Tabiat resurslari vazirligi “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi” deya qayta nomlandi
7587
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmoniga koʻra, Tabiat resurslari vazirligi “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi” deya qayta nomlandi.
Bundan maqsad Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 25-yanvardagi “Respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini samarali yoʻlga qoʻyishga doir birinchi navbatdagi tashkiliy chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmoni ijrosini ta’minlash, raqamli texnologiyalar asosida zamonaviy ekologik monitoring mexanizmini yaratish, ekologik madaniyatni yanada oshirish, bioxilmaxillikni asrash va chiqindilar bilan bogʻliq ishlarni tartibga solish, shuningdek, daraxt, butalarni ekish va yashil hududlarni tashkil qilish hamda ularni muhofaza qilishning yangi tartiblarini joriy qilish orqali ekologik vaziyatni tubdan yaxshilashdir.

Министерство природных ресурсов переименовано в Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
7728
Согласно указу президента Республики Узбекистан «О мерах по преобразованию сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа», Министерство природных ресурсов было переименовано в Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Целью этого является обеспечение реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 25 января 2023 года «О первых организационных мерах по эффективному налаживанию деятельности органов исполнительной власти Республики», создание современного экологического механизма мониторинга, основанного на цифровых технологиях, для дальнейшего повышения экологической культуры, сохранения биоразнообразия и кардинального улучшения экологической ситуации за счет регулирования обращения с отходами, посадки деревьев, кустарников, организации зеленых насаждений и внедрения новых процедур их охраны .