2019 yil 20 fevral kuni Toshkentda "Hashar Week" ijtimoiy loyihasini tayyorlash va o'tkazish doirasida brifing bo'lib o'tdi.2019 yil 20 fevral kuni Toshkentda "Hashar Week" ijtimoiy loyihasini tayyorlash va o'tkazish doirasida brifing bo'lib o'tdi.
17:15
8544
2019-yil 20- fevral kuni Toshkentda 11-17- mart kunlari bo’lib o’tadigan “Hashar week” ijtimoiy loyihasini tayyorlash va uni o’tkazish yuzasidan  OAV xodimlari uchun brifing tashkil etildi.
Ma’lumot uchun: Ushbu loyihaning muallifi Suna Park, xalqaro siyosiy maslahatchi, "The K'orobe London" kompaniyasining boshqaruvchi direktori va Singapur menejmentni rivojlantirish institutida o'qituvchi.
Loyihaning asosiy tashkilotchilari - O'zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo'mitasi, Toshkent shahar hokimiyati, "Maxsustrans", BMT Taraqqiyot dasturi, PepsiCo va boshqa xalqaro tashkilotlar va biznes tuzilmalari.
Oxirgi paytlarda Toshkentda shahar hayotining ko'plab sohalariga ta'sir ko'rsatayotgan ko'pgina yorqin va muhim voqealar bo'lib o'tmoqda. 11-martdan 17-martgacha keng jamoatchilikni atrof-muhitni ifloslanish, ekologiya va chiqindilarni boshqarish madaniyatiga umumiy e'tiborini qaratishga yo’naltirilgan birinchi yirik "Hashar Week" loyihasi bo'lib o'tadi.
Loyihaning maqsadi: aholining xabardorligini oshirishda birinchi qadam tashlash va maishiy chiqindilar uchun individual javobgarlikning ahamiyatini va ularni yo'q qilish samaradorligini ta'kidlashdan iborat. Loyiha shuningdek, hashar an'analarini ijobiy talqin qilish va tatbiq etishga qaratilgan.
Ma’lumot uchun: Hashar (Fors tili: arabcha - "qo'shma ish, xayriya") - bu o'zaro hamkorlikda va takomillashtirishda ko'ngilli ishtirok etishning qadimiy an'anasi.
Loyihaning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
- maishiy va boshqa chiqindilar shakllanishini kamaytirish uchun davlat organlari, biznes tuzilmalari, jamoat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va mamlakat aholisining sa'y-harakatlarini birlashtirish, shuningdek chiqindilarni qayta ishlash sanoatini rivojlantirish uchun samarali asos yaratish;
- atrof-muhitni muhofaza qilish masalalari bo'yicha fuqarolarning xabardorligini oshirish, shu jumladan qattiq chiqindilarni qayta ishlash;
- alohida chiqindilarni yig'ish madaniyatini rivojlantirish va tarqatish, shuningdek, qayta ishlangan materiallarni yetkazib berish va to'plash mexanizmlarini takomillashtirish va boshqalar.
Ta'kidlandiki, bugungi kunda O'zbekistonda chiqindilarni boshqarishning tizimini joriy qilishga alohida e'tibor qaratish, uning asosiy ustuvor yo'nalishlarini ishlab chiqarish va iste'mol chiqindilarining oldini olish va ko'paytirish, alohida chiqindilarni yig'ish va tashishni tashkil etish, ikkilamchi resurslardan maksimal darajada foydalanish. Shu munosabat bilan aholi o'rtasida chiqindilarni alohida yig'ish madaniyati va amaliyotini yaratish, shuningdek, ajratilgan axlat yig'ish va yig'ish mexanizmlarini takomillashtirish juda muhimdir.
Hafta davomida tadbirlar 4 ta yo'nalishda o'tkaziladi: Action, Enlightenment, Art, Business.
Harakat #HasharWeekGo:
- chiqindilarni plastik, qog'oz, shisha va plastik qoplarga soling;
- "Hashar Week" mobil ilovasini yuklab oling va aktsiyada ishtirok etish uchun ro'yxatdan o'ting;
- Qabul qilingan axlatlarni qabul qilish punktlariga (Toshkent shahrining 11 ta tumanida 21 ball) topshirish va qimmatbaho sovg'alar olish.

20 февраля 2019 года в Ташкенте состоялся брифинг в рамках подготовки и проведения социального проекта «Hashar Week»
17:15
8543
20 февраля 2019 года в Ташкенте состоялся брифинг для представителей СМИ в рамках подготовки и проведения социального проекта «Hashar Week», который пройдет в период с 11 по 17 марта 2019 года в Ташкенте.
Справочно: Автором данного проекта является Суна Парк, международный политический консультант, управляющий директор «The K’orôbe London», лектор по приглашению в Сингапурском институте развития менеджмента в городе Ташкент.
Главными организаторами проекта являются Государственный комитет Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, Хокимият города Ташкента, «Махсустранс», Программа Развития ООН, PepsiCo и другие международные организации и бизнес структуры.
В последнее время в Ташкенте проводится множество ярких и значимых мероприятий, затрагивающих множество сфер городской жизни. С 11 по 17 марта пройдёт первый, масштабный проект «Hashar Week», направленный на привлечение внимания широкой общественности к вопросам загрязнения, экологии и культуры обращения с отходами, в целом.
Цель проекта: сделать первый шаг в повышении сознания населения и подчеркнуть важность индивидуальной̆ ответственности за производимые бытовые отходы и эффективность их утилизации. Проект также нацелен на популяризацию положительного толкования и практики традиции хашар.
Справочно: Хашар (перс. <арабск. — «совместный̆ труд, благотворительность») древняя традиция взаимопомощи и добровольного участия в благоустройстве.
Основными задачами проекта являются:
- объединение усилий органов власти, бизнес-структур, общественных организаций, СМИ и жителей страны для минимизации образования бытовых и прочих отходов, а также, создания эффективной основы для развития мусороперерабатывающей отрасли;
- повышение сознательности граждан по вопросам экологии и охраны окружающей среды, в том числе обращения с ТБО;
- развитие и распространение культуры раздельного сбора отходов, а также совершенствование механизмов по сдаче и сбору отсортированного вторичного сырья и другие.
Отмечено, что сегодня в Узбекистане особое внимание уделяется внедрению системы комплексного управления отходами, основными приоритетными направлениями которого являются предупреждение и всемерное сокращение отходов производства и потребления продукции, организация раздельного сбора и транспортировки отходов, максимальное использование вторичных ресурсов. В этом контексте весьма важно формирование культуры и практики раздельного сбора отходов среди населения, а также совершенствование механизмов по сдаче и сбору отсортированного мусора.
В течение недели будут проводиться мероприятия по 4 направлениям: Действие, Просвещение, Искусство, Бизнес.
Действие #HasharWeekGo:
-  Сортируйте отходы на пластик, бумагу, стекло и пластиковые пакеты;
-  Скачайте мобильное приложение “Hashar Week” и регистрируйтесь в нем для участия в акции;
-  Сдавайте отсортированный̆ мусор в точки приема (21 точка в 11 районах    г. Ташкент) и получайте ценные призы.
Просвещение #HasharWeekTalk:
- Интерактивные эко уроки в 22 школах г. Ташкент;
-  4 публичные лекции;
Искусство #HasharWeekArt:
- Художественная выставка в Доме Фотографии с участием Татьяны Фадеевой, Шарифы Шарифходжаевой, Санжара Джабборова, Нуриддина Расулова, Диера Разикова, Оксаны Данилевской.