O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi Xalqaro biologik xilma-xillik kuni doirasida O‘zbekiston Respublikasi Qonunchilik palatasi deputatlari, O‘rmonchilik davlat qo‘mitasi, BMT Taraqqiyot dasturi, Fanlar akademiyasi, Turizm va sport vazirligi, Chotqol davlat biosfera qo‘riqxonasi hamda OAV vakillari ishtirokida 2019 – 2028 yillar davrida O‘zbekiston Respublikasida biologik xilma-xillikni saqlash Strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlarga bag‘ishlangan davra suhbatini o‘tkazdilar.
Ta’kidlanganidek, 2000 yil 22 may kunidan boshlab jahonning qator mamlakalarida keng nishonlab kelinadi. Mazkur sana BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 1995 yil Biologik xilma-xillik to‘g‘risidagi Konventsiya a’zo tomonlarining anjumani tavsiyalari asosida qabul qilingan rezolyutsiyaga muvofiq e’lon qilingan. O‘zbekiston Respublikasi ham o‘zining barqaror rivojlanishi uchun bioxilma-xillik resurslari muhimligini tan olgan holda, 1995 yilda ushbu xalqaro konventsiyaga qo‘shildi. Bugungi kunga kelib 196 ta mamlakat mazkur konventsiyani ratifikatsiya qilgan.
Kruglыy stol, 22 maya 2021 god
Texnologiyalar sohasida erishilgan yutuqlarga qaramasdan sayyora aholisi ekotizimlar holatiga bog‘liq. Ichayotgan suvimiz, iste’mol qilayotgan ozuqamiz, nafas olayotgan havoimiz sifati tabiatimiz barqarorligini saqlashga bog‘liq. 2021 yil kun mavzusi «BIZ QARORNING BIR QISMI – WE’RE PART OF THE SOLUTION – MЫ ChAST REShENIYa» bo‘lib, o‘tgan 2020 yildagi kun mavzusining («BARChA MUAMMOLAR YeChIMI TABIATDA!») mantiqiy davomi hisoblanib, atrof muhitni muhofaza qilish hamda u bilan uyg‘un holda yashash bo‘yicha butun dunyo ahaolisi sa’y – harakatlarini birlashtirishga imkon beradi.
Biologik xilma-xillik yoki bioxilma-xillik bu Yer yuzidagi hayot xilma-xilligini tasvirlashda foydalaniladigan atamadir. Bioxilma-xillikka ko‘p holatlarda o‘simlik, hayvonot va mikroorganizimlar xilma-xilligi boyligi nuqtai nazaridan qaraladi. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda 1,75 mln turlar aniqlanib, ko‘p qismini hasharotlar tashkil etadi. Olimlar fikriga ko‘ra, turlarning real soni 13 mln atrofida.
Biologik xilma-xillikning qisqarishi asosan insoniyat faoliyati natijasi bo‘lib, uning qisqarishi iqtisodiy rivojlanishga jiddiy xavfni yuzaga keltiradi. So‘nggi 20 yil ichida qabul qilinayotgan samarali chora-tadbirlarga qaramasdan tabiiy yashash muhitning buzilishi, tabiat resurslaridan xaddan ortiq foydalanish, suv va yerning ifloslanishi bilan bog‘liq omillar natijasida biologik xilma-xillik qisqarib bormoqda. O‘z navbatida ta’kidlash joizki, tabiat resurslari hayotiy ta’minot tizimimizning asosini tashkil etadi. Biologik xilma-xillikni saqlash hamda muhofaza qilish uchun chetga surib bo‘lmas amaliy tadbirlarni amalga oshirish zarur.
Mamlakatimizda biologik xilma-xillikni saqlash va undan barqaror foydalanishni ta’minlash, muhofaza qilinadigan tabiiy hududlarni rivojlantirish va kengaytirish, tabiiy ekologik tizimlarning tanazzulga uchrashi sur’atlarini pasaytirish, hayvonlar va o‘simliklarning kamyob va yo‘qolib borayotgan turlarini qayta tiklash, bioxilma-xillikni saqlab qolish sohasidagi xalqaro munosabatlarni rivojlantirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish maqsadida 2019 yilda 2019–2028 yillar davrida O‘zbekiston Respublikasida biologik xilma-xillikni saqlash Strategiyasi qabul qilindi.
