O‘zbekiston va Avstriya atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikni mustahkamlaydi
1-may kuni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri oʻrinbosari Jusipbek Kazbekov Avstriya Federal moliya vaziri oʻrinbosari Andreas Reyxardt, Avstriya kon-metallurgiya assotsiatsiyasi va Rangli metallar federatsiyasi ijrochi direktori Roman Stiftner, Avstriya texnologiya assotsiatsiyasi ijrochi direktori Tino Terraneo va avstriyalik ekspertlardan iborat delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda J. Kazbekov ikki davlat oʻrtasidagi hamkorlik izchil rivojlanib borayotganini taʼkidlab, iqtisodiyot, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohalaridagi munosabatlarning yangi bosqichga ko‘tarilayotganiga e'tibor qaratdi.
Mehmonlarga so‘nggi yillarda O‘zbekiston ekologik diplomatiya markaziga aylangani, mamlakatimizda UNWTO Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi, Cho'llanishga qarshi kurash to‘g‘risidagi konvensiyaning 21-sessiyasi (CRIC21) va Avstriya vakillari faol ishtirok etgan Ko'chib yuruvchi turlarni saqlash bo'yicha konvensiyaning (CMS COP14) 14-yig'ilishi kabi muhum tadbirlar o‘tkazilganligi haqida ma'lumot berildi.
Shuningdek, mahalliy va mintaqaviy ekologik muammolarni hal qilish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, innovatsion g'oyalar, amaliyotlar va texnologiyalarni joriy etish, yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash hamda O‘zbekiston va butun mintaqaning ilmiy va intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish maqsadida tashkil etilgan Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini oʻrganish universiteti (“Green University”) ham alohida qayd etildi.
Tomonlar atrof-muhitni muhofaza qilish, chiqindilarni qayta ishlash, suv resurslarini boshqarish, atmosfera havosi sifati monitoringi va ekologiyaning boshqa yo‘nalishlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga umid bildirdilar hamda barcha sohalarda hamkorlik uchun mavjud salohiyatni ro‘yobga chiqarish muhimligini qayd etdilar.
Shu bilan birga, Avstriya texnologiyalari va nazorat tizimidan foydalangan holda havo sifatini monitoring qilish uchun situatsion markaz yaratish masalasi ham muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish va kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqilib, “yashil” iqtisodiyotga bosqichma-bosqich o‘tish va barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish muhimligi ta'kidlandi.

Узбекистан и Австрия намерены укрепить сотрудничество в сфере охраны окружающей среды
1 мая заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Жусипбек Казбеков принял австрийскую делегацию в составе заместителя федерального министра финансов Австрии Андреаса Райхардта, исполнительного директора Австрийской ассоциации горнодобывающей промышленности и металлургии и Федерации цветных металлов Романа Штифтнера, исполнительного директора Австрийской технологической ассоциации Тино Терранео и австрийских экспертов.
В ходе встречи Ж.Казбековым был отмечен уверенный рост сотрудничества между двумя странами, обсуждены новые точки роста отношений в сферах экономики, экологии и охраны окружающей среды.
Гости были проинформированы, что за последние годы Узбекистан становится центром экологической дипломатии, и что в стране были проведены такие значимые мероприятия как 25-ая сессия Генеральной Ассамблеи ЮНВТО, 21-сессия Конвенции по борьбе с опустыниванием (CRIC21) и 14-ое заседание Конвенции по сохранению мигрирующих видов животных (CMS COP14), в которых представители Австрии приняли активное участие.
Также была предоставлена информация о создании Центрально-Азиатского Университета изучения окружающей среды и изменения климата «Green University», основанного для решения местных и региональных экологических вызовов, укрепления регионального сотрудничества в области экологии и охраны окружающей среды, внедрения инновационных идей, практик и технологий, путем подготовки высококвалифицированных специалистов и реализации научного и интеллектуального потенциала Узбекистана и региона в целом.
Сторонами была выражена надежда на реализацию совместных проектов в сфере охраны окружающей среды, переработки отходов, управления водных ресурсов, мониторинга качества воздуха и в других сферах экологии, отмечена важность реализации имеющегося потенциала сотрудничества по всем направлениям в области экологии и охраны окружающей среды.
Вместе с тем был обсужден вопрос создания ситуационного центра по мониторингу качества воздуха с помощью австрийских технологий и системы управления.
По итогам переговоров рассмотрены перспективы дальнейшего развития и расширения двустороннего сотрудничества, а также отмечена важность поэтапного перехода к «зелёной» экономике и достижения целей устойчивого развития.