Ramsar konventsiyasi bosh kotibi bilan uchrashuv o‘tkazildi
Davlat ekologiya qo‘mitasi delegatsiyasi xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan suvda suzuvchi qushlarning yashash joylari bo‘lgan suvli-botqoq joylar to‘g‘risidagi konventsiyasining (Ramsar konventsiyasi, 2.02.1971, Ramsar, Eron) Bosh kotibi Marta R. Urrego xonim bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda suv qushlarining yashash joylari uchun muhim bo‘lgan muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni kengaytirish bo‘yicha erishilgan yutuqlar va keyingi rejalar haqida so‘z yuritildi.
O‘zbekiston tomoni tabiiy resurslarni barqaror boshqarish sohasidagi hozirgi holat va olib borilayotgan ishlar, shuningdek, muhofaza qilinadigan tabiiy hududlarni, shu jumladan mamlakatimizda Ramsar Konventsiyasiga kiritilgan ob’ektlarini saqlash va kengaytirish rejalari haqida ma’lumot berdi.
Kotibiyat suv botqoq yerlarida tadqiqot ishlarini olib borish sohasida faoliyat yuritayotgan mutaxassislarning malakaviy salohiyatini oshirishga yordam berishga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar 2021 yil noyabr oyida bo‘lib o‘tadigan 14 - Tomonlar konferentsiyasida ishtirok etishining muhimligini ta’kidladilar. Mazkur konferentsiyada 2020 yildan keyingi bioxilma-xillikning global tizimi va global maqsadlarga erishishning asosiy ko‘rsatkichlari muhokama qilinishi kutilmoqda.
Uchrashuv yakunida Kotibiyat O‘zbekiston hukumatiga respublikamizda Ramsar ro‘yxatiga kiritilgan botqoqli ekotizimlar va ob’ektlarni saqlashga alohida e’tibor qarayotgani uchun minnatdorchilik bildirdi, shuningdek, yangi Ramsar hududlarini tashkil etish va boshqarishda ekspert yordamini ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh assambleyasining 75 -sessiyasi tomonidan 2021 yil 30 avgustda qabul qilingan Ramsar konventsiyasi qabul qilingan sana 2 fevralni - Butunjahon suv-botqoqli yerlar kuni deb e’lon qiluvchi rezolyutsiyasini qabul qilish tashabbusi respublika tomonidan qo‘llab quvvatlangani uchun minnatdorchilik bildirildi.
Ma’lumot uchun: hozirda O‘zbekiston hududida Ramsar konventsiyasi ro‘yxatiga kiritilgan 3 ta ob’ekt mavjud, jumladan Dengizko‘l (2002) Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi (2008), shuningdek, Quyimozor va To‘dako‘l suv omborlari (2020).

Встреча делегации Госкомэкологии с генеральным секретарем Конвенции о водно-болотных угодьях
Делегация Госкомэкологии провела встречу с генеральным секретарем Конвенции о водно-болотных угодьях, имеющих международное значение, главным образом в качестве местообитаний водоплавающих птиц, (Рамсарская конвенция, 2.02.1971 г., г. Рамсар, Иран)  г-жой Марта Р. Уррего.
На встрече были отмечены достигнутый прогресс и дальнейшие планы по расширению охраняемых природных территорий значимых для местообитаний водоплавающих птиц.
Узбекской стороной была представлена презентация текущего состояния и политики в области устойчивого управления природными ресурсами, планы по сохранению и расширению охраняемых природных территорий, в том числе Рамсарских объектов.
Секретариат выразил готовность в оказании содействия по повышению институционального потенциала ключевых специалистов в области изучения водно-болотных угодий.
Стороны отметили важность участия сторон на 14-ой Конференции сторон, которая состоится в ноябре 2021 года. В ходе конференции ожидается обсуждение Глобальной рамочной программы в области биоразнообразии на период после 2020 г., а также ключевых индикаторов по достижению глобальных целей
По итогам встречи Секретариат поблагодарил правительство Узбекистана за особое внимание по сохранению водно-болотных экосистем и объектов включенных в стране в Рамсарский список, а также выразили готовность оказать экспертное содействие по управлению и включению новых территорий, глобально значимых в качестве местообитаний Рамсарских видов.
Вместе с тем, особо выражена благодарность за поддержку со стороны республики инициативы по принятию резолюции Генеральной Ассамблеи ООН, объявляющей дату принятия Рамсарской конвенции 2 февраля – Всемирным днем водно-болотных угодий, отмечаемым ООН, которая была принята 30 августа 2021 года 75-ой сессией ГА ООН.
Справочно: в настоящее время на территории Узбекистана находятся 3 объекта включенных в список объектов Рамсарской конвенции, в том числе озеро Денгизкул (2002 г.), -Айдар-Арнасайcкая система озер (2008 г.), а также водохранилища Куймазар и Тудакуль (2020 г.)