Ohangaron tumani aholisidan kelib tushgan shikoyatlarga ko'ra, Davlat ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish qo'mitasi xodimlari shu yilning 7-16 fevral kunlari Bosh prokuratura bilan kelishilgan holda Toshkent viloyati Ohangaron shahrining sanoat hududida joylashgan "Ohangarontsement" OAJning ekologik qonunchiligiga muvofiqligini bo’yicha tekshirish o'tkazishdi.
Tekshiruv davomida Davlat ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish qo'mitasining xodimlari atmosfera havosini, suv va yer resurslarini muhofaza qilish, shuningdek chiqindilarni yo'q qilish sohasidagi qonunchilikni buzganligini aniqladi.
Korxonaning auditorlik tekshiruvi natijalariga ko'ra ushbu korxonaning 16 nafar xodimi ma'muriy javobgarlikka tortildi va atrof muhitni ifloslantirish uchun 423 mln. so'm miqdorida kompensatsiya to'lovlari undirildi.
Bundan tashqari, korxona atrof-muhitni monitoring qilishni davom ettirish uchun Davlat ekologiya qo'mitasiga taqdim etilgan, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo'yicha chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqdi.
Shu bilan birga, bugungi kunda korxona energiya tejamkor va ekologik toza "quruq" usulda sement ishlab chiqarish uchun yangi yuqori texnologiyali zavod qurish ustida ish olib borayotganligini ta'kidlash lozim.

Проверка соблюдения природоохранного законодательства АО «Ахангаранцемент»
В связи с жалобами, поступающими от населения Ахангаранского района сотрудниками Госкомэкологии по согласованию с Генеральной прокуратурой в период 7-16 февраля т.г. проведена проверка соблюдения природоохранного законодательства АО «Ахангаранцемент» расположенного в промышленной зоне г.Ахангаран Ташкентской области.
В ходе проверки сотрудниками Госкомэкологии выявлены ряд нарушений законодательства в области охраны атмосферного воздуха, водных и земельных ресурсов, а также размещению отходов.
По итогам проверки деятельности предприятия, 16 сотрудников данного предприятия были привлечены к административной ответственности, а также были выплачены компенсационные выплаты размере 423 млн. сум за загрязнение окружающей среды.
Кроме того, предприятием разработан План мероприятий по устранению выявленных недостатков, который был представлен в Госкомэкологии для дальнейшего осуществления экологического мониторинга.
Вместе с тем, необходимо отметить, что в настоящее время предприятием ведётся работа по строительству нового высокотехнологичного завода производства цемента энергоэффективным и экологичным «сухим» способом.