Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi oʻrinbosari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Tabiat resurslari vazirligida Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov va BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi ijrochi kotibi Olga Algayerova o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Yevropa iqtisodiy komissiyasi bilan atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida amalga oshirilayotgan qo‘shma loyiha va tashabbuslar hamda kelajakdagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Shuningdek, xorijiy tajribani hisobga olgan holda “yashil” iqtisodiyotga bosqichma-bosqich o‘tish, raqamli texnologiyalarni keng joriy etish, ekologik ta’lim va madaniyatni yuksaltirish, kadrlar salohiyatini oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Atrof-muhitning holati va tabiiy resurslardan foydalanish bo‘yicha O‘zbekistonning milliy ma’ruzasini tayyorlash, hamkorlikni mustahkamlash va mamlakatimizning BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasining ekologik konvensiyalariga qo‘shilish imkoniyatlariga doir masalalar muhokama qilindi.
– “Yashil energiya” sohasida innovatsion loyihalarni keng joriy etish, iqlim o‘zgarishining oldini olish bo‘yicha strategik muhim dasturlarni ishlab chiqish va ekologik ta’lim borasida olib borilayotgan izchil ishlar o‘zaro hamkorlikni kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi, – dedi Aziz Abduhakimov.
BMT tomoni O‘zbekiston Respublikasining cho‘llanish bo‘yicha global tadbir (UNCCD CRIC-21), joriy yilning kuzida Samarqandda bo'ladigan Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir Konvensiyasining 14-Tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14) va Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasini o‘tkazish tashabbusini yuqori baholadi hamda ushbu tadbirlarda faol ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.

Состоялась встреча с заместителем генерального секретаря ООН
В Министерстве природных ресурсов состоялась встреча министра природных ресурсов Азиза Абдухакимова и заместителя генерального секретаря ООН, исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии ООН Ольги Алгаеровой.
На встрече обсуждались совместные проекты и инициативы в области охраны окружающей среды, осуществляемые с Европейской экономической комиссией ООН, а также перспективные направления сотрудничества на будущее.
В ходе встречи была отмечена важность поэтапного перехода к «зелёной» экономике, широкого внедрения цифровых технологий, продвижения экологического образования и культуры, повышения институционального и кадрового потенциала с учетом зарубежного опыта. Были затронуты вопросы подготовки национального доклада Узбекистана о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов, укрепления сотрудничества и возможности страны в присоединении к природоохранным конвенциям Европейской экономической комиссии ООН.
«Широкое внедрение инновационных проектов в области зеленой энергетики, разработка стратегически важных программ по предотвращению изменения климата и последовательные работы, проводимые по вопросам экологического образования, будут иметь важное значение для расширения взаимного сотрудничества», - отметил Азиз Абдухакимов.
Сторона ООН высоко оценила инициативу Республики Узбекистан по проведению мероприятия глобального уровня на тему опустынивания (UNCCD CRIC-21), мигрирующих видов диких животных (CMS COP-14) и 25-ой сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО), которые пройдут осенью текущего года в Самарканде, а также выразила готовность принять активное участие в этих мероприятиях.