O‘zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi huzuridagi “Davlat ekologik sertifikatlashtirish va standartlashtirish markazi” davlat unitar korxonasi (keyinchalik matnda – Markaz) O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 21 apreldagi 2915-sonli “O‘zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi faoliyatini tashkil etishni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qaroriga muvofiq tashkil etildi.
Markaz o‘z faoliyatida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Palatalari qarorlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti farmonlari, qarorlari va farmoyishlari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari va farmoyishlari, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofazaqilish davlat qo‘mitasi qaror va farmoyishlari, Ustav va boshqa qonun hujjatlariga amal qiladi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi oliy Majlisining 1995 yil 22 dekabrdagi 188-i-sonli qaroriga muvofiq (1996 yil 7 mayda kuchga kirgan) O‘zbekiston Respublikasi xavfli chiqindilarni chegaralararo tashish va yo‘q qilib yuborish ustidan nazorat qilish to‘g‘risidagi Bazel Konventsiyasigaqo‘shilgan.
Konventsiya talablari asosida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2000 yil 19 apreldagi 151-sonli "Ekologik xavfli mahsulotlar va chiqindilarni O‘zbekiston Respublikasiga olib kirishni va ularni uning hududidan olib chiqishni tartibga solish to‘g‘risida " gi qarori qabul qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2007 yil 7 apreldagi 1670-sonli “O‘zbekiston Respublikasiga olib kiriladigan benzin va dizel motorlari bilan “M2”, “M3” va “N2” toifalaridagi yangi avtotransport vositalarini “Evro 2” ekologik darajadan kam bo‘lmagan talablarga muvofiqligi bo‘yicha ekologik sertifikatlashtirish tartibi to‘g‘risida vaqtinchalik Yo‘riqnoma” asosida muvofiqlik tug‘risidagi ekologik sertifikat DUK “Davekosertifikat” tomonidan beriladi. (Izoh: “Evro-3” ekologik darajadan kam bo‘lmagan talablari 2010 yildan joriy qilingan).
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 30 oktyabrdagi 5863-sonli "2030 yilgacha bo‘lgan davrda O‘zbekiston Respublikasining atrof-muhitni muhofaza qilish kontseptsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida " gi qaroriga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining2020 yil 30 yanvardagi 50-sonli "G‘ildirakli yangi transport vositalarini ekologik sertifikatlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida" gi qarori loyihasi tasdiqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 12 dekabrdagi 4059-sonli "Texnik jihatdan tartibga solish, standartlashtirish, sertifikatlashtirish va metrologiya tizimlarini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida" gi qaroriga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 18 fevraldagi 95-sonli "Ekologik xavfsizlik to‘g‘risidagi umumiy texnik reglamentni tasdiqlash haqida" gi qarori tasdiqlandi.
Mahsulot va xizmatlarni ekologik sertifikatlashtirish markazi O‘zbekiston Respublikasi tabiatni muhofaza qilish Davlat qo‘mitasining 1997 yil 31 oktyabrdagi 54-sonli qarori bilan tashkil yetildi.
O‘zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasining 2002 yil 31 oktyabrdagi 10/4-sonli va 2002 yil 13 noyabrdagi 72-sonli "davlat yekologik sertifikatlashtirish, standartlashtirish va tartibga solish Bosh boshqarmasini tashkil etish to‘g‘risida" gi qaroriga muvofiq mahsulot va xizmatlarni ekologik sertifikatlashtirish markazi davlat yekologik sertifikatlashtirish, standartlashtirish va tartibga solish bo‘yicha boo‘ davlat boshqarmasi sifatida qayta tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 3 oktyabrdagi "Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida" gi PQ-3956-sonli qaroriga muvofiq, Ekologik sertifikatlashtirish, standartlashtirish va normallashtirish Bosh Davlat boshqarmasi Ekologik sertifikatlashtirish va standartlashtirish davlat markazi deb qayta nomlandi.
Ekologik sertifikat – bu ekologik sertifikatlashtirish organi tomonidan tabiiy resurslardan foydalanuvchiga beriladigan hujjat bo‘lib, u mahsulotning ekologik jihatdan xavfsiz ekanligini va ekologik sertifikatlashtirish ob’ekti amaldagi me’yoriy hujjatlar yoki normativ-huquqiy hujjatlarning talablari va me’yorlariga javob berishini ko‘rsatadi.
Markazning 2016-2019 yillardagi faoliyati:
– 2016 yilda 3866 ta ekologik sertifikat berildi, ulardan 1531 tasi majburiy sertifikatlashtirish, 2335 tasi esa ixtiyoriy ekologik sertifikatlashtirishga tegishli.
– 2017 yilda 3558 ta ekologik sertifikat berildi, ulardan 2056 tasi majburiy sertifikatlashtirish, 1502 tasi ixtiyoriy ekologik sertifikatlashtirishga tegishli.
– 2018 yilda 5558 ta ekologik sertifikat berildi, ulardan 3796 tasi majburiy sertifikatlashtirish, 1757 tasi ixtiyoriy ekologik sertifikatlashtirishga tegishli.
