Davlat ekologiya qo‘mitasiga Toshkent shahri Yashnobod tumani «Ashxobod» dam olish maskani yonidagi bog‘da qurilish munosabati bilan daraxt kesilayotganligi yuzasidan murojaat kelib tushib, uni o‘rganish natijasida quyidagilar aniqlandi.
Yashnobod tumani, Maxtumquli va M.Ulug‘bek shox ko‘chalari kesishmasida joylashgan Madaniyat bosh boshqarmasiga tegishli bo‘lgan «Ashxobod» ko‘ngil ochar maskani hududiga yondosh yer maydonida mehmonxona qurilishi uchun Toshkent shahar hokimining 2018 yil 17 apreldagi  632-sonli qarori bilan «J-UNITED GROUP» MChJga 2,0 gektar maydonni doimiy foydalanish uchun ajratib berilgan.
Bugungi kunda ushbu yer maydonda sassiqdaraxt hamda yong‘oq, tut, aylant, akatsiya, gledechi, eman, zarang, shumtol kabi daraxtlarning mavjudligi aniqlandi.
Eslatib o‘tish joizki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 30 oktyabrdagi 5863-son Farmoni bilan davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalar qimmatbaho navlarining kesilishiga moratoriy joriy etilgan.
Farmonning to‘rtinchi bandi «v» qismida ko‘rsatilgandek, vazirlik va idoralar, shuningdek, xo‘jalik boshqaruvi va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari ob’ektlarni qurish va qurishni loyihalashtirish uchun yer maydonlarini tanlash va ajratish bosqichida daraxtlar va butalarni ko‘chirib o‘tkazish amaliyotini qo‘llash orqali ularning saqlab qolinishini qat’iy ta’minlanishi belgilab qo‘yilgan.
Hozirda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining «Davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalarni kesish, ko‘chirib ekish tartibi to‘g‘risidagi Nizomni tasdiqlash haqida» gi qaror loyihasi ishlab chiqilib, jamoat muhokamasidan o‘tib, ayni damda kelishilmoqda.
Yuqoridagi ko‘rsatib o‘tilgan yer maydonidagi daraxtlarning 152 donasi «Ashxobod» ko‘ngil ochar maskani hududiga ko‘chirilganligi hamda bu jarayon davom etayotganligi ma’lum bo‘ldi. Shu bilan birga ko‘chirib o‘tkazish jarayonidan 7 dona achchiqmiya daraxtlari o‘sishdan to‘xtash darajasida shikast yetkazilganligi aniqlandi.
Bu bilan O‘zbekiston Respublikasining «O‘simlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida»gi qonunining va Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 17 yanvardagi 43-son qarorining talablari buzilgan.

Ташкент: Информация, касающаяся рубки деревьев вблизи парка «Ашхабад»
В Госкомэкологии поступило обращение, касающееся рубки деревьев в Яшнабадском районе Ташкента, вблизи парка «Ашхабад».
В ходе проведенных мероприятий выяснилось, что в соответствии с решением хокима города Ташкента №632 от 17 апреля 2018 года территория площадью 2 га (на которой рубили деревья) предоставлена ООО «J-UNITED GROUP» в постоянное пользование.
В настоящее время на этой территории произрастают такие деревья, как софора, айлант, акация, тутовник, грецкий орех, гледичия, ясень, дуб, клен и другие
Напомним, что в соответствии с указом главы государства от 30 октября 2019 г (№ УП-5863), в Узбекистане введен мораторий на вырубку ценных видов деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд.
Кроме того, документом поручено министерствам и ведомствам, а также органам хозяйственного управления и исполнительной власти на местах строго обеспечить сохранение деревьев и кустарников, в том числе путем применения практики их пересаживания, на этапе выбора и отвода земельных участков для строительства и проектирования строительства объектов, а также при создании инженерно-коммуникационной инфраструктуры (электро-, газо- и водоснабжение, канализация, железные и автомобильные дороги и другие).
В настоящее время разработан проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении Положения о порядке рубки, пересадки деревьев и кустарников вне государственного лесного фонда». Документ уже прошел общественное обсуждение и находится на стадии согласования.
Ввиду запланированных на данной территории работ идет процесс пересадки деревьев на территорию парка «Ашхабад» в целях их сохранения. Уже пересажено 152 дерева. Однако в ходе пересадки 7 деревьев были повреждены до степени прекращения роста.
Таким образом, выявлено нарушение требований Закона Республики Узбекистан «Об охране и использовании растительного мира» (новая редакция), а также Постановления Кабинета Министров №43 от 17 января 2019 года.
В настоящее время по данному делу оформлены все соответствующие документы. Правонарушитель привлечен к административной ответственности.