Samarqand shahri. Munosabat
Kuni kecha ijtimoiy tarmoqlarda Samarqand shahri "Beruniy" ko‘chasida qurilish ishlari olib borilayotganligi munosabati bilan ushbu hududdagi daraxtlarga shikast yetkazilish ehtimoli borligi yuzasidan joylashtirilgan habar yuzasidan Samarqand shahar ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish inspektsiyasi nazorat inspektorlari tomonidan joyiga chiqib o‘rganildi.
O‘rganish natijasiga ko‘ra, mazkur manzilda haqiqatan ham ham ta’mirlash va qurilish ishlari olib borilmoqda. Biroq, daraxtlarning noqonuniy kesilishi bilan bog‘liq holatlar aniqlanmadi.
Shuningdek, ushbu hududda qurilish ishlarini amalga oshirishga kirishgan shaxslarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 3 fevraldagi PF-6155-sonli Farmoniga muvofiq respublikada davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan yerlarda daraxt va butalarning kesilishiga qarshi moratoriy joriy etilganligi hamda hududdagi mavjud daraxtlarni kesmaslik va shikast yetkazmaslik yuzasidan ogohlantirish berildi.

Город Самарканд. Разъяснение
Инспекторы Самаркандского городского управления по экологии и охране окружающей среды изучили обращение, опубликованное вчера в социальных сетях, о возможности повреждения деревьев на улице Беруний в г. Самарканд.
По результатам проведенного расследования установлено, что по данному адресу ведутся ремонтно-строительные работы. Однако случаев незаконной вырубки деревьев не выявлено.
Вместе с тем, руководителям строительных работ было разъяснено, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2021 г., № ПФ-6155, продлен мораторий на вырубку деревьев и кустарников на землях, не входящих в государственный лесной фонд, в целях предотвращения их необоснованных рубок и повреждений.