– 2019 yilda 5492 ta ekologik sertifikat berildi, ulardan 4208 tasi majburiy sertifikatlashtirish va 1284 tasi ixtiyoriy ekologik sertifikatlashtirishga tegishli.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi loyiha boshqaruvi milliy agentligi qoshidagi "Akkreditatsiya markazi" DUK mutaxassislari tomonidan "Gosekosertifikat" DUK sinov laboratoriyasini akkreditatsiyadan o‘tkazish bo‘yicha hujjatlari ko‘rib chiqildi. Xalqaro O'z DSt ISO/IEC 17025: 2007 standarti talablariga muvofiqligi sababli sinov laboratoriyasi akkreditatsiyadan o‘tkazilib, UZ-TK TL.0013 raqamli guvohnomaga ega buldi.
Ekologik menedjment tizimini takomillashtirish maqsadida Markaz xalqaro tajribani o‘rganish va ISO 14001 standartiga muvofiqligi bo‘yicha ekologik menedjment  organi sifatida akkreditatsiyadan o‘tkazish uchun to‘liq hujjatlar to‘plamini tayyorlash bo‘yicha Qo‘mitaning ikkinchi yarim yillik ish rejasiga kiritilgan.

О Центре государственой экологической сертификации и стандартизации
Государственное унитарное предприятие «Государственный центр экологической сертификации и стандартизации» при Государственном комитете Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды (далее – Центр) преобразовано согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан №2915 от 21 апреля 2017 года «О мерах по обеспечению организации деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды».
В своей работе Центр руководствуется Конституцией Республики Узбекистан, Законами Республики Узбекистан «О сертификации продукции и услуг», «Об охране природы», «Об отходах», «О техническом регулировании», «Об оценке соответствия».
Также в соответствии с Постановлением Олий Мажлиса Республики Узбекистан от 22 декабря 1995 года № 188-I (вступило в силу 7 мая 1996 года), Республика Узбекистан присоединилась к Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением.
Исходя из требований Конвенции, Кабинетом Министров Республики Узбекистан было принято постановление от 19 апреля 2000 года № 151 «О регулировании ввоза в Республику Узбекистан и вывоза с ее территории экологически опасной продукции и отходов», которое в настоящее время является эффективным механизмом контроля выполнения обязательств Республики Узбекистан в рамках Конвенции.
В соответствии с временной инструкцией, зарегистрированной в Минюсте РУз №1670 от 07.04.2007 года «О порядке экологической сертификации ввозимых в  Республику Узбекистан новых автотранспортных средств категорий «М2», «М3» и «N2», оборудованных бензиновыми и дизельными двигателями, на соответствие требованиям экологического класса не ниже «Евро-2»» выдается экологический сертификат на соответствие требованиям экологического класса не ниже «Евро-2». (Примечание: требование экологического класса не ниже «Евро-3» введено в действие с 2010 года).
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан №5863 от 30 октября 2019 года «Об утверждении концепции охраны окружающей среды Республики Узбекистан до 2030 года» утвержден проект Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О совершенствовании системы экологической сертификации колесных транспортных средств» от 30 января 2020 года №50
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №4059 от 12 декабря 2018 года «О мерах по дальнейшему развитию систем технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии» утвержден проект Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении общего технического регламента об экологической безопасности» от 18 февраля 2020 года № 95
Постановлением Государственного комитета Республики Узбекистан по охране природы от 31 октября 1997 года №54 был создан Центр экологической сертификации продукции и услуг.
В соответствии с Постановлением Коллегии Государственного комитета Республики Узбекистан по охране природы от 31 октября 2002 года №10/4 и приказом Государственного комитета Республики Узбекистан по охране природы от 13 ноября 2002 года №72 «О создании Главного управления государственной экологической сертификации, стандартизации и нормирования», Центр экологической сертификации продукции и услуг переобразован в Главное государственное управление экологической сертификации, стандартизации и нормирования.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 октября 2018 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы государственного управления в сфере экологии и охраны окружающей среды» за № ПП-3956 Главное государственное управление экологической сертификации, стандартизации и нормирования было переименовано в Государственный центр экологической сертификации и стандартизации.
Экологический сертификат - документ, выданный органом по экосертификации природопользователю, он свидетельствует о том, что продукция экологически безопасна и что объект экологической сертификации соответствует требованиям и нормам действующих нормативных документов или нормативно-правовых актов.
Деятельность Центра за 2016-2019 годы:
– В 2016 году были выданы 3866 экологических сертификатов, из которых 1531 относится к обязательной сертификации, 2335 - к добровольной экологической сертификации.
– В 2017 году были выданы 3558 экологических сертификатов, из которых 2056 относятся к обязательной сертификации, 1502 - к добровольной экологической сертификации.
– В 2018 году было выдано 5558 экологических сертификатов, из которых 3796 относятся к обязательной сертификации, а 1757 - к добровольной экологической сертификации.
– В 2019 году было выдано 5492 экологический сертификат, из которых 4208 относятся к обязательной сертификации, а 1284 - к добровольной экологической сертификации.
Кроме того, специалистами ГУП «Центр по аккредитации» при Национальном агентстве проектного управления при Президенте Республики Узбекистан были рассмотрены документы по аккредитации испытательной лаборатории ГУП «Госэкосертификат» на соответствие требованиям международного стандарта O'z DSt ISO/IEC 17025:2007, в связи с чем произведена аккредитация испытательной лаборатории и выдано свидетельство за № UZ-TK TL.0013.
В целях совершенствования системы экологического менеджмента, Центр включен в план действий Комитета на II полугодие для изучения международного опыта и подготовки полного пакета документов для аккредитации в качестве органа экологического менеджмента на соответствие ISO 14001.