2019-2028 йиллар даврида Ўзбекистон Республикасида қаттиқ маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш стратегияси: чиқиндиларни саралаш ва қайта ишлаш соҳасини ривожлантириш вазифалари” мавзусида давра суҳбати
17:09
9042
2019 йилнинг 23 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси томонидан чиқиндиларни қайта ишлаш соҳасида фаолият юритувчи давлат ташкилотлари ва хусусий компаниялар, ОАВ вакиллари учун “2019-2028 йиллар даврида Ўзбекистон Республикасида қаттиқ маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш стратегияси: чиқиндиларни саралаш ва қайта ишлаш соҳасини ривожлантириш вазифалари” мавзусида давра суҳбати” ташкил этилди.
Тадбирни Қўмита раиси Баҳром Қўчқоров очиб, иштирокчиларга тизимда амалга оширилган ислоҳотлар, экологик ҳолатни яхшилаш, чиқиндиларнинг фуқаролар соғлигига зарарли таъсирининг олдини олиш, аҳоли турмуш даражаси ва сифатини ошириш учун қулай шароитлар яратиш, маиший чиқиндиларни йиғиш, сақлаш, ташиш, утилизация қилиш, қайта ишлаш ва кўмиш тизимини янада такомиллаштириш соҳасида амалга оширилган ишлар ҳамда вазифалар тўғрисида ахборот берди.
Бугунги кунга келиб аҳолининг 48 фоизи маиший чиқиндиларни олиб чиқиб кетиш бўйича санитар хизматлар билан қамраб олинган.2017-2018 йилларда қаттиқ маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимининг инфратузилмасини такомиллаштириш бўйича 13 та санитария жиҳатидан тозалаш  давлат унитар корхоналари ҳамда уларнинг туман ва шаҳарлардаги 172 та филиали, шунингдек, умумий қуввати йилига 894 минг тонна чиқиндиларни қайта ишлаш имконини берувчи 183 та хусусий ва 9 та кластерлар ташкил этилди.
Шу билан бирга, ҳозирги вақтда,қишлоқ аҳоли пунктларида қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича хизматларнинг етарли даражада таъминланмаганлиги ёки мазкур хизматларнинг узоқ қишлоқ аҳоли яшаш пунктларида деярли умуман мавжуд эмаслиги,қаттиқ маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасидаги инфратузилманинг қониқарсиз ҳолатда эканлиги, мавжуд қаттиқ маиший чиқинди полигонларининг санитария талаблари ва экологик меъёрларга мувофиқ келмаслиги мазкур соҳада комплекс чора-тадбирларнинг қабул қилинишини талаб этмоқда.
Қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш, ташиш утилизация қилиш, қайта ишлаш ва кўмиш бўйича самарали ҳамда ижтимоий мақбул комплексли хизматларни яратиш, уларнинг фуқаролар соғлиғи ва атроф муҳитга зарарли тасирини бартараф қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 17 апрелдаги ПҚ-4291-сон қарори билан 2019-2028 йиллар даврида Ўзбекистон Республикасида қаттиқ маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш стратегияси тасдиқланди.
Стартегиянинг асосий вазифалари қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича хизматлар билан аҳолини тўлиқ қамраб олинишини таъминлашга йўналтирилган санитар тозалаш инфраструктурасини ривожлантириш, чиқиндиларни қайта ишлашнинг самарали ҳамда замонавий тизимини яратиш, полигонларга юбориладиган чиқиндиларнинг ҳосил бўлиш ҳажмини қисқартириш ҳамда халқаро талабларга мос келадиган замонавий полигонларни ташкил этиш, шунингдек, мавжуд полигонларни ёпиш ҳамда рекультивация қилиш бўйича зарур чора-тадбирларни қабул қилиш, санитар тозалаш соҳасида тўлов интизомини яхшилаш, таърифларни оптималлаштириш, чиқинди объектларидан муқобил энергия манбалари сифатида фойдаланишдир.
Таъкидланганидек, Стратегия икки босқичда амалга оширилади:
биринчи босқич (2019 – 2021 йиллар) – қаттиқ маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасидаги қонунчилик базасини ва иқтисодий тартиботлар механизмларини такомиллаштириш, чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича хизматларнинг самарали ташкиллаштирилишини таъминлаш мақсадида  санитария жиҳатидан тозалашнинг модий техник базасини ва инфратузилмасини ривожлантириш, тўлов интизомини мустахкамлаш, чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасида экологик таълим тизимини ривожлантириш учун методик ва ахборот таъминотини яратиш;
иккинчи босқич (2022 – 2028 йиллар) – қаттиқ маиший чиқиндиларни саралаб йиғиш бўйича инфратузилмани ривожлантириш, полигонларни оптималлаштириш, қайта юклаш станциялари ва чиқиндиларни қайта ишлаш объектларини қуришга  йўналтирилган инвестицияларни ўзлаштириш.
