Davlat ekologiya qo‘mitasida mintaqaviy loyiha taqdimoti
2021 yil 31 mart kuni Davlat ekologiya qo‘mitasida AQSh Xalqaro rivojlanish agentligi (USAID)ning suv resurslari va atrof-muhit Mintaqaviy loyihasining videokonferentsiya shaklidagi taqdimot seminari bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni Davlat ekologiya qo‘mitasi raisining o‘rinbosari J.Kazbekov, Suv xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari A.Nazarov, USAIDning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori vazifasini bajaruvchi Syuzen Fayn va USAIDning mintaqaviy loyihasi rahbari Richard Volk ochib berdilar. Tadbirda mintaqaviy loyiha maqsad va vazifalari hamda uning doirasida belgilangan vazifalar muhokama qilindi.
Eslatib o‘tish joizki, «Suv resurslari va atrof-muhit» mintaqaviy loyihasi 2020 yil oktyabridan 2025 yil sentyabrgacha amalga oshirish rejalashtirilgan bo‘lib, uning umumiy qiymati 24,5 mln AQSh dollarini tashkil etadi. Loyiha obъektlari - Sirdaryo va Amudaryo suv havzalari. O‘zbekiston Respublikasida milliy hamkor sifatida Suv xo‘jaligi vazirligi hamda benefitsiar sifatida Davlat ekologiya qo‘mitasi tayinlangan.
Loyihaning maqsadlariga havzalar darajasida suv resurslarini kompleks boshqarish, salohiyatini oshirishga ko‘maklashish, Markaziy Osiyo mamlakatlari va Afg‘onistonda umumiy suv resurslarini boshqarish bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish, barqaror iqtisodiy rivojlanish va barqaror ekotizimlarni yaratish kiradi.
Loyiha doirasida quyidagi yo‘nalishlarda tadbirlarni amalga oshirish rejalashtirilgan:
– «suv-energetika-oziq-ovqat» munosabatlariga yo‘naltirilgan taъlim va o‘quv dasturlarini takomillashtirish;
– milliy darajadagi kichik havzali kengashlarning faoliyati, barqarorligi va aloqalarini yaxshilash;

Презентация регионального проекта в Госкомэкологии
31 марта 2021 года в Государственном комитете по окружающей среде состоялась видеоконференция-презентация Регионального проекта USAID по водным ресурсам и окружающей среде.
Мероприятие открыли заместитель председателя Госкомэкологии Ж. Казбеков, первый заместитель министра водных ресурсов А. Назаров, и.о.директора страновой миссии USAID в Узбекистане Сьюзан Файн и региональный менеджер проекта USAID Ричард Вольк. На мероприятии обсуждались цели и задачи регионального проекта и поставленные в его рамках задачи.
Отметим, что региональный проект «Вода и окружающая среда» планируется реализовать с октября 2020 года по сентябрь 2025 года, в сумме регионального бюджета 24,5 млн долларов. Объекты проекта – водные бассейны Сырдарьи и Амударьи. В Республике Узбекистан Министерство водных ресурсов было назначено национальным партнером, а Госкомэкологии и другие заинтересованные ведомства – бенефициарами.
Цели проекта включают интегрированное управление водными ресурсами на бассейновом уровне, наращивание потенциала, расширение регионального сотрудничества по общему управлению водными ресурсами в Центральной Азии и Афганистане с целью повышения стабильности, экономического развития и устойчивых экосистем.
В рамках проекта планируется реализовать мероприятия по следующим направлениям:
– совершенствование усиление образовательных и обучающих программ с фокусом на взаимосвязи «вода-энергетика-продовольствие»;
- улучшение функциональности, устойчивости и связей малых бассейновых советов на национальном уровне;
- применение лучших практик в области регионального сотрудничества и управления общими водными ресурсами;