Tyan-Shan qo‘ng‘ir ayig‘i fotoqopqonga tushdi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi tasarrufidagi “Hisor” davlat qo‘riqxonasiga o‘rnatilgan fotoqopqonga Tyan-Shan qo‘ng‘ir ayig‘i muhrlandi.
Tyan-Shan qo‘ng‘ir ayig‘i mamlakatimizda muhofazaga olingan noyob hayvonlardan biri bo‘lib, zaif, mozaik tarqalgan kenja tur hisoblanadi. Ushbu jonivor Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqining “Qizil ro‘yxati” va O‘zbekiston Respublikasi “Qizil kitobi”ga kiritilgan.
Qo‘ng‘ir ayiqning ko‘rish qobiliyati yaxshi emas, hid bilish va eshitish qobiliyati esa kuchli. U daraxt tanasi va yirik butalarga ishqalanib, hidini qoldiradi. Bu belgilar boshqa ayiqlar bilan yuz berishi mumkin bo‘lgan  to’qnashuvlarning oldini oladi.

Тянь-шаньский бурый медведь попал в фотоловушку
В Гиссарском государственном заповеднике при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата с помощью фотоловушки запечатлен тянь-шаньский бурый медведь.
Тянь-шанский бурый медведь —  является мозаично распространённым подвидом и занесен в Красный список Международного союза охраны природы и Красную книгу Республики Узбекистан.
У бурого медведя плохое зрение, но сильное обоняние и слух. Он трется о стволы деревьев и большие кусты, оставляя свой запах. Эти знаки предотвращают возможные конфликты с другими медведями.