Bishkekda yovvoyi hayvon va o'simliklarning noqonuniy savdosiga qarshi kurashga qaratilgan seminar o‘tkazilmoqda
3160
Qirg'izistonning Bishkek shahrida Markaziy Osiyo davlatlari uchun yovvoyi hayvon va o'simliklarning noqonuniy savdosiga qarshi kurashish bo'yicha mintaqaviy seminar bo‘lib o‘tmoqda.
Seminar Qirg'iziston Respublikasi tabiat resurslari, ekologiya va texnik nazorat vazirligi, "TRAFFIC" hamda "Fauna and Flora International" tashkilotlari tomonidan o'tkazilmoqda. Unda O‘zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish hamda iqlim o'zgarishi vazirligi vakillari ham ishtirok etmoqda.
Ma'lumot uchun,  O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti, Qozog‘iston Bioxilma-xillikni saqlash assotsiatsiyasi va boshqa tashkilotlar hamkorligida Markaziy Osiyoda yovvoyi hayvonlarning noqonuniy savdosi bilan bog‘liq muammolarni hal qilishga qaratilgan ikkita loyiha amalga oshirilmoqda.
Ta'kidlash joizki, ushbu seminar mazkur loyihalarning baʼzi natijalarini taqdim etish, mintaqadagi yovvoyi hayvonlar va oʻsimliklarning noqonuniy savdosiga qarshi kurashning dolzarbligi toʻgʻrisida xabardorlikni oshirishga qaratilgan.
Shuningdek, loyihalarning toʻrtta ishtirokchisi  – Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Oʻzbekistonning manfaatdor jihatlarini birlashtirish ham maqsad qilingan.

В Бишкеке проходит семинар по борьбе с незаконной торговлей дикими животными и растениями
В столице Кыргызстана Бишкеке проходит Региональный семинар по борьбе с незаконной торговлей дикими животными и растениями в Центральной Азии.
Семинар организован Министерством природных ресурсов, экологии и технического надзора Кыргызской Республики совместно с организациями «TRAFFIC» и «Fauna and Flora International».
На мероприятии делегация Узбекистана представлена уполномоченными сотрудниками Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, Таможенного комитета при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан и Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан
Для информации: Институтом зоологии Академии наук Республики Узбекистан совместно с Казахстанской ассоциацией по сохранению биоразнообразия и другими организациями реализуются два проекта, направленные на решение проблем, связанных с незаконной торговлей дикими животными в Центральной Азии.
Стоит отметить, что мероприятие проводится в целях презентации результатов этих проектов и повышения осведомленности населения об актуальности борьбы с незаконной торговлей дикими животными и растениями в регионе.
Также целью семинара является объединение интересов четырех государств-участников проекта – Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана.