G‘alla maydonlarida yong’in sodir bo‘lishiga yo‘l qo‘ymang!
Mamlakatimizda ayni damda g‘alla o‘rim-yig‘im mavsumi davom etmoqda. Shu munosabat bilan Ekologiya vazirli respublikaning barcha fermerlari, korxona, tashkilot rahbarlari va yurtdoshlarimizdan g‘alla maydonlarida yong‘in sodir bo‘lishining oldini olish choralarini ko‘rishni so‘raydi.
Muhim! Barcha xo‘jalik hududlarida yetishtirilgan boshoqli don mahsulotlari o‘rib, yig‘ib olingandan so‘ng, dalalarda somon poya qoldiqlarini yig‘ishtirib olishingiz va ushbu hududlarda yong‘in sodir bo‘lishi kabi noxush holatlarning oldini olish bo‘yicha zaruriy choralar ko‘rishingiz lozim!
Diqqat! Somonpoya qoldiqlarini yoqish natijasida atmosferaga uglerod oksidi, azot oksidi, azot ikki oksidi, oltingugurt oksidi kabi inson sog‘ligi uchun zararli bo‘lgan zaharli moddalar ajralib chiqadi. Bu holat, shuningdek, iqtisodiyotimizga ham jiddiy zarar yetkazadi!
Qolaversa, somon poyalari va ularning qoldiqlari yoqilgan hududlarda yer unumdorligi keskin pasayadi, tuproq strukturasi buziladi. Yong‘in natijasidagi yuqori harorat tufayli makro va mikro elementlarning yo‘q bo‘lib ketishi oqibatida esa ekin yerlarining ball boniteti (tuproq unumdorligi) tushib ketadi.
Unutmang! Somon poyalari va ularning qoldiqlari yoqilishiga sabab bo‘lgan huquqbuzarlarga va yer egalariga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi MJtKning 88-moddasi 3-qismi bilan bazaviy hisoblash miqdorining 10 barobarigacha (3,3 million so‘m) bo‘lgan miqdorda maʼmuriy jarimalar qo‘llaniladi.
Shu bilan birga, yong‘in sodir bo‘lgan g‘alla ekin maydonlarining har bir gektariga yetkazilgan zarar bo‘yicha amaldagi tartib asosida iqtisodiy choralar belgilanadi.

Не допускайте возникновения пожаров на зерновых полях!
В настоящее время в стране проходит уборка зерновых. В связи с этим Министерство экологии, окружающей среды и изменения климата просит всех фермеров, руководителей предприятий, организаций и соотечественников принять меры по предотвращению пожаров на полях.
Важно! После жатвы и уборки зерновых по всей территории фермерского хозяйства, нужно собрать также стебли соломы и принять необходимые меры для предотвращения таких неприятных ситуаций, как пожар!
Внимание! Сжигание остатков соломы приводит к выбросу в атмосферу токсичных веществ, вредных для здоровья человека, таких как окись углерода, оксид азота, диоксид азота, оксид серы. Такая ситуация также нанесет серьезный ущерб экономике страны. Кроме того, на землях, где сжигаются стебли соломы и их остатки, резко снижается плодородие земли и нарушается структура почвы.
В отношении нарушителей и землевладельцев, повлекших сжигание полей, применяются административные штрафы в размере до 10-кратного базового расчета (3,3 миллиона сумов) частью 3 статьи 88 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
При этом экономические меры определяются исходя из действующего порядка ущерба, причиненного каждому гектару зерновых полей, на которых произошел пожар.