Ekologiya vazirligi Dispetcherlik va onlayn monitoring markaziy boshqarmasi tomonidan Buxoroda 5 ta onlayn kuzatuv kamerasi o‘rnatildi.
Bu kameralar Buxoro shahrining "B.Naqshband", "Sherbuddin", "Mehtar Ambar", "A.Jomiy" ko‘chalari hamda Kogon tumanidagi "Qizil gul" massivida ishga tushirildi. Shuningdek, viloyat bo‘yicha jami 20 ta kuzatuv kameralari joylashtirilmoqda. Bu kameralar yon-atrofni 360 darajada tasvirga oladi.
Ma'lumot uchun, ayni damda onlayn kuzatuv kameralari Andijon, Namangan, Sirdaryo, Samarqand, Surxondaryo, Jizzax, Buxoro, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida mavjud bo‘lib, yil oxiriga qadar respublikamizning qolgan hududlarida ham o‘rnatish rejalashtirilgan. Kameralar nafaqat belgilanmagan joyga chiqindi tashlash, balki boshqa turdagi ekologik huquqbuzarliklarni ham o‘z vaqtida aniqlash va chora ko‘rish imkonini beradi.
Eslatib o‘tamiz, belgilanmagan joyga chiqindi tashlaganlik uchun fuqarolarga BHMning 1-3 baravari (340 ming so‘mdan 1 million 20 ming so‘mgacha), mansabdor shaxslarga esa BHMning 10-20 baravari (3 million 400 ming so‘mdan 6 million 800 ming so‘mgacha) miqdorida jarima belgilangan.

В Бухарской области установили 5 камер онлайн-наблюдения
Центральное управление диспетчеризации и онлайн-мониторинга Министерства экологии установило в Бухарской области 5 камер онлайн-наблюдения.
Данные камеры были установлены на улицах «Б.Накшбанд», «Шербуддин», «Мехтар Амбар», «А.Джами» города Бухары и в махалле «Кызыл гуль» Каганского района. Кроме того, по всему региону планируется установить 20 камер наблюдения, которые могут снимать 360-градусный обзор окружающей среды.
Для информации: в настоящее время камеры онлайн-наблюдения установлены в Андижанской, Наманганской, Сырдарьинской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Джизакской, Бухарской, Ташкентской областях и городе Ташкенте, а до конца года планируется установить и в других регионах республики. Камеры позволяют своевременно выявлять и реагировать не только на сброс мусора в неположенных местах, но и на другие виды экологических нарушений.
Напоминаем, что за выброс мусора в неположенном месте граждане будут оштрафованы в размере с 1 до 3 БРВ (от 340 тысяч сумов до 1 миллиона 20 тысяч сумов), а должностные лица в размере с 10 до 20 БРВ (от 3 миллионов 400 сумов до 6 миллионов 800 тысяч сумов).