Strategiya doirasida:
– muhofaza qilinadigan tabiiy hududlar maydonlarini mamlakat hududining 12 foiziga yetkazish;
– Orol dengizining qurigan tubida o‘rmonzorlashtirish ishlarini olib borish va uning maydonini 1,2 mln gektarga yetkazish;
– Buxoro ixtisoslashtirilgan «Jayron» pitomnigida jayronlar bosh sonini 1000 ga yetkazish;
– davlat qo‘riqxonalaridagi etalon ekotizimlarda bioxilma-xillik komponentlari uchun monitoring olib borishning markaziy bo‘g‘inli yagona tizimini yaratish;
– zamonaviy geoaxborot texnologiyalari (GIS-texnologiyalar) asosida bioxilma-xillikning davlat monitoringi va davlat kadastri yagona axborot ma’lumotlar bazasini yaratish;
– har yili 2 mln gektar maydonda tabiiy yaylovlar va pichanzorlardagi o‘simliklarni geobotanik tekshiruvdan o‘tkazish;
– bioxilma-xillikni saqlab qolish masalalarini iqtisodiyotning barcha tarmoqlariga integratsiyalashni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
O‘zbekistonning bioxilma-xilligi hozirgi paytda ma’lum bo‘lgan 27 mingtaga yaqin turni o‘z ichiga oladi. Ular orasida yuksak o‘simliklar, po‘panaklar, lishayniklar (suv o‘tlari bilan qoplangan zamburug‘lar), qo‘ziqorinlar va suv o‘tlari) umuman olganda 11 mingtaga yaqin turni tashkil etadi, fauna turlari — 15,6 mingta turdan ortiq. O‘zbekiston oliy tomirli o‘simliklari endemizmi qariyb 8%. Qadimdan saqlanib qolgan endemiklar endemik turlar umumiy sonining 10 – 12 foizini tashkil etadi.
Betakror tabiatimiz va undagi bioxilma-xillikni to‘liq muhofaza etish, ularni qayta tiklash va ko‘paytirish ishlari muhofaza etiladigan tabiiy hududlarda amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasida 6 ta davlat qo‘riqxonasi (Chotqol biosfera, Zomin, Nurota, Hisor, Surxon, Qizilqum), 1 ta majmua (landshaft) buyurtma qo‘riqxonasi (Saygachiy), 6 ta tabiat bog‘i (Zomin, Ugom-Chotqol, Zarafshon, Xorazm, Kitob, Janubiy Ustyurt), 1 ta milliy bog‘ (Do‘rmon), 11 ta tabiat yodgorligi (Vardanzi, Mingbuloq, Chust, Yoz’yovon cho‘li, Akbarobod, Zilxa, Bo‘stonbuva, Yangibozor, Paykent, Varaxsha, Urung‘och), 2 ta biosfera rezervati (Quyi Amudaryo va Ugom-Chotqol davlat biosfera rezervatlari), 12 ta buyurtma qo‘riqxonasi (Arnasoy, Dengizko‘l, Karakir, Sudoche, Muborak, Oktau, Karnabcho‘l, Qo‘shrabot, Nurobod, Qumsulton, Xadicha, Omonqo‘ton), 1 ta «Jayron» Buxoro ixtisoslashtirilgan pitomnigi mavjud. Ularning umumiy maydoni 3,521 mln gektarni tashkil qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 14 dekabrdagi “Xorazm milliy tabiat bog‘ini tashkil qilish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Xorazm milliy tabiat bog‘i tashkil etilib, faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Mazkur tabiat bog‘i Amudaryoning chap qirg‘oqida joylashgan o‘rmonzorlarning o‘ziga xos fauna va florasi bilan, noyob to‘qay landshaftlaridagi o‘simlik va hayvonot olami Xorazm vohasidagi biologik xilmaxillikni saqlashda, vohadagi ekologik muvozanatni barqaror ushlab turishda muhim ahamiyatga ega.
