Тошкент вилояти Оққўрғон туманида профилактика тадбирлари ташкил этилди
2019 йилнинг 10 февраль куни Қўмита Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги назорат бўйича инспекцияси ходимлари томонидан Тошкент вилояти Оққўрғон туманида профилактика тадбирлари ташкил этилди. Ўтказилган тадбир давомида 29 та МФЙларда масъул соҳа мутахассислари маҳаллий аҳоли ўртасида табиий сув ҳавзаларига чиқиндиларни ташлаш, чиқиндиларни тўплаб ёқиш, уларни белгиланмаган жойга жойлаштириш ҳамда дарахтларни ноқонуний тарзда кесилиш ҳолатларини олдини олиш бўйича тушунтириш ишлари олиб борилди.
Шу билан бирга, ҳудудни кўзда кечириш давомида 34 туп дарахтлар ноқонуний кесилганлиги, қурилиш ишлари олиб борилаётган жойларда махсус техникалар ишлаш даврида маҳалла йўлларини ифлослантираётганлиги, 5 та МФЙда эса аҳоли томонидан белгиланмаган жойларга чиқиндиларнинг ташланаётганлиги, тўпланган чиқиндиларни эса ёқиб юборилаётганлиги аниқланиб, мазкур фуқароларга Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг тегишли қисмларига мувофиқ 15 та ҳуқуқбузарга нисбатан жарималар қўлланилди.
Содир этилган мазкур ҳуқуқбузарликлар натижасида атроф-муҳитга етказилган умумий зарар 381 млн.дан ортиқ сўмни ташкил этди.
Шунингдек, ушбу ҳудуддан оқиб ўтувчи Чирчиқ дарёси ва Алимкент каналларининг қирғоқ бўйи ва муҳофаза зоналарида қаттиқ маиший чиқиндиларни жойлаштирганлик ҳолатлари аниқланди. Ушбу ҳолатларни бартараф этиш юзасидан тегишли мутасадди ташкилотларга расмий огоҳлантириш берилди.
Юқорида баён этилган ҳуқуқбузарлик ҳолатлари бўйича давлат инспекторлари томонидан далолатномалар тузилди, ҳуқуқбузарларга нисбатан қонунда белгиланган тартибда чоралар кўрилмоқда.

Проведены профилактические мероприятия в Аккурганском районе Ташкентской области
10 февраля 2019 года инспекторами Инспекции по экологии и охране окружающей среды Комитета проведены профилактические мероприятия в Аккурганском районе Ташкентской области. В рамках мероприятия специалисты провели в 29 махаллях разъяснительную работу среди местного населения по вопросам утилизации, сбору, выгрузке твердо-бытовых отходов и предотвращению незаконной рубки деревьев,нарушений лова рыбы  в естественных водоемах.
В ходе мероприятий установлен факт незаконной рубки 34 деревьев, а также выявлены места несанкционированного сброса твердо-бытовых и строительных отходов вдальавтомобильной  дороги. При осмотре укаженной территории установлено,что часть была сожжена местным населением. Кроме того, из 29 махаллях расположенных на данной территории граждани из 5 махаллей выбрасывали мусор в не установленных для этой цели местах, т.е. в поле. По  выявленным правонарушениям виновные привлечены к ответственности, наложено 15 штрафов.
В результате этих нарушений общий ущерб окружающей среде составил более 381 млн. сумов.
Кроме того, твердо-бытовые отходы были обнаружены в прибрежных и водоохраняемых зонах реки Чирчик и канале Алимкент. Организациям допустившим нарушение были даны официальные предупреждения для устранения имеющихся нарушений.
Государственными инспекторами по фактам вышеупомянутых нарушений, составлены соответствующие документы для принятия мер в установленном законом порядке.