BMT EIK bilan uchrashuv
2019 yil 7 mayda O'zbekiston Respublikasi delegatsiyasi tarkibida Bazel, Rotterdam va Stokgolm partiyalarining konferentsiyalarining (29 aprel - 10 may, 2019 yil) parallel yig'ilishlarida Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo'mitasi raisi Baxrom Kuchkarov Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining o'rinbosari, BMTning Iqtisodiy komissiyasi ijrochi kotibi Olga Algaerova bilan uchrashuv o'tkazdi.
Mamlakatimizning Jenevadagi BMT bo'linmasida joylashgan doimiy vakolatxonasi ma'lumotlariga ko'ra, Olga Algaerova BMT EIK da O'zbekistonda amalga oshirilayotgan ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi islohotlarni katta qiziqish bilan kuzatib borayotganini ta'kidladi. U mamlakat rahbariyatining biologik xilma-xillikni saqlab qolish va O'zbekistonda ekologik muvozanatni saqlashga qaratilgan qator ijobiy qadamlar qo'yganini ta'kidladi.
Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish sohasida O'zbekistonning 2017-2021-yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasini amalga oshirish maqsadlari asosida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashning ustuvor yo'nalishlari muhokama qilindi. Natijada, BMT EIK O'zbekiston tomoniga quyidagi yordam berishga tayyorligini bildirdi:
- O'zbekiston ekologik faoliyatining uchinchi qayta ko'rib chiqilishini tashkil etish;
-  22-27-may kunlari Toshkentga ekspertlar yuborilishi, Respublikaning "Axborot olish, jamoatchilik ishtiroki va adliya masalalari" (Orxus konventsiyasi) ga kirish to'g'risidagi Konventsiyaga qo'shilishi va O'zbekistonda 2019 yilning kuzida milliy seminar o'tkazish to'g'risida ;
- Transchegara kontekstda (Espo konventsiyasi) atrof muhitga ta'sirni baholash to'g'risidagi konventsiyani va atrof-muhitni baholash bo'yicha zarur qonunchilikni ishlab chiqishni amalga oshirish uchun O'zbekistondagi atrof muhitga ta'sirni baholashning zamonaviy tizimini joriy qilish uchun "Yo'l xaritasi" ni tayyorlash;
- Suv resurslari konventsiyasida qatnashish doirasida Respublikada suv resurslarini integratsiyalashgan holda boshqarish, suv bilan ta'minlash va sanitariya masalalari bo'yicha milliy chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish.
BMT EIK rahbariyati bilan birgalikda Komissiya tomonidan milliy ekologik hokimiyat va statistika organlarining kerakli ma'lumotlarni to'plash va ishlab chiqarish salohiyatini mustahkamlash bo'yicha ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalar va dasturlarni amalga oshirishda texnik ko'makni jalb qilish mexanizmlaridan faol foydalanish hamda xalqaro standartlar va amaliyotga muvofiq ekologik ko'rsatkichlarni qo'llash bo'yicha kelishuvga erishildi.

7 мая 2019 года состоялась встреча председателя Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Бахрома Кучкарова с заместителем Генерального секретаря ООН, исполнительным секретарем Европейской экономической комиссии (ЕЭК) ООН Ольгой Алгаеровой в рамках участия делегации Республики Узбекистан в параллельных совещаниях конференций сторон Базельской, Роттердамской и Стокгольмской конвенций (29 апреля - 10 мая 2019 года).
По информации Постоянного представительства нашей страны при отделении ООН в г.Женеве, Ольга Алгаерова отметила, что ЕЭК ООН с большим интересом следит за реформами в области экологии и охраны окружающей среды, реализуемыми в Узбекистане. Она особо подчеркнула целый ряд важных положительных шагов, осуществленных руководством страны в отношении сохранения биоразнобразия и обеспечения экологического равновесия в Узбекистане.
Исходя из задач по реализации Стратегии развития Узбекистана на 2017-2021 годы в области экологии и охраны окружающей среды, обсуждены приоритетные направления развития и укрепления двустороннего сотрудничества. По итогам ЕЭК ООН выразила готовность оказать узбекской стороне содействие в:
- организации третьего обзора экологической деятельности Узбекистана;
- направлении экспертов в период 22-27 мая в г.Ташкент для обсуждения вопросов присоединения республики к Конвенции по доступу к информации, участию общественности и доступу к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды (Орхусская Конвенция) и проведения осенью 2019 года в Узбекистане национального семинара;
- подготовке «Дорожной карты» по внедрению современной системы оценки воздействия на окружающую среду в Узбекистане для полной имплементации Конвенции об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте (Конвенция Эспо) и разработки необходимых законодательных актов по экологической оценке;
- составлении Национального плана действий по интегрированному управлению водными ресурсами, водоснабжению и санитарии в республики в рамках участия в Конвенции по трансграничным водам.
С руководством ЕЭК ООН также достигнута договоренность об активном использовании механизмов Комиссии для привлечения технического содействия в реализации социально-значимых проектов и программ для укрепления потенциала национальных природоохранных органов и статистических агентств для сбора и производства требуемых данных и применения экологических показателей в соответствии с международными принципами и практикой.