10-fevral kuni Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini oʻrganish universiteti (“Green University”)da Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi (IUCN) ofisining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Bu IUCNning Markaziy Osiyodagi birinchi ofisi hisoblanadi.
Tadbirda IUCN bosh direktori Gretel Agilar, Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, Markaziy Osiyo davlatlari ekologiya vazirlari, xalqaro tashkilotlar vakillari, mahalliy va xalqaro ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun, BMTning iqlim oʻzgarishi boʻyicha 28-konferensiyasi (COP28) doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Gretel Agilar bilan uchrashuv o‘tkazgan. Uchrashuvda hamkorlikni yanada mustahkamlash bilan birga Toshkentda IUCN bosh ofisini ochish masalasi ham muhokama qilingandi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi Xalqaro Tabiatni Muhofaza qilish Ittifoqi (IUCN) bilan hamkorlikni kengaytirgani va mintaqa ekologiyasini muhofaza qilish bo‘yicha sa’y-harakatlarni kuchaytirgani ta’kidlandi. Shuningdek, IUCNning Oʻzbekistondagi ofisi ochilishi uzoq va samarali hamkorlik kafolati ekanligi qayd etildi.
“Hozirda sayyoramiz 3 ta asosiy muammo — iqlim o‘zgarishi, bioxilma-xillik va atmosfera havosi ifloslanishi bilan yuzlashmoqda. Bu muammolarni hal qilish uchun barcha davlatlar birga harakat qilishi lozim. Biz O‘zbekiston va Markaziy Osiyo davlatlari bilan birga mintaqamiz ekotizimini himoya qilishga qaratilgan yangi loyihalarni amalga oshiryapmiz. “IUCN” ofisining ochilishi esa bu boradagi muhim qadamlardan biridir”, — dedi Gretel Agilar.
Oʻz navbatida Aziz Abduhakimov IUCN ofisining ochilishi oʻzaro hamkorlikni yanada mustahkamlashini qayd etdi.
“Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi bilan hamkorlikni mustahkamlash juda katta ahamiyat kasb etadi, — dedi vazir. — Birgalikda atrof-muhitni muhofaza qilish, yerlarni tiklash, iqlim oʻzgarishi sharoitida barqarorlikni taʼminlash va boshqa maqsadlarga xizmat qiladigan loyihalarni yo‘lga qo‘yganmiz. Bu, albatta, bugungi mintaqadagi ekologik vaziyatni barqarorlashtirishga xizmat qiladi. IUCNning Toshkentdagi ofisi Markaziy Osiyo davlatlari, hamkorlar va ekspertlar hamjamiyatlari bilan yaqinroq aloqa oʻrnatish imkonini beradi”.
Ochilish davomida mehmonlar IUCN ofisini ko‘zdan kechirishdi.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston 2021-yilda Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqiga a’zo bo‘lgan. IUCN dunyodagi eng qadimgi va nufuzli tabiatni muhofaza qilish tashkiloti bo'lib, hukumat va fuqarolik jamiyati tashkilotlaridan iborat. U BMT Bosh Assambleyasida kuzatuvchi maqomiga ega va butun dunyo boʻylab 1400 dan ortiq aʼzo tashkilotlar va 15 000 dan ortiq ekspertlarning tajribasi, resurslari va imkoniyatlaridan foydalanadi.

В Узбекистане начал работу первый в Центральной Азии офис МСОП
10 февраля в Центральноазиатском университете изучения окружающей среды и изменения климата Green University в Ташкентской области состоялась церемония открытия офиса первого офиса в Центральной Азии Международного союза охраны природы (МСОП).
В мероприятии приняли участие Генеральный директор МСОП Гретель Агилар, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов Республики Узбекистан, министры экологии стран Центральной Азии, представители международных организаций, представители местных и международных средств массовой информации.
Для информации: в рамках 28-й Конференции ООН по изменению климата (COP28) министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов провел встречу с генеральным директором МСОП Гретель Агилар. Наряду с дальнейшим укреплением сотрудничества, стороны обсудили вопрос открытия головного офиса МСОП в Узбекистане.
На мероприятии было отмечено, что Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата укрепляет сотрудничество с Международным союзом охраны природы (МСОП), тем самым усиливая меры по защите экологии региона. Также было отмечено, что открытие офиса МСОП в Узбекистане является гарантией долгого и эффективного сотрудничества.
«Сегодня наша планета сталкивается с тремя основными проблемами – изменением климата, биоразнообразием и загрязнением атмосферного воздуха. Все страны должны работать вместе, чтобы решить эти проблемы. Совместно с Узбекистаном и странами Центральной Азии мы реализуем новые проекты, направленные на защиту экосистемы региона. Открытие офиса МСОП является одним из важных шагов в этом направлении», - сказала Гретель Агилар.
В свою очередь Азиз Абдухакимов отметил, что открытие офиса МСОП будет способствовать дальнейшему укреплению взаимного сотрудничества.
«Укрепление сотрудничества с Международным союзом охраны природы имеет большое значение. Вместе мы реализуем проекты, которые послужат защите окружающей среды, восстановлению земель, улучшению экосистем и стабилизации климата. Я считаю, что это, безусловно, послужит улучшению экологической ситуации в регионе. Этот офис позволит установить более тесные связи со странами Центральной Азии, партнерами и экспертным сообществом», – сказал министр.
В ходе открытия гости осмотрели офис МСОП.
Для информации: в 2021 году Узбекистан стал членом Международного союза охраны природы. МСОП — старейшая и крупнейшая в мире природоохранная организация, уникально состоящая из правительственных организаций и организаций гражданского общества. Он имеет статус наблюдателя в Генеральной Ассамблее Организации Объединенных Наций и использует опыт, ресурсы и охват более чем 1400 организаций-членов и более 15 000 экспертов по всему миру.