O‘zbekistonda ozonni yemiruvchi moddalarni iste’moldan chiqarish bo‘yicha loyihaning 2020 yil yakunlari
6147
Davlat ekologiya qo‘mitasi, BMT Taraqqiyot Dasturi (BMT TD) va Global ekologik jamg‘armasi (GEJ) ning «O‘zbekistonda global isish salohiyati past va ozonni yemirish qobiliyati bo‘lmagan energiya samarador texnologiyalarni joriy etish orqali gidroxlorftoruglerod (GXFU) ni butunlay iste’moldan chiqarish» hamkorlikdagi loyiha Muvofiqlashtiruvchi Kengashining uchinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishning asosiy maqsadi – Ozon buzuvchi moddalar bo‘yicha Monreal protokolida belgilangan maqsadlarga erishish va 2030 yilga qadar mamlakatning xizmat ko‘rsatish va sanoat sohalarida GXFU larni barqaror kamaytirishga, shuningdek, ozonni yemiruvchi moddalardan (OEM) bosqichma-bosqich voz kechishiga qaratilgan loyihaning 2020 yilgi natijalari bilan tanishish va 2021 yildagi vazifalarini belgilashga qaratilgan.
Onlayn tarizda o‘tkazilgan tadbirda loyiha Muvofiqlashtiruvchi kengashi a’zolari, xususan hukumat, vazirliklar va idoralar vakillari, loyiha tashkilotchilari va ijrochilari hamda hamkorlar ishtirok etishdi.
«Ozon qatlamini yemiruvchi moddalar bo‘yicha Monreal protokoli - Yerning ozon qatlami yemirilishiga ta’sir qiladigan kimyoviy moddalarni ishlab chiqarishdan bosqichma-bosqich voz kechish orqali ozon qatlamini muhofaza qilish uchun mo‘ljallangan xalqaro shartnoma xisoblanadi. Monreal bayonnomasi 1987 yil 16 sentyabrda qabul qilingan va shu kungacha uni 197 mamlakat, shu jumladan O‘zbekiston tomonidan ham ratifikatsiya qilingan».
Davlat ekologiya qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari N. Oblomurodov, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi Doimiy Vakili o‘rinbosari Doina Muntyanu va BMT Taraqqiyot dasturining Istanbuldagi (Turkiya) mintaqaviy vakolatxonasining mintaqaviy texnik maslahatchisi Maksim Surkov ochib berdilar.
Ta’kidlanganidek, mamlakatimizda Monreal bayonnomasi bo‘yicha majburiyatlarni bajarishga qaratilgan va OEM nazoratii bo‘yicha qonunchilik, strategik va texnik chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan GXFU dan to‘liq voz kechish bo‘yicha ishlar davom etmoqda. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 9 yanvardagi 17-sonli «Ozonni buzuvchi moddalarni va tarkibida ular mavjud bo‘lgan mahsulotlarni O‘zbekiston Respublikasiga importi va O‘zbekiston Respublikasidan eksportini tartibga solishni takomillashtirish to‘g‘risida» gi qaroriga muvofiq, 2018 yildan boshlab tarkibida ozon buzuvchi moddalar yoki ularga bog‘liq bo‘lgan uskunalar importiga taqiq joriy etildi.
«Qonunchilik bazasini yaratish va amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar tufayli O‘zbekiston ozon qatlamini muhofaza qilish va Monreal bayonnomasi talablariga rioya qilish sohasida sezilarli natijalarga erishadi», - deb qo‘shimcha qildi N. Oblomurodov.
Loyiha natijalari hamda 2020 yil ko‘rsatkichlari loyiha menejeri Isroiljon Xasanov tomonidan taqdim etildi. Ta’kidlanganidek, ozonni muhofaza qilish loyihasi GEJ-BMTTD ning avvalgi keng ko‘lamli mintaqaviy loyihasidan olingan tajriba va bilimlarga asoslanadi. Bu esa O‘zbekistonda global isish salohiyati past va ozonni yemirish qobiliyati bo‘lmagan energiya samarador texnologiyalarni joriy etish orqali GXFU ni butunlay iste’moldan chiqarish talablariga muvofiqligini ta’minlashda O‘zbekistonga yordam berishni davom etishda muhim hisoblanadi. Loyiha o‘zaro bog‘liq va bir-birini mustahkamlovchi komponentlardan iborat bo‘lib, ular shu paytgacha saqlanib kelgan to‘siqlarni bartaraf etish uchun, va O‘zbekistonning kelajakda GXFU dan foydalanmasdan, barqaror rivojlanishi istiqbollarini yaxshilash uchun maxsus ishlab chiqilganligi ta’kidlandi.
