Hurmatli fuqarolar va jamoat tashkilotlari!
Bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasiga noqonuniy daraxt kesilishi, maishiy chiqindilarning belgilanganmagan joylarga tashlanishi, noqonuniy chiqindixonalarning yuzaga kelishi, yirik sanoat korxonalari tomonidan atrof-muhitga zararli tashlamalarning tashlanishi yuzasidan kelayotgan murojaatlarni tezkor hal etish, aholiga yanada qulayliklar yaratish maqsadida 2019 yilning 9 Sentyabridan Davlat ekologiya qo‘mitasida  –  (+998) 71 236-26-66, 71 207-11-07 telefon raqamlari orqali navbatchilik xizmati faoliyat ko‘rsatishni boshladi: dam olish kunlarisiz soat 06.00 dan 22.00 ga qadar.
Shuningdek, Sizlardan viloyatlar va Toshkent shahar ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish boshqarmalari ishonch telefonlariga tusha olmagan yohud davlat inspektorlari tomonidan murojaat hal etilmagan taqdirda ekologiya sohasidagi quyida keltirilgan yo‘nalishlar bo‘yicha mas’ul rahbarlar yordamchilariga bevosita qo‘ng‘iroq qilib murojaat etishingiz mumkin:
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi Qo‘chqorov Baxrom To‘lqinovich
Rais qabulxonasi – Yuldashev Izzat. Tel.: 71-207-07-70 (1001 #).
Atmosfera havosi, suv va yer resurslarini muhofaza qilish, sanoat korxonalari tomonidan atrof-muhitga zararli tashlamalarning tashlanishi yuzasidan murojaatlar bo‘yicha:
Raisning birinchi o‘rinbosari – Karimov Ibratjon Alijonovich.
Yordamchi – Djalilova Zuhra. Tel.: 71-207-07-70 (1045 #);
O‘simlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilish, shu jumladan noqonuniy daraxt kesilishi, brakonerlikka qarshi kurash yuzasidan murojaatlar bo‘yicha:
Rais o‘rinbosari – Utaev O‘ktam Chorievich.
Yordamchi – Sa’dullaev Dostonbek. Tel.: 71-207-07-70 (1039 #);
Maishiy chiqindilarni kompleks boshqarish, shu jumladan aholiga sanitar xizmat ko‘rsatish, noqonuniy chiqindixonalarning yuzaga kelishi yuzasidan murojaatlar bo‘yicha:
Rais  o‘rinbosari – Xusanov Xabibulla Ziyodullaevich.
Yordamchi – Tashpulatov Rustamjon. Tel.: 71-207-07-70 (7030 #).
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish rahbariyati yana bir bor atrof-muhitga befarq bo‘lmagan fuqarolar hamda jamoat tashkilotlariga alohida tashakkur bildiradi.

Уважаемые граждане и представители общественных организаций!
Государственный комитет Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды проводит изучение текущего положения дел, связанного с приемом обращений от населения по вопросам незаконной вырубки деревьев, скопления бытовых отходов в неположенных местах и их утилизацией, незаконными свалками, выбросами в окружающую среду со стороны крупных промышленных предприятий, а так же  жалобами на частую недоступность телефонных номеров на «горячих линиях», предназначенных для приема обращений населения региональными подразделениями и инспекциями по контролю в сфере экологии и охраны окрущающей среды Госкомэкологии.
В настоящее время, для обеспечения приема поступающих от населения обращений, ведется работа по созданию единой системы управления телефонными звонками (Call Center) и службы диспетчеризации.
С 9 Сентября 2019 года по номерам "телефонов доверия" центрального управления Госкомэкологии –  (+998) 71 236-26-66, 71 207-11-07, организована постоянная  работа  "горячей линии" по приему обращений и жалоб от населения, в режиме с  06.00 до 22.00 ежедневно, без перерывов и выходных дней.
В случае невозможности связаться с представителями Госкомэкологии по вышеуказанным телефонам "горячей линии", заинтересованные лица могут по этому поводу напрямую обращаться к руководству Госкомэкологии и их помощникам, в соответствии с их направлениями работы:
– Приемная председателя Госкомэкологии Республики Узбекистан.
Помощник - Юлдашев Иззат - Тел .: 71 207-07-70 (внут. 1001 #).
– По вопросам охраны атмосферного воздуха, водных и земельных ресурсов, промышленных выбросов предприятий:
Первый заместитель председателя – Каримов Ибратжон Алижонович.
Помощник - Зухра Джалилова. Тел .: 71 207-07-70 (внут. 1045 #);
– По вопросам защиты растительного и животного мира, включая незаконные рубки и браконьерство:
Заместитель председателя – Утаев Уктам Чориевич.
Помощник - Достонбек Садуллаев. Тел .: 71 207-07-70 (внут. 1039 #);
– По вопросам комплексного управления отходами, включая оказание санитарных  услуг для населения и возникновении незаконных свалок:
Заместитель председателя – Хусанов Хабибулла Зиёдуллаевич.
Помощник - Ташпулатов Рустамжон. Тел .: 71 207-07-70 (внут. 7030 #).
Руководство Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан выражает особую благодарность гражданам и общественным организациям, которые неравнодушны к окружающей среде!