Белгиланган даврга келиб аҳолининг 100 фоизи санитар тозалаш хизматлари билан қамраб олинади, чиқиндиларни қайта ишлаш даражаси 60 фоизга етказилади.
Тадбирда таъкидланганидек, бугунги кунга келиб мамлакатмизда чиқиндиларнинг ҳосил бўлиш ҳажмини камайтириш, санитар тозалаш хизматлари сифатини ошириш, уларни алоҳида саралаш ва транспортировкасини ташкил этиш, иккиламчи ресурслардан максимал фойдаланишга қаратилган чиқиндиларни комплекс бошқариш тизимини татбиқ этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Чиқиндиларни бошқариш соҳасига кенг аҳоли оммасини жалб этиш, аҳоли ўртасида чиқиндиларни алоҳида саралаш маданиятини шакллантириш,илғор тажрибаларни тарғиб қилиш, шунингдек, сараланганган чиқиндиларни топшириш ва йиғиш механизмларини такомиллаштириш муҳим ҳисобланади.
Дунёнинг турли мамлакатларида истиқомат қилувчи аҳоли чиқиндиларни саралаш, зарарсизлантириш ва қайта ишлаш жараёнларида фаол иштирок этиб келмоқда.
Ҳозирда мамлакатмиз аҳолисини чиқиндиларни бошқариш соҳасига кенг жалб этиш, рағбатлантириш механизмларни яратиш мақсадида ҳозирда Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси томонидан Ягона электрон ҳисобга олиш тизими  лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилмоқда.
Ягона электрон ҳисобга олиш тизими - бу қайта ишланадиган чиқиндиларни қабул қилиш бўйича аҳоли учун мўлжалланган тизим бўлиб, бунда шунингдек, чиқиндиларни қайта ишлашга ихтисослашган корхоналар томонидан қайта ишланадиган чиқиндиларни қабул қилиш пуктларини очиш кўзда тутилган.
Аҳоли учун мўлжалланган мазкур тизимда чиқиндиларни қабул қилиш пунктларида фуқаро операторлардаги тизимдан рўйхатдан ўтиб, индивидул ID-картага эга бўлади. Мазкур карта аҳолига маблағларни йиғиш ҳамда йиғилган маблағларни лойиҳа томонидан белгиланган савдо шаҳобчаларида сарф қилиш имконини беради. ID-карта эгасига топширилган ҳар бир килограмм қайта ишланадиган чиқиндилар учун маблағ кўринишидаги баллар йиғилади.
Тадбир сўнггида чиқиндиларни қайта ишловчи давлат ҳамда хусусий корхоналар, санитар тозалаш хизматларини кўрсатуви ташкилотлар ҳамда Давлат экология қўмитаси вакиллари тасдиқланган Стратегияни самарали амалга ошириш, соҳада мавжуд муаммоларни ҳал этиш юзасидан қизғин бахс –мунозаралар бўлиб ўтди. Унда чиқинди таркибидаги қайта ишлашга яроқли бўлган иикиламчи хом ашё маҳсулотларини ажратиб олиш тизими шаффофлигини таъминлаш, чиқиндиларни қайта ишлаш соҳасини ривожлантиришда алоҳида сараланган чиқиндиларни қабул қилиш пунктлари, умуман бу йўналишдаги инфротузилмани ривожлантириш, бунда аҳоли, айниқса улғайиб келаётган ёш авлод ўртасида экологик таълим, маданиятни юксалтириш, умумтаълим мактаб дастурларига чуқур интеграция қилиш юзасидан ўз таклиф ҳамда тавсияларини билдирдилар.

Круглый стол по теме «Реализация Стратегии по обращению с твердыми бытовыми отходами (ТБО) в Узбекистане на 2019−2028 годы»
17:09
9333
23 апреля 2019 года Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды организован круглый стол для представителей государственных организаций и частных компаний, занятых в сфере управления отходами, а также СМИ, на тему «Реализация Стратегии по обращению с твердыми бытовыми отходами (ТБО) в Узбекистане на 2019−2028 годы: основные задачи развития сферы сортировки и переработки отходов».
Круглый стол открыл председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды Бахром Кучкаров и кратко информировал об осуществляемых реформах в сфере экологии и охраны окружающей среды, в частности о совершенствовании и развитии системы обращения с отходами, создании достойных условий проживания, улучшения санитарной и экологической обстановки в республике, дальнейшем повышении уровня и качества жизни населения.
В настоящее время, санитарными услугами по удалению бытовых отходов охвачено уже 48% населения. Система обращения с ТБО сегодня включает в себя 13 государственных унитарных предприятий по санитарной очистке с 172 филиалами в районах и городах, а также 183 предприятий и 9 кластеров по обращению с ТБО, общая мощность которых позволяет перерабатывать 894 тыс. тонн отходов в год.
Вместе с тем, недостаточная обеспеченность услугами по сбору и вывозу твердых бытовых отходов в сельских населенных пунктах, неудовлетворительное состояние инфраструктуры в области обращения с ТБО и несоответствие существующих полигонов ТБО требованиям санитарных и экологических норм, требуют принятия комплексных мер в данной сфере.
В целях создания эффективной системы по сбору, транспортировке, утилизации, переработке и захоронению твердых бытовых отходов, предотвращения их вредного воздействия на здоровье населения и окружающую среду Постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 апреля 2019 года № ПП–4291 утверждена Стратегия по обращению с твердыми бытовыми отходами в Узбекистане на 2019−2028 годы.
Основными задачами Стратегии по обращению с ТБО на 2019−2028 годы являются развитие инфраструктуры санитарной очистки, направленное на:
обеспечение полного охвата населения услугами по сбору и вывозу ТБО;
создание эффективной и современной системы переработки ТБО;
– сокращение объемов ТБО, направляемых для захоронения на полигоны;
– создание современных полигонов ТБО, соответствующих требованиям санитарных и экологических норм, а также принятие мер по закрытию и рекультивации существующих полигонов;
– совершенствование ценообразования и оптимизация тарифов в сфере санитарной очистки;
– использование объектов ТБО в виде источников альтернативной энергии.
Реализация Стратегии предусматривает два этапа:
первый этап (2019−2021 годы) — совершенствование законодательной базы и механизмов экономического регулирования в области обращения с ТБО, развитие материально-технической базы и инфраструктуры санитарной очистки в целях обеспечения организации эффективной системы оказания услуг по сбору и вывозу ТБО, укрепление платежной дисциплины, создание методического и информационного обеспечения для развития системы экологического образования в области обращения с ТБО;
второй этап (2022−2028 годы) — освоение инвестиций, направленных на развитие инфраструктуры по раздельному сбору ТБО, оптимизацию полигонов, строительство перегрузочных станций и мусороперерабатывающих объектов, совершенствование деятельности кластеров по комплексному обращению с отходами, развитие их потенциала по переработке ТБО. К этому сроку услугами по вывозу ТБО предстоит охватить 100% населения, а уровень переработки довести до 60%.
В ходе мероприятия отмечено, что сегодня в Узбекистане особое внимание уделяется внедрению системы комплексного управления отходами, основными приоритетными направлениями которого являются:
– предупреждение и всемерное сокращение отходов производства и потребления продукции;
– организация раздельного сбора и транспортировки отходов;
– максимальное использование вторичных ресурсов;
В этом контексте весьма важным является формирование культуры и практики раздельного сбора отходов среди населения, а также совершенствование механизмов по сбору и приёму отсортированного мусора.
Население различных стран мусор сортируют, способствуя его переработке и обезвреживанию. Они чувствуют себя цивилизованными людьми, ответственными за сохранность окружающей среды,  воспитывают таким образом своих детей и живут в гармонии с природой, не отравляя ее.
В Узбекистане населению пока привычнее выбрасывать все отходы в мусоропровод и выносить часть мусора на улицу, чем сортировать. А ведь именно от степени вовлеченности жителей в этот процесс зависит будущее мусорной проблемы. В своё время в европейских странах вкладывались немалые бюджетные средства, чтобы довести до каждого человека главную идею селективного сбора - экологическую. Решение этой задачи требует объединения усилий всех структур и слоев нашего государства: населения, государственных структур, органов местного самоуправления, общественных организаций и частных предприятий, а также активное участие средств массовой информации, поскольку именно СМИ способны влиять на общественное мнение и изменять его.
Отмечено, что Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды намечается реализация проекта «Clean City» – системы лояльности для населения по приему перерабатываемых отходов и открытие, заводами по переработке отходов, пунктов сбора сортированных твердых бытовых отходов. Населению будут предоставляться личные ID-карты лояльности, при регистрации в системе у операторов на местах приема отходов. Система лояльности позволит населению копить средства на данных ID-картах и расходовать их у партнеров проекта. У каждого держателя ID-карты будут накапливаться баллы, эквивалентные сумме денег, за каждый сданный килограмм перерабатываемого отхода, согласно установленному прейскуранту по каждому виду перерабатываемых отходов.
Между представителями крупных кластеров по переработке бытовых отходов и представителями организаций предоставляющих услуги санитарной очистки состоялось активное обсуждение ряда остро стоящих вопросов связанных с упорядочением взаимной деятельности и ее общей организацией по всей цепочке, от источников формирования отходов до их переработчиков и утилизаторов, а так же вопросов связанных с дальнейшим развитием и укреплением взаимоотношений на основе государственно-частного партнерства между задействованными государственными структурами и частным сектором.
По итогам дискуссий сформированы рекомендации направленные на эффективную реализацию задач вытекающих из представленной Стратегии по обращению ТБО.