FAO Butunjahon atrof-muhit kuni munosabati bilan fototanlov oʻtkazadi
Bu yil Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) Bosh Assambleyasi tomonidan taʼsis etilgan Butunjahon atrof-muhit kunining 50 yilligi nishonlanadi. Oʻtgan yillar davomida Butunjahon atrof-muhit kuni ekologik xabardorlikni oshirish va ekologik harakatni ragʻbatlantirish uchun global platformaga aylandi. Dunyo boʻylab oʻn millionlab odamlar turli tadbirlarda va aksiyalarda qatnashadilar.
FAO/GEF tomonidan amalga oshirilayotgan “Oʻzbekiston togʻ va vodiy hududlarida oʻrmonlarni barqaror boshqarish” loyihasi Oʻzbekistonda Butunjahon atrof-muhit kuniga bagʻishlangan fototanlov oʻtkazish tashabbusi bilan chiqdi. BMTning Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti (FAO) Oʻzbekiston Resublikasi Tabiat resurslari vazirligi bilan hamkorlikda tanlov taʼsischisi hisoblanadi.
Ijodiy tanlovning mavzusi - “Atrof-muhitni muhofaza qilishda gender tengligining oʻrni”.
Fototanlov ayollarning oʻrmon xoʻjaligi va Oʻzbekistonning betakror tabiatini asrab-avaylashdagi muhim roliga keng jamoatchilik eʼtiborini qaratishga bagʻishlangan.
Oʻrmonlarni kuzatish, oʻrmon mahsulotlari ishlab chiqarish bilan shugʻullanish, dorivor oʻtlarni yetishtirish, yangi oʻrmonlar hosil qilish va jamoalarni boshqarish oʻrmon xoʻjaligi xodimlari har kuni bajaradigan vazifalar sirasiga kiradi.
Bugun oʻrmon xoʻjaliklarida ayol mutaxassislar koʻpayib borayotgan bir paytda, oʻrmon xoʻjaligida gender tengligi zarurati, ayollarning imkoniyatlarini kengaytirish, resurslarni boshqarish va qarorlarni qabul qilish jarayonlarida teng huquqlarni taʼminlash har qachongidan ham dolzarbdir.
Ushbu muhim gʻoyalarni fotosuratlar orqali yetkaza oladigan eng yaxshi ishtirokchilar qimmatbaho sovgʻalar bilan taqdirlanadilar.
Tanlov quyidagi nominatsiyalar boʻyicha oʻtkaziladi:
•  Atrof-muhitni muhofaza qilishda gender tengligining oʻrni
•  Oʻrmon bekasi – tabiat onasi
•  Tabiat beshigini onalar tebratadi
Tanlovda ishtirok etish uchun uchta shartni bajarishingiz kerak:
- Mavzulardan birini aks ettiruvchi fotosuratlar oling;
-  Ushbu onlayn ariza shaklini toʻldiring, fotosuratlaringizni tavsiflang va nima uchun ushbu mavzuni tanlaganingizni tushuntiring;
- Fotosuratlarni toʻldirilgan ariza shakli bilan birga Nargis.Kosimova@fao.org elektron manziliga 2023-yil 25-maygacha yuboring.
Tanlov shartlari haqida batafsil maʼlumotni tanlov toʻgʻrisidagi Nizomdan (https://t.me/urmondagender) bilib olishingiz mumkin.

В этом году отмечается 50-летие Всемирного дня окружающей среды, учрежденного Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций.
3537
За прошедшие годы Всемирный день окружающей среды превратился в глобальную платформу для повышения экологической осведомленности и стимулирования природоохранного движения.
Проект ФАО/ГЭФ «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана» выступил с инициативой проведения в Узбекистане фотоконкурса ко Всемирном дню окружающей среды. Организаторами конкурса выступают Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединённых Наций (ФАО) в сотрудничестве с Министерством природных ресурсов Узбекистана.
Тема творческого конкурса – «Защита окружающей среды через призму гендерного равенства».
Фотоконкурс призван привлечь внимание широкой общественности к важной роли женщин в управлении лесами и сохранении уникальной природы Узбекистана. Оберегать, сохранять и приумножать лесной фонд путем вовлечения в мониторинг его состояния, выращивания саженцев и лекарственных трав, ухода за ними в лесных питомниках, и выполнения многих других задач — такова роль, успешно выполняемая каждый день работницами лесных хозяйств.
Донести эти важные идеи посредством фотографий – непростая задача, однако организаторы конкурса ожидают от конкурсантов творческих решений, направленных на преодоление распространенных стереотипов.
Победители будут награждены призами. Конкурс проводится по следующим номинациям:
• Роль гендерного равенства в охране окружающей среды
• Хозяйка леса – мать природа
• Колыбель природы в руках матерей
Для участия в конкурсе необходимо выполнить три простых шага:
• Сделать фотографии, отражающие одну из тем;
• Заполнить эту форму заявки, (https://telegra.ph/FAOGEHFning-%D0%8Ezbekiston-to%D2%93-va-vodij-%D2%B3ududlarida-%D1%9Ermonlarni-bar%D2%9Baror-bosh%D2%9Barish-loji%D2%B3asi-doirasida-Gender-tengligini-taminlash-or-04-18-2) описав ваши фотографии и объяснив, почему вы выбрали именно эту тему;
• Отправить фотографии вместе с заполненной формой заявки по адресу Nargis.Kosimova@fao.org  до 25 мая 2023 года.