Bir nechta daryo o'zanlarida noruda materiallarni qazib olishga moratoriy kuchga kirmoqda!
Bu O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yilning 17-yanvardagi “Suv havzalarida noruda materiallarni qazib olishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 14-sonli farmonida nazarda tutilgan.
Farmonga ko‘ra, tadbirkorlik subyektlari tomonidan yuqoridagi daryo hududlariga tushish, o’zan tozalash ishlarini amalga oshirish, qum-shag’al qazib olish taqiqlanadi. Shuningdek, bu daryolarga shartnoma va litsenziyalarni rasmiylashtirish mumkin emas.  Moratoriy e’lon qilingan hududlarda qum-shag’al qazib olayotgan tadbirkorlik subyektlari faoliyati endi tog‘li yoki tog‘oldi hududlarda (quruqlikda) joylashgan muqobil kon uchastkalariga yo‘naltiriladi.
Moratoriy davrida qum-shag‘al materiallarini noqonuniy qazib olish natijasida tabiatga yetkazilgan zarar uchun undirish summalari 10 baravarga oshirilgan holda qo‘llaniladi.
Ekologiya vazirligi va vazirlikning hududiy boshqarmalari tomonidan noqonuniy qum-shag’al materiallarini qazib olishga qarshi doimiy reyd tadbirlari olib borilmoqda. Bu boradagi har qanday huquqbuzarlik qat’iy jazolanadi!

Вступает в силу мораторий на добычу нерудных материалов в нескольких руслах рек!
С 1 мая 2024 года вводится бессрочный мораторий на добычу нерудных материалов в руслах рек Чирчик, Санзар, Зарафшан, Нарын, Кашкадарья, Сурхандарья и Сырдарья.
Это предусмотрено Указом Президента Республики Узбекистан № УП-14 от 17 января текущего года «О мерах по упорядочиванию добычи нерудных материалов в водоемах».
Согласно указу, субъектам хозяйствования запрещается заниматься добычей песка и гравия в вышеперечисленных руслах рек. Также запрещается заключать контракты и выдавать лицензии на добычу нерудных материалов в руслах этих рек. Деятельность субъектов хозяйствования, добывающих песок и гравий на объявленных мораторием территориях, теперь будет направлена на альтернативные участки добычи, расположенные в горных или предгорных районах.
Помните!
В период действия моратория суммы возмещения ущерба, причиненного природе в результате незаконной добычи песчано-гравийных материалов, увеличиваются в 10 раз.
Министерство экологии и его региональные подразделения регулярно проводят рейды по борьбе с незаконной добычей песчано-гравийных материалов. Любое нарушение в этом направлении будет строго наказано!