Davlat ekologiya qo‘mitasi inspektoriga pora taklif qilgan shaxs ushlandi
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi nazorat bo‘yicha inspektsiya xodimlari Yangiyo‘l tumani hududida noqonuniy qum-shag‘al qazib olinayotganini aniqlashdi. Qonunchilikda belgilangan jarimalar rasmiylashtirilib, qum-shag‘al qazishga jalb etilgan texnikalarni olib qo‘yishdi.
Lekin ekoinspektorlar huzurida «X» ismli shaxs paydo bo‘lib, mazkur «biznes» unga tegishli ekani hamda shu ishni imi-jimida yopishni so‘raydi. Buning uchun 4 000 AQSh dollari miqdorida pora taklif qiladi.
Davlat ekologiya qo‘mitasi xodimlari bu taklif keskin rad etishadi va huquqni muhofaza qilish organlariga murojaat qilishadi. «X» esa ularga yana boshqa yo‘llar bilan ta’sir o‘tkazishga harakat qiladi.
Natijada «X» ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi nazorat inspektoriga pora berishga urinayotganda Davlat xavfsizlik xizmati va Prokuratura departamenti xodimlari tomonidan voqea joyida qo‘lga olindi.
Hozirda ushbu holat yuzasidan tegishli idoralar tomonidan dastlabki surishtiruv ishlari olib borilmoqda.

Задержан человек, предлагавший взятку инспектору Госкомэкологии
В недавнее время, сотрудниками Инспекции по контролю в сфере экологии и охраны окружающей среды была выявлена незаконная добыча песка и гравия в Янгиюльском районе. В соответствии с законодательством оформлены штрафы, конфисковано оборудование для добычи песка и гравия.
Однако, к инспекторам по контролю в сфере экологии и охраны окружающей среды подошёл человек по имени «Х» и попросил закрыть дело, заявив, что «бизнес» принадлежит ему и предложил взятку в размере 4000 долларов США.
Представители Госкомэкологии категорически отвергли это предложение и обратились в правоохранительные органы. Наряду с этим, «Х» не оставлял попытки оказания влияния на них другими способами.
В результате «Х» был задержан на месте сотрудниками СГБ и прокуратуры при попытке подкупа сотрудника Инспекции по контролю в сфере экологии и охраны окружающей среды. В настоящее время, соответствующими ведомствами по данному делу ведётся предварительное следствие.