ilmoqda, – dedi O. Qudratov. – Shu munosabat bilan vazirligimiz tomonidan Davlatimiz rahbarining yuqorida qayd etilgan hujjatlari ijrosini taʼminlashda o‘zbek tilini davlat tili sifatida rivojlantirish bo‘yicha qo‘yilgan vazifalarni amalga oshirish maqsadida Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat tilini rivojlantirish departamenti, O‘zbek tilini rivojlantirish jamg‘armasi, qolaversa, Аlisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi Davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazi bilan hamkorlik qilish rejalashtirilyapti”.
Ekologiya vazirining davlat tili masalalari bo‘yicha maslahatchisi Matnazar Elmurodov esa vazirlikda bu yo’nalishda olib borilayotgan ishlar va hujjatlarning davlat tilida yuritilishi haqida so’z yuritib, bu masalaga jiddiy e’tibor qaratilishi zarurligini ta’kidladi.
Markaz direktori Inomjon Аzimov Davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazi 2020-yilda tashkil etilgani va hozirga qadar vazirlik va idoralarning 20 mingdan ziyod xodimi malaka oshirganini qayd etdi. Shu bilan birga, markaz bu borada bilimini boyitishni istagan xodimlarga yordam ko’rsatishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.
O‘zbek tilini rivojlantirish jamg‘armasi direktori Аzizjon Eminov esa lotin alifbosidagi “O‘zbek tilining izohli lug‘ati” yaratilishiga oid videorolikni namoyish etib,  Ekologiya vazirligiga "O‘zbek tilining izohli lug‘ati (lotin)" to‘plami, "O‘zbek xalq so‘zlari", "O‘zbek tilining katta imlo lug‘ati", "O‘zbek tili frazeologik lug‘ati", "O‘zbek tili sinonimlarining katta izohli lug‘ati" kitoblarini sovg’a qildi.
Bundan tashqari, A. Eminov vazirlik rahbariyatiga ekologiya sohasiga oid atamalar izohli lug‘atini yaratish taklifini bildirdi. Uning bu taklifi Ekologiya vazirligi tomonidan ma’qullandi.

В Министерстве экологии прошло мероприятие, направленное на повышение престижа государственного языка
12:54
3585
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата организовало мероприятие, посвященное ведению работы на государственном языке. Мероприятие открыл первый заместитель министра экологии Обиджон Кудратов.
В мероприятии также приняли участие советник министра по вопросам государственного языка Матназар Эльмуродов, директор Центра обучения по основам делопроизводства на государственном языке при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Иномжон Азимов, директор Фонда развития узбекского языка Азизжон Эминов, сотрудники центрального аппарата и территориальных управлений министерства.
Обиджон Кудратов подчеркнул, что перед Министерством экологии стоит ряд важных задач в сфере повышения престижа узбекского языка как государственного, и особо отметил документы, которые служат основой в этом плане.
«В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа» и Постановления «О мерах по эффективной организации деятельности министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата», необходимо регулярно увеличивать знания, опыт и навыки работников природоохранных служб по работе на государственном языке в последовательной реализации реформ в области экологии и охраны окружающей среды», – отметил О.Кудратов.
«В связи с этим, в целях реализации задач, поставленных перед нашим Министерством по развитию узбекского языка как государственного, планируется сотрудничество с Департаментом развития государственного языка при Кабинете Министров, Фондом развития узбекского языка и Центром обучения по основам делопроизводства на государственном языке при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои», – добавил О.Кудратов.
Советник министра экологии по вопросам государственного языка Матназар Эльмуродов рассказал о проводимой в Министерстве работе и документах на государственном языке и подчеркнул необходимость уделить этому вопросу особое внимание.
Директор центра Иномжон Азимов отметил, что Центр обучения по основам делопроизводства на государственном языке был создан в 2020 году, и на сегодняшний день обучено более 20 тысяч сотрудников министерств и ведомств. При этом было отмечено, что Центр готов оказать помощь сотрудникам, желающим повысить свои знания в этом направлении.
В свою очередь директор Фонда развития узбекского языка Азизжон Эминов презентовал видеоролик о создании «Толкового словаря узбекского языка» на латинице и подарил копию книги Министерству. Также библиотека Министерства пополнилась такими книгами, как «Узбекские народные пословицы», «Большой орфографический словарь узбекского языка», «Фразеологический словарь узбекского языка», «Большой толковый словарь синонимов узбекского языка».
Кроме того, А. Эминов внес предложение создать толковый словарь терминов в сфере экологии, которое было одобрено руководством Министерства экологии.