Samarqand viloyati Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi boshqarmasi Kattaqo'rg'on tuman bo'limi davlat inspektorlari tomonidan rеyd tadbiri o'tkazildi.
O‘tkazilgan rеyd tadbiri davomida Oqdaryo daryosining Yangiobod mahallasi Tasmachi qishlog‘i hududidan oqib o'tuvchi o’zanidan shu mahallada yashovchi fuqaro M.K. o'ziga tеgishli bo'lgan ekskavator yordamida noqonuniy ravishda qum-shag'al aralashmasini qazib olayotganlik holati aniqlandi.
Holat yuzasidan huquqbuzarga nisbatan O'zbеkiston Rеspublikasi MJtKning 70 prim1-modda 1-qisimi bilan ma'muriy ish qo'zg'atilib, BHMning 30 barobari ya'ni, 9 900 000 ming so'm miqdorida jarima va 4.230.000 so'm miqdorida tabiatga yеtkazilgan zarar hisoblandi.

В Самарканде пресечена незаконная добыча песчано-гравийной смеси
Государственными инспекторами Каттакурганского районного отдела управления Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Самаркандской области проведен рейдовый экологический контроль.
В ходе рейда выяснилось, что гражданин М.К., проживающий в этом районе, из узла реки Акдарья, протекающей в махалле Янгиобод, деревне Тасмачи незаконно добывал песчано-гравийную смесь с помощью экскаватора.
В отношении правонарушителя по данному факту составлен административный протокол по статье 70прим1, части 1 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан, а также наложен штраф в размере 9 900 000 сумов (30-кратный размер БРВ) и 4 230 000 сумов сумов за ущерб природе.