Vohada yovvoyi o‘simliklarning 600 dan ziyod turi o‘sadi. Shundan 250 ga yaqin turi qumli zonalarda o‘sadigan o‘simliklardir. Shuningdek, dorivor o‘simliklarning 200 ga yaqin turi uchraydi.
Shuningdek, milliy bog‘ hududida barpo etilgan pitomnikka 4 bosh xongul yoki buxoro bug‘usi saqlash va ko‘paytirish uchun olib kelindi.
Yana bir tashkil etilgan muhofaza etiladigan hududlardan biri bu – «Janubiy Ustyurt» milliy tabiat bog‘idir.
Hududda O‘zbekiston Qizil kitobga kiritilgan 4 ta turdagi o‘simliklar mavjud. Hudud Assake-Audan chuquri, Ustyurt platosining janubiy chinki, Sariqamish ko‘li akvatoriyasi kabi xushmanzara tabiat go‘zalliklarni aks ettiradi.
Shu bilan birga Mo‘ynoq tumanida umumiy maydoni 280 507 gektar bo‘lgan davlat tabiatni muhofaza qilish muassasasi shaklidagi «Sudoche-Akpetki» davlat buyurtma qo‘riqxonasi tashkil etildi.
Qo‘riqxonning asosiy maqsadi qirg‘oq landshaftlari, kanallar, kollektorlar va ulardagi suv oqimi, suv atrofida yashovchi qushlar, noyob, yo‘q bo‘lib ketish xavfi ostida bo‘lgan baliqlar, yirtqich qushlar va sut emizuvchi hayvonlarni saqlab qolish hamda ularni qayta ko‘paytirishdan iborat.
Ayni damda Sudoche ko‘lini xalqaro ahamiyatga (Ramsar konventsiyasi) ega bo‘lgan suvli-botqoqli hududlar ro‘yxatiga kiritish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilmoqda.

Круглый стол по случаю Международного дня биоразнообразия
В рамках Международного дня биоразнообразия Государственный комитет Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды с участием депутатов Законодательной палаты Республики Узбекистан, Государственного комитета лесного хозяйства, ПРООН, Академии наук, Министерства Министерства туризма и спорта, Чаткальского государственного биосферного заповедника и представителей СМИ, провели круглый стол посвященный работе проводимой в рамках Стратегии сохранения биоразнообразия в Республике Узбекистан, разработанной на период 2019 – 2028 годы.
Было отмечено, что с 22 мая 2000 года этот день широко отмечается во множестве стран мира. Эта дата была объявлена в соответствии с резолюцией, принятой Генеральной Ассамблеей ООН на основе рекомендаций Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии 1995 года. Признавая важность ресурсов биоразнообразия для его устойчивого развития, Республика Узбекистан присоединилась к этой международной конвенции в 1995 году. На сегодняшний день конвенцию ратифицировали 196 стран.
Круглый стол, 22 мая 2021 год
Биологическое разнообразие, или биоразнообразие, — это термин, используемый для описания разнообразия жизни на Земле. Биоразнообразие часто рассматривается с точки зрения богатства видового разнообразия растений, животных и микроорганизмов. По данным ООН, в настоящее время описано около 1,75 млн видов, большинство из которых – насекомые. По мнению ученых, реальное число видов составляет около 13 млн.
Сокращение биологического разнообразия во многом является результатом человеческой деятельности и представляет серьезную угрозу экономическому развитию. Несмотря на активные усилия, предпринимаемые последние 20 лет, продолжается сокращение биоразнообразия в результате деградации естественной среды обитания, чрезмерного использования природных ресурсов, загрязнение воды и почвы. При этом следует отметить, что природные ресурсы составляют основу нашей системы жизнеобеспечения. Необходимы немедленные практические меры для сохранения и защиты биоразнообразия.
