O‘zbekistonda hayvonot bog‘ini boshqarishda Germaniya tajribasi joriy etiladi
30 yillik tajribaga ega germaniyalik mutaxassis O‘zbekistonda hayvonot bog‘ini boshqarish borasidagi tajribalari bilan o‘rtoqlashmoqdaHayvonot bog‘ini boshqarish bo‘yicha
30 yillik tajribaga ega taniqli nemis mutaxassisi Udo Nagel Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirining taklifiga binoan O‘zbekistonda bo‘lib turibdi.
Ma’lumot uchun, U. Nagel 1992-yildan 2022-yilga qadar Yevropadagi eng yaxshi hayvonot bog'laridan biri – “Rostok” hayvonot bog‘i direktori sifatida faoliyat yuritgan.  “Rostok” uning rahbarligi davrida, ya’ni 2018-yilda o‘z toifasi bo‘yicha Yevropaning eng yaxshi hayvonot bog‘i deb tan olingan (1 million kishigacha). Bundan tashqari, hayvonot bog'i bir necha bor “Oilaviy dam olish uchun eng yaxshi joy” sifat belgisini olgan. “Rostok” hayvonot bog'ida dunyoning turli burchaklaridan 430 xil turdagi 4200 ta hayvonlar yashaydi.
Udo Nagel 2021-yil 20-sentabrda “Rostok” universitetining faxriy professori unvonini olgan.
12-iyul kuni U.Nagel va Ekologiya vazirligi vakillari oʻrtasida uchrashuv tashkil etildi. Unda xalqaro ekspert faoliyati taqdimoti oʻtkazildi, shuningdek, Toshkent shahar hayvonot bogʻiga tashrifi yakunlari muhokama qilindi.
Tashrif doirasida, shuningdek, Farg‘ona va Termiz shahar bog‘lari boshqaruv tizimi, xizmat ko‘rsatish darajasi, infratuzilmasini o‘rganish, tavsiya va takliflar ishlab chiqish rejalashtirilgan.
Ma’lumot uchun, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi PQ-171-son qaroriga asosan Toshkent, Fargʻona va Termiz shaharlari hayvonot bogʻlari Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya vazirligi tasarrufiga oʻtkazilgan.
Shuningdek, tashrif davomida Buxoro ixtisoslashtirilgan “Jeyron” bolalar bog‘chasi, “Zarafshon” milliy bog‘i, shuningdek, Toshkent viloyatidagi “Deer Hills” mas’uliyati cheklangan jamiyati faoliyati ham o‘rganiladi.

В Узбекистане планируется внедрить опыт Германии в управлении зоопарками
В Узбекистан по приглашению министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиза Абдухакимова прибыл известный немецкий эксперт с 30-летним опытом управления зоопарком -  УДО Нагель.
Для справки: с 1992 по 2022 год У.Нагель работал директором одного из лучших зоопарков Европы – Ростокского зоопарка. В период его руководства, в 2018 году Росток был признан лучшим европейским зоопарком в своей категории (до 1 млн посетителей). Кроме того, зоопарк неоднократно получал знак качества как «Лучшее направление для семейного отдыха». Росток является домом для 4200 животных 430 различных видов со всего мира.
20 сентября 2021 года Удо Нагель получил звание почетного профессора Ростокского университета.
12 июля была организована встреча У. Нагеля с представителями Министерства экологии, где была представлена презентация деятельности международного эксперта, а также обсуждены итоги визита в Ташкентский городской зоопарк.
В рамках визита также запланировано посещение Ферганского и Термезского городских парков для изучения системы управления, уровня обслуживания, инфраструктуры и разработки рекомендаций и предложений.
Для справки: в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 31.05.2023 г. №ПП-171 зоопарки Ташкента, Ферганы и Термеза переданы в управление Министерства экологии РУз.
Также в рамках визита будет изучена деятельность Бухарского специализированного питомника «Джейран», Национального парка «Зарафшан и ООО «Deer Hills» в Ташкентской области.