O’zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan Turkiston oq laylagiga tibbiy yordam ko’rsatilmoqda
Farg’ona viloyati Ekologiya boshqarmasi Rishton tuman bo‘limiga tumanning “Guliston” mahallasida yashovchi fuqaro murojaat qildi.
U bir oy avval xonadoniga yaralangan laylak qushi kelib qolgani, uni o‘zi yashab turgan uyning hovlisiga olib kelib parvarishlagani va hozirda qushning holati yaxshilangani bois davlat inspektorlariga topshirishini bildirdi.
Farg‘ona viloyat prokuraturasi va Rishton tuman bo‘limi davlat inspektorlari aytilgan manzilga borishganida haqiqatan ham bir dona  O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan Turkiston oq laylagi parvarish qilinayotgani maʼlum bo‘ldi.
Laylakka Farg‘ona shahridagi hayvonot bog‘ining maxsus veterinariya bo‘limida tibbiy yordam ko’rsatilmoqda. To’liq tuzalgach, ochiq tabiatga qo’yib yuboriladi.

Туркестанскому белому аисту, занесенному в Красную книгу, оказывается медицинская помощь
В Риштанское районное отделение Управления экологии Ферганской области обратился житель махалли «Гулистан».
Гражданин сообщил о том, что месяц назад во двор его дома прилетел раненный аист, которому он оказал первую помощь и уход. После улучшения состояния птицы, гражданин намеревался передать ее государственным инспекторам.
Выехав на место, государственные инспекторы Ферганской областной прокуратуры и отдела экологии Риштанского района выяснили, что это туркестанский белый аист, занесенный в Красную книгу.
В настоящее время аист находится на лечении в специальном ветеринарном отделении Ферганского зоопарка. После полного выздоровления птицу выпустят на волю.