Uchrashuv davomida, BMT Taraqqiyot dasturining atrof-muhit va iqlim bo‘yicha klasteri, iqlim o‘zgarishi bo‘yicha mutaxassisi Rano Bayxanova, loyihaning Muvofiqlashtiruvchi kengashi a’zolariga ishlarning sifatini ta’minlash va loyiha natijalari bo‘yicha batafsil ma’lumotlarni taqdim etdi. Bundan tashqari, Baxtiyor Abduganiev, Davlat bojxona qo‘mitasi (DBQ) tashqi iqtisodiy faoliyatda notarif tartibga solishni nazorat qilish va bojxona ekspertizasi boshqarma boshlig‘i, DBQ laboratoriyasining xalqaro sertifikatlashtirish (ISO) istiqbollari bilan tanishtirdi.
Uchrashuv natijari bo‘yicha loyihaning yillik rejasi muhokama qilindi va 2021 yilda amalga oshirilishi zarur bo‘lgan chora-tadbirlar bo‘yicha qarorlar qabul qilindi. Shuningdek, loyihaning ma’muriy jihatlari, jumladan, loyihani muvaffaqiyatli davom ettirish uchun tomonlarning majburiyatlari va hissalarini bajarish xususiyatlari bilan bog‘liq masalalar ko‘tarildilar.

Итоги 2020: Проект по полному выводу из потребления озоноразрушающих веществ в Узбекистане
В Ташкенте прошло третье заседание Координационного Совета, совместного проекта Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, Программы Развития ООН в Узбекистане (ПРООН) и Глобального экологического фонда (ГЭФ) – «Полное завершение вывода из потребления гидрохлорфторуглерода (ГХФУ) в Узбекистане путем продвижения энергоэффективных технологий с нулевой озоноразрушающей способностью и с низким потенциалом глобального потепления», целью которого является ознакомление с результатами деятельности проекта за 2020 год, направленные на ускорение поэтапного отказа от озоноразрущающих веществ (ОРВ - хладагенты группы химических веществ ГХФУ), для достижения целевых показателей, установленных в рамках Монреальского протокола, и устойчивого сокращения зависимости страны от ГХФУ, в секторе обслуживания и промышленного производства к 2030 году.
Заседание открыли Нарзулло Обломуродов, Первый заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, Дойна Мунтяну, Заместитель Постоянного Представителя ПРООН в Узбекистане и Максим Сурков, Региональный Технический Советник проекта в Региональном офисе ПРООН в Стамбуле (Турция). Сторонами были отмечены, что на национальном уровне, продолжаются меры по выполнению обязательств, предусмотренных Монреальским протоколом, и по полному завершению вывода из потребления ГХФУ, включая законодательные, стратегические и технические меры по урегулированию ОРВ. В частности, в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №17 от 9 января 2018 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию регулирования импорта в Республику Узбекистан и экспорта из Республики Узбекистан озоноразрушающих веществ и продукции, их содержащей», с 2018 года введен запрет на импорт оборудований содержащий ОРВ или зависящий от ОРВ.
«Благодаря созданию законодательной базы и проводимым мероприятиям, Узбекистан сможет достичь существенных результатов в сфере охраны озонового слоя и выполнения требований Монреальского протокола» – добавил Н. Обломуродов.
Результаты деятельности проекта, а также показатели на 2020 год были представлены Руководителем проекта, Исроилжоном Хасановым. Как было отмечено, проект по защите озонового слоя основывается на опыте и знаниях, полученных в рамках предыдущего полномасштабного регионального проекта ГЭФ-ПРООН для продолжения содействия Узбекистану в обеспечении выполнения требований по полному завершению вывода из потребления ГХФУ в Узбекистане путем продвижения энергоэффективных технологий с нулевой озоноразрушающей способностью и с низким потенциалом глобального потепления. Было подчеркнуто, что проект, состоящий из взаимосвязанных и усиливающих друг друга компонентов, был разработан специально для устранения сохраняющихся барьеров и улучшения перспектив устойчивого развития Узбекистана без использования ГХФУ в будущем.
В ходе встречи, Рано Байханова, Специалист по изменению климата кластера по окружающей среде и климату ПРООН представила членам Координационного совета проекта детальную информацию по обеспечению качества работы и результатов проекта. Более того, Бахтиёр Абдуганиев, Начальник управления по контролю нетарифного регулирования во внешнеэкономической деятельности и таможенной экспертизы Государственного таможенного комитета (ГТК) ознакомил с перспективами международной сертификации (ISO) Лаборатории ГТК.
По итогам заседания был обсужден годовой план проекта и приняты решения по реализации необходимых мер в 2021 году. Также были затронуты вопросы, касающиеся административных моментов проекта, включающие специфику выполнения обязательств и вкладов сторон в успешное продолжение внедрения проекта.