Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida Butunjahon atrof-muhitni muhofaza qilish kuni munosabati bilan tadbir tashkil etildi.
Tadbirda Ekologiya vazirligi, Bojxona qo'mitasi xodimlari, BMTning tashkiliy tuzilmalari, xususan, BMT Taraqqiyot Dasturining O'zbekistondagi vakolatxonasi, BMT Atrof-muhit dasturi (UNEP), BMT Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti (FAO), Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi (IUCN), Global yashil o'sish instituti (GGGI) hamda Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) ham ishtirok etdi.
Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni qabul qilinganligi va sohaga bo'lgan e'tibor yanada kuchayganligini ta'kidladi.
Tadbir davomida iqlim oʻzgarishi, ekologik muammolarni hal qilish, jamiyatimizda ekologik madaniyatni shakllantirish borasida xalqaro hamkorlar bilan birgalikdagi saʼy-harakatlarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Ekologiya vazirligi va Bojxona qo'mitasi xodimlari global isish natijasida ozon qatlamini yemiruvchi moddalarning noqonuniy savdosiga qarshi kurashdagi qat'iy pozitsiyalari uchun Monreal protokoli medallari va sertifikatlari bilan taqdirlanishdi.

Сотрудникам Министерства экологии и Таможенного комитета были вручены медали и сертификаты Монреальского протокола
3785
В Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата состоялось мероприятие по случаю Всемирного дня защиты окружающей среды.
В мероприятии приняли участие сотрудники Министерства экологии и Таможенного комитета, представители программы развития ООН в Узбекистане, программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП), Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), Международного союза охраны природы (МСОП), Глобального института зеленого роста (GGGI) и Немецкого общества международного сотрудничества (GIZ).
Министр экологии Азиз Абдухакимов отметил, что в связи с принятием Указа Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа» внимание к отрасли усилилось.
В ходе мероприятия были обсуждены перспективы реализации совместных усилий с международными партнерами в области изменения климата, решения экологических проблем и формирования экологической культуры в обществе.
Сотрудникам министерства экологии и таможенного комитета были вручены медали и сертификаты Монреальского протокола за твердую приверженность борьбе с незаконной торговлей озоноразрушающими веществами, вызывающими глобальное потепление.