«Hashar week 2020 - Z Avlod»: Sirdaryo viloyati umumta’lim maktablarida mashg‘ulotlar boshlandi
Avval xabar berganimizdek, 7 fevral kuni OAVlar uchun tashkil etilgan brifingda «Hashar week 2020 – Z Avlod» loyihasiga start berilgan edi. Loyiha O‘zbekiston Respublikasida ulg‘ayib kelayotgan yosh avlod, ya’ni umumta’lim maktab o‘quvchilarining ekologik savodxonligi madaniyatini oshirishga yo‘naltirilgan (batafsil ma’lumot: http://eco.gov.uz/yz/site/news?id=437).
Shu munosabat bilan 2020 yil 10 fevral kuni loyiha tashabbuskorlari, tashkilotchilari hamda volontyorlar guruhi Guliston shahridagi 2, 15, 16, 17-son umumta’lim maktablarida chiqindilar mavzusida maxsus ishlab chiqilgan dastur asosida mashg‘ulotlarni o‘tkazib, boshlang‘ich va yuqori sinf o‘quvchilari qamrab olindi. Qiziqarli va ma’lumotlarga boy seminar treninglar tashkil etildi. Mashg‘ulotlar natijasida bolalar «Hashar week» loyihasi tomonidan maxsus dizayn asosida ishlab chiqilgan urnalarga chiqindilarning qog‘oz va plastik turlariga saralash ko‘nikmasiga ega bo‘ldilar.

«Hashar week 2020: Z Avlod (Поколение Z)»: начаты занятия в школах Сырдарьинской области
Как сообщалось ранее, 7 февраля этого года, в ходе прошедшего в АИМК брифинга, проектом «Hashar Week» совместно с Госкомэкологии при поддержке Союза молодежи, Министерства народного образования и ОБСЕ был дан старт спецпроекту «Hashar Week 2020: Z Avlod (Поколение Z)»
Проект нацелен на  повышение уровня экологической грамотности и культуры школьников. Главная задача - дать им возможность понять суть проблем, связанных с экологией, услышать их размышления и создать платформу для их непосредственного участия в решении экологических вопросов.
Более подробная информация о стартовавшем проекте «Hashar Week 2020: Z Avlod (Поколение Z)» - http://eco.gov.uz/ru/site/news?id=437
В рамках проекта уже прошли занятия в школах №2, 15, 16, 17 Сырдарьинской области. Установлены специальные урны для сортировки мусора на пластик и бумагу. Занятия проведены для учащихся как младших, так и старших классов.
Всего специально разработанные уроки на тему отходов пройдут в 12 регионах, 14 городах страны. Вместе с этим, будет внедрена система раздельного сбора отходов в 100 школах.
По итогам проекта ожидается, что дети смогут правильно сортировать мусор на пластик и бумагу в установленные урны, дизайн которых был специально разработан «Hashar Week».