Ov muddati yakunlandi. Noqonuniy ov uchun qaʼtiy javobgarlik belgilangan!
Oʻzbekiston Respublikasining 2020-yil 8-iyuldagi “Ov qilish va ovchilik xoʻjaligi toʻgʻrisida”gi Qonuniga muvofiq 28-fevraldan ov qilish muddati yakunlandi. Taqiq 15-avgustgacha davom etadi.
Ma'lumot uchun, ov mavsumi davrida noqonuniy ov bilan bogʻliq boʻlgan 1000 dan ortiq holat aniqlandi. Huquqbuzarlarga nisbatan esa qariyb 3 milliard so‘mga yaqin jarima va zararlar qo‘llanildi. Shuningdek, ulardan 837 ta hayvon va parranda, 2836 kg baliq, 160 dan ortiq noqonuniy ov qurollari olib qoʻyilgan.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi fuqarolardan cheklov vaqtida tabiatni muhofaza qilish qonunchilik talabalariga rioya etishni, shu bilan birga, qush ovi bo‘yicha berilgan ruxsatnomalarni ov muddati yakunlanganidan soʻng 10 kun muddatda Oʻzbekiston Ovchi va baliqchilar sport birlashmasi va uning boʻlinmalariga qonunda belgilangan tartibda topshirishlarini soʻraydi.
Noqonuniy ov bilan bog‘liq qonun buzilishi holatlariga duch kelsangiz, Ekologiya vazirligining 11-57, 12-07 ishonch raqamlariga yoki vazirlikning hududiy boshqarmalarga murojaat qiling.
Noqonuniy ov uchun qaʼtiy javobgarlik belgilangan boʻlib, bu borada yuzaga keladigan har bir holat boʻyicha oʻrnatilgan tartibda qonun ustuvorligi taʼminlanadi.

Сезон охоты закончен. За незаконную охоту установлена строгая ответственность!
Согласно Закону Республики Узбекистан от 8 июля 2020 года «Об охоте и охотничьем хозяйстве», 28 февраля завершился сезон охоты. Запрет продлится до 15 августа.
Для информации: за прошедший охотничий сезон было выявлено более 1000 случаев, связанных с незаконной охотой. Назначенные штрафы и компенсация ущерба составила более 3 млрд сумов. Также у нарушителей было изъято 837 животных и птиц, 2836 кг рыбы, более 160 единиц незаконного охотничьего оружия.
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата просит граждан соблюдать природоохранное законодательство в период ограничения, при этом по завершению сезона охоты выданные разрешения на охоту на птиц должны быть возвращены в течение 10 дней в территориальные подразделения Спортивной ассоциации охотников и рыболовов Узбекистана.
Если вы столкнулись со случаями нарушений законодательства, связанными с незаконной охотой, обратитесь на горячую линию Министерства экологии 11-57, 12-07 или в региональные отделения Министерства.
Напоминаем!
За незаконную охоту установлена строгая ответственность, правопорядок обеспечивается в каждом случае, возникающем в связи с этим нарушением.