В целях реализации комплексных мер по обеспечению сохранения биологического разнообразия и его устойчивого использования, развития и расширения охраняемых природных территорий, осуществления мер по снижению темпов деградации естественных экологических систем, восстановления редких и исчезающих видов животных и растений, развития международных отношений в области сохранения биоразнообразия, в нашей стране в 2019 году была принята Стратегия по сохранению биологического разнообразия на период 2019–2028 годы.
Стратегией предусматривается:
– облесение осушенного дна Аральского моря с доведением площади лесов до 1,2 млн гектаров;
– разведение джейранов в Бухарском специализированном питомнике «Джейран» с доведением их количества до 1000 особей;
– создание единой системы мониторинга компонентов биоразнообразия с центральным звеном – эталонными экосистемами государственных заповедников;
– проведение ежегодного геоботанического обследования растительности природных пастбищ и сенокосов в объеме 2 млн га;
Биоразнообразие Узбекистана насчитывает около 27 тысяч известных видов. Растительный мир включает высшие растения, мхи, лишайники (грибы, покрытые водорослями), грибы и водоросли, всего около 11 тысяч видов, представителей фауны – более 15,6 тысяч видов. Эндемизм высших сосудистых растений в Узбекистане составляет около 8%. Сохранившиеся эндемики составляют 10–12 процентов от общего числа эндемичных видов.
Работа по всесторонней защите, восстановлению и воспроизводству нашей уникальной природы и ее биоразнообразия осуществляется на охраняемых природных территориях.
В Республике Узбекистан имеется 6 государственных заповедников (Чаткальский биосферный, Зааминский, Нуратинский, Гиссарский, Сурханский, Кызылкумский), 1 комплексный (ландшафтный) заказник (Сайгачий), 6 природных парков (Зааминский, Угам-Чаткальский, Зарафшанский, Хорезмский, Китабский, Южный Устюрт), 1 национальный парк (Дурмень), 11 памятников природы (Варданзи, Мингбулак, Чуст, Язъяванская пустыня, Акбарабад, Зилха, Бустонбува, Янгибазар, Пайкент, Варахша, Урунгач), 2 биосферных резервата (Нижне Амударьинский и Угам-Чаткальский), 12 заказников (Арнасай, Денгизкуль, Каракир, Судочье, Мубарек, Октау, Карнабчул, Кушрабат, Нурабад, Кумсултан, Хадича, Омонкутон), 1 специализированный питомник «Жайрон» в Бухаре. Их общая площадь составляет 3,521 млн гектаров.
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14 декабря 2019 года «О создании Хорезмского национального природного парка» создан и сдан в эксплуатацию Хорезмский национальный природный парк. Благодаря уникальной фауне и флоре лесов на левом берегу Амударьи, уникальные тугайные ландшафты играют важную роль в сохранении биоразнообразия Хорезмского оазиса и поддержании в нем экологического баланса.
В оазисе произрастает более 600 видов дикорастущих растений. Около 250 из них – растения, произрастающие на песчаных участках. Так же известно около 200 видов лекарственных растений.
Так же, были доставлены 4 особи хонгула, или бухарского оленя, в питомник, построенный на территории национального парка для сохранения и разведения.
Еще одна охраняемая территория – национальный парк “Южный-Устюрт”.
4 вида растений, произрастающие в данной местности, занесены в Красную книгу Узбекистана. На территории расположены такие живописные природные объекты, как впадина Ассаке-Аудан, южная оконечность плато Устюрт, акватория озера Сарикамыш.
Вместе с тем, в Мунакском районе создан в форме государственного природоохранного учреждения государственный заказник «Судочье-Акпетки», общей площадью 280 507 га.
Основная цель заповедника – сохранение и воспроизводство прибрежных ландшафтов, каналов, водохранилищ и их водотоков, птиц обитающих у воды, редких, находящихся под угрозой исчезновения рыб, хищных птиц и млекопитающих.
В настоящее время разрабатываются предложения о включении озера Судочье в список водно-болотных угодий международного значения (Рамсарская конвенция).