Тошкентда ШҲТга аъзо давлатларнинг атроф-муҳит масалалари бўйича масъул вазирлик ва идоралари раҳбарларининг учинчи йиғилиши бўлиб ўтади
10:12
4045
2022 йил 27 май куни Тошкент шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ)га аъзо давлатларнинг атроф-муҳит масалалари бўйича масъул вазирлик ва идоралари раҳбарларининг учинчи йиғилиши бўлиб ўтади.
ШҲТга аъзо саккиз давлатнинг юқори мартабали делегациялари ва экспертлари Ташкилот котибияти вакиллари иштирокида замонавий воқеликни ҳисобга олган ҳолда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг долзарб вазифаларини муҳокама қилади.
Тадбир Ўзбекистоннинг ШҲТга раислиги доирасида ўтказилмоқда.
Ҳозирги вақтда иқлим ўзгариши, ўсимлик ва ҳайвонот дунёсининг йўқолиши, ерларнинг таназзулга учраши ва сув ресурсларининг камайиши каби глобал экологик муаммолар кўплаб мамлакатлар учун жиддий муаммоларни келтириб чиқармоқда. Бу муаммолар Евроосиё ҳудудининг 60 фоизини эгаллаган ва 3,2 миллиарддан ортиқ аҳоли истиқомат қиладиган ШҲТнинг улкан ҳудудига ҳам хосдир.
Бу борада ШҲТга аъзо давлатлар бош экологларининг Тошкент йиғилиши ҳам дунё жамоатчилигининг катта эътиборни тортмоқда. Зеро, ушбу йиғилиш мазкур ташкилотнинг экологик хавфсизликни таъминлаш бўйича таҳдидларга биргаликда қарши курашиш бўйича ҳамкорликни оширишга қаратилган саъй-ҳаракатларининг мантиқий давоми сифатида бўй кўрсатиши кутилмоқда.
ШҲТ бу борадаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш орқали атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва яшил ривожланишни рағбатлантириш соҳасида кун тартибини шакллантириш сари изчил ва мақсадли ҳаракат қилмоқда. Ташкилотнинг бу йўналишдаги биринчи ҳужжати Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар ўртасида атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида ҳамкорлик концепциясини тасдиқлаш бўлди. Мазкур ҳужжатни амалга ошириш мақсадида 2022-2024 йилларга мўлжалланган Концепцияни амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар режаси қабул қилинди ва амалга оширилмоқда, ушбу ҳужжат 2020 йил 17 сентябрь куни Душанбе шаҳрида бўлиб ўтган ШҲТга аъзо давлатлар Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлисида маъқулланди.
Тошкент учрашувида томонлар атроф-муҳит мониторинги, биохилма-хиллик, табиий ҳудудларни муҳофаза қилиш, иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш, илмий-техникавий ҳамкорлик, қаттиқ маиший чиқиндиларни бошқариш ва салоҳиятни ошириш каби долзарб йўналишларда ҳамкорликни кенгайтириш юзасидан фикр алмашадилар.
Вазирлар учрашуви якунлари бўйича ташкилот доирасида ШҲТнинг Aтроф-муҳитга оид маълумотлар алмашинуви платформасини биргаликда яратиш дастури тасдиқланиши кутилмоқда.

Ташкент принимает министров окружающей среды государств-членов ШОС
27 мая 2022 года в г.Ташкенте сотоится третье Совещание руководителей министерств и ведомств государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), отвечающих за вопросы охраны окружающей среды.
Высокопоставленные делегации и эксперты из восьми государств-членов ШОС с участием представителей Секретариата Организации, обсудят акутальные задачи дальнейшего развития сотрудничества в сфере охраны окружающей среды с учётом современных реалий.
Мероприятие проводится в рамках председательства Узбекистана в ШОС.
В настоящее время глобальные экологические проблемы, такие как изменение климата, утрата флоры и фауны, деградация земель и истощение водных ресурсов, ставят перед многими странами серьезные вызовы. Эти вызовы присущи и огромному пространству ШОС, которое охватывает 60 % территории Евразии и где проживают более 3,2 млрд. чел.
В этой связи к Ташкенской встрече главных экологов стран ШОС приковано большое внимание. Она должна стать логическим продолжением усилий данной Организациии по наращиванию взаимодействия по совместному противодействию угрозам обеспечения экологической безопасности.
ШОС последовательно и нацеленно двигается по формированию насыщенной повестки дня в области охраны окружающей среды и продвижения зеленого развития через усиление взаимодействия в этой сфере. Первым документом Организации в данном направлении стало утверждение Концепции сотрудничества государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в области охраны окружающей среды. В целях вополощения в жизнь данного документа принят и осуществляется План мероприятий по реализации Концепции на период 2022-2024 годы, который был утвержден в ходе заседания Совета глав государств-членов ШОС, которое состоялось 17 сентября 2020 г. в г.Душанбе.
Как ожидается, на Ташкентской встрече Стороны будут обмениваться мнениями о путях активизации взаимодействия в таких акутальных направлениях, как экологический мониторинг, биоразнообразие, охраны природных территорий, смягчение последствий изменения климата, научно-техническое сотрудничество, обращение с твердыми отходами и повышение потенциала кадров.
По итогам министерской встречи ожидается одобрение Программы совместного создания Платформы ШОС по обмену экологической информацией и его дальнейшее утверждение в рамках Организации.