Orol turizm haftaligi: Mo‘ynoqda eko-marafon bo‘lib o‘tdi va eng yaxshi oshpazlar aniqlandi
18-aprel kuni Orol turizm haftaligi doirasida Mo‘ynoqda “Aral Sea Eco Race” eko-marafoni va “Orolning 99 xil taomi” festivali bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Qoraqalpog‘iston oshpazlar uyushmasi, Prorun yugurish maktabi vakillari, ekologlar, maktab o‘quvchilari va talabalar, ekologiya faollari, sayyohlar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Marafonda yurtimizdagi oliy o‘quv yurtlari talabalari, maktab o‘quvchilari, ekologiya faollari, Orol dengizi tarixiga qiziquvchi sayyohlardan iborat 200 nafar kishi ishtirok etdi. Eng keksa ishtirokchi 70 yoshda, eng yosh ishtirokchi esa 7 yoshda edi.
Eko-marafonning umumiy masofasi 2 kilometrni tashkil etdi. Konsepsiyaga ko‘ra, poyga davomida ishtirokchilar 1 km masofaga yugurgandan so‘ng daraxt ko‘chati ekishdi. Har bir ishtirokchida o‘zining shaxsiy raqamiga daraxt ekish faktini qayd etgan noyob chip bor edi.
Marafonda final chizig’iga yetib kelgan har bir ishtirokchiga tabiatni asrash loyihasidagi ishtiroki uchun ramziy daraxt ko‘rinishidagi medal berildi. Shuningdek, musobaqa natijalariga ko'ra, oltita eng tezkor erkak va ayollar qimmatbaho sovg'alar bilan taqdirlandilar.
Bundan tashqari, Orol turizm haftaligi doirasida  “Orolning 99 xil taomi” gastronomik festivali boʻlib oʻtdi. Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasining Nukus shahri, Toʻrtkoʻl, Beruniy, Ellikqal’a, Qoʻngʻirot, Bo’zatov, Taxtakoʻpir, Taxiatosh, Qorao’zak tumanlari oshpazlari ishtirok etib, baliqdan turli taomlar tayyorlash bo’yicha bellashishdi.
Festival yakunlariga ko‘ra, Ellikqal’a, Bo’zatov va Beruniy tumanlari oshpazlari sovrinli o’rinlarni egallashdi.

Неделя туризма Арала: в Муйнаке провели эко-забег и определили лучших поваров
18 апреля в рамках Недели туризма Арала в Муйнаке прошли эко-забег Aral Sea Eco Race и фестиваль «99 блюд Арала».
В мероприятии приняли участие представители Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Ассоциации поваров Каракалпакстана, школы бега Prorun, экологи, школьники и студенты, экоактивисты, туристы и представители СМИ.
В забеге приняли участие 200 человек, среди которых студенты из высших учебных заведений Каракалпакстана и Узбекистана, школьники, экоактивисты и туристы, интересующиеся историей Арала. При этом возраст самого взрослого участника составил 70 лет, а самого маленького участника 7 лет.
Общая дистанция эко-забега составила 2 км. Согласно концепции, во время забега участники, пробежав дистанцию, перед финишем посадили саженец дерева. За каждым участником на персональном номере был закреплен уникальный чип, который зарегистрировал факт посадки дерева.
На финише каждый участник получил медаль в виде символического дерева в знак признания его участия в проекте по восстановлению природы. По результатам забега шесть самых быстрых мужчин и женщин получили ценные призы.
Также в рамках Недели туризма Арала прошел гастрономический фестиваль «99 блюд Арала», где в состязании на приготовление лучших рыбных блюд приняли участие повара из  города Нукус, Турткульского, Берунийского, Элликалинского, Кунградского, Бузатауского, Тахтакупырского, Тахиаташского, Караузякского районов Республики Каракалкпакстан.
По результатам фестиваля призовые места заняли повара из Элликалинского, Бузатауского и Берунийского районов, приготовившие такие фирменные блюда, как Джыгури гырдык, рыба фаршированная и рыба на огне.