Chiqindi poligonlari operatorlari uchun o‘quv kurslari o‘tkazilmoqda
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi Jahon banki bilan hamkorlikda chiqindi poligonlarining malakali operatorlari uchun samarali oʻquv dasturini joriy qildi. Dasturning ilk soni 22-aprel, Xalqaro Yer kuniga to‘g‘ri keldi.
Ilk mashg‘ulotlar Qashqadaryo viloyatining Qarshi va Surxondaryo viloyatining Termiz shaharlarida bo'lib o'tdi. Har bir sessiyada yurtimizning turli hududlaridan 40 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi.
Ishtirokchilar poligonni rivojlantirish strategiyasi, chiqindixona gazini ishlab chiqarish va uni boshqarish tamoyillari, poligonni yopish tartiblari, sog‘liq va xavfsizlik choralari va poligonni ishlatishning boshqa muhim jihatlari, jumladan, samarali presslash va chiqindilarni joylashtirish usullari kabi mavzularni muhokama qilishdi.

Реализуется программа обучения квалифицированных операторов полигонов
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в сотрудничестве со Всемирным банком реализует новаторскую программу обучения квалифицированных операторов свалок. Запуск программы совпал с 22 апреля Международным днем Земли.
Первые учения прошли в городах Карши Кашкадарьинской области и Термезе Сурхандарьинской области. В каждой сессии приняли участие более 40 участников из разных регионов нашей страны.
Участники обсудили такие темы, как стратегии освоения свалок, принципы добычи газа и управления свалками, процедуры закрытия свалки, меры охраны здоровья и безопасности, а также другие важные аспекты работы свалками, включая методы эффективного уплотнения и утилизации отходов.
Глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли выразил удовлетворение данным сотрудничеством на своей странице в Twitter.