Davlat ekologiya qo‘mitasi vakillari Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha hadli konventsiyasi Tomonlar konferentsiyasining 26-yig‘ilishida ishtirok etdi
4274
2021 yilning 9-10 noyabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari J. Kazbekov BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha hadli konventsiyasi tomonlar konferentsiyasining 26-yig‘ilishida ishtirok etdi.
Yig‘ilish doirasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi bilan birgalikda Markaziy Osiyo pavilionida «O‘zbekistonning yashil iqtisodiyotga o‘tish strategiyasining ustuvor vazifalari» nomli yashil iqtisodiyot, yashil o‘sish tamoyillarini joriy etish, yangi ish o‘rinlarini yaratishga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi.
Shu bilan birga, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda «Orolbo‘yi mintaqasini barqaror rivojlantirish» nomli tadbir o‘tkazildi va unda xalqaro ishtirokchilar e’tiboriga O‘zbekistondagi ekologik va ijtimoiy vaziyatni yaxshilash bo‘yicha olib borilayotgan keng ko‘lamli ishlar, Orol dengizi qurigan tubini ko‘kalamzorlashtirish, mamlakatimiz rahbariyati tomonidan ko‘tarilgan tashabbuslar, xususan, BMT shafeligida Orolbo‘yi mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik trast jamg‘armasini tashkil etish, BMT Bosh Assambleyasining Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risidagi maxsus rezolyutsiyasi to‘g‘risida axborot berildi.
Shuningdek, Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi direktori doktor Bruno Oberle bilan uchrashuvda Ittifoq va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning ijobiy dinamikasi va hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha keyingi qadamlar muhokama qilindi.
Uchrashuvda tomonlar ushbu hamkorlikni atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish sohasidagi amaliy ishlar va tashabbuslar bilan boyitish maqsadida Davlat ekologiya qo‘mitasi va Ittifoq o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishga intilishlari va istagini bildirdilar.
Ittifoqning ilmiy va amaliy salohiyatini O‘zbekistonda va mintaqada to‘liq ro‘yobga chiqarish maqsadida doktor B. Oberle Ittifoqning Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy vakolatxonasini Toshkentda ochilishi imkoniyatlariga to‘htalib o‘tdi.
Global yashil o‘sish instituti (GGGI) bosh direktori doktor Frank Reysberman bilan qo‘shma loyihalar portfelini kengaytirish bo‘yicha uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: hozirgi vaqtda Davlat ekologiya qo‘mitasi va GGGIning Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) tomonidan moliyalashtirilayotgan Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududini Orol dengizi inqirozidan tiklash bo‘yicha umumiy qiymati 5,65 million AQSh dollariga teng bo‘lgan yashil harakatlar va reabilitatsiya bo‘yicha qo‘shma loyihasi amalga oshirilmoqda.

Участие Делегации Госкомэкологии на КС-26 РКИК ООН
9-10 ноября 2021 года заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды Ж. Казбеков принимает участие на 26-Совещании Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (КС-26 РКИК ООН).
В рамках КС-26 РКИК ООН совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности в павильоне Центральной Азии организован сайд-ивент «Приоритетные задачи стратегии Узбекистана по переходу на зеленую экономику», на котором участникам была представлена подробная информация о проводимых в стране последовательных реформах по поэтапному переходу к зеленой экономике, внедрению принципов зеленого роста, созданию новых зеленых рабочих мест.
Вместе с тем, совместно с МИВТ и ПРООН Узбекистана проведен сайд-ивент «Устойчивое развитие региона Аральского моря», где международным участникам доведены для сведения масштабные работы по улучшению экологической и социальной обстановки в регионе Приаралья, озеленению осушенного дна Аральского моря, принимаемых инициативах руководства страны, в частности создание Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья под эгидой ООН, принятие специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН по объявлению региона Приаралья – зоной экологических инноваций и технологий.
Проведена встреча с Директором Международного союза охраны природы д-ром Бруно Оберле по обсуждению позитивной динамики двусторонних отношений между МСОП и Узбекистаном и дальнейших шагов по укреплению отношений.
Справочно: в октябре текущего года Узбекистан стал 92-м в мире и первым среди стран Центральной Азии полноправным членом МСОП.
В ходе встречи сторонами выражена приверженность и стремление к углублению сотрудничества между Госкомэкологии и МСОП обогатить это сотрудничество практической работой и инициативами в области окружающей среды и охраны природы.
В целях полноценной реализации научного и практического потенциала МСОП как в Узбекистане так и в регионе, д-ром Б. Оберле отмечена заинтересованность в возможном открытии Регионального офиса МСОП для Центральной Азии в г. Ташкенте.
Проведена встреча с Генеральным директором Глобального института зеленого роста (GGGI) д-ром Франк Рейсберманом по обсуждению вопросов расширения портфеля совместных проектов.
Справочно: в настоящее время реализуется совместный проект Госкомэкологии и GGGI по зелёным действиям и реабилитации территории Республики Каракалпакстан от кризиса Аральского моря, общей стоимостью 5,65 млн долл. США, финансируемого Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA).
Обсужден вопрос организации официальной церемонии открытия представительства GGGI в Ташкенте в ближайшие месяцы и д-ром Ф. Рейсберманом отмечена заинтересованность и готовность в личном участии на данном